Strona główna
PL
Global
Local
Strefa Klienta B2B

Wspieramy młodych wynalazców

Czym zajmuje się SKAP - czyli jak zamienić jeden litr paliwa na setki przejechanych kilometrów?

 

Do zaprojektowania i wykonania pojazdu, który przejedzie ponad 650 km na 1 litrze paliwa ustanawiając tym samym rekord Polski, nie trzeba wiele. Wystarczy grupa studentów, mały warsztat, trochę chęci, pomysłów i oczywiście budżet.

 

Osiem lat temu, na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej studenci – miłośnicy motoryzacji  założyli  Studenckie Koło Aerodynamiki Pojazdów.  Do koła należą obecnie studenci nie tylko Wydziału Mechanicznego, ale także Elektrycznego czy  Inżynierii Produkcji.

 

Głównym celem działalności koła jest projektowanie pojazdów o jak najmniejszym oporze aerodynamicznym, który m.in. wpływa na ilość zużywanego paliwa przez pojazd. Samochody są projektowane także z myślą o udziale w zawodach Shell Eco-Marathon (SEM)– organizowanych od ponad 20 lat przez koncern paliwowy Royal Shell Dutch. W zawodach rywalizują setki drużyn studenckich z całego świata. Celem każdego zespołu jest zaprojektowanie pojazdu o jak najmniejszym zużyciu paliwa, a rywalizacja polega na przejechaniu dystansu 16,3 km przy minimalnej prędkości średniej 25 km/h.

 

Obecnie młodzi inżynierowie pracują nad dwoma pojazdami - Kropelką i PAKSem.

Pojazd Kropelka został zaprojektowany i skonstruowany w celu sprawdzenia jak daleko można zajechać zużywając jeden litr paliwa. Opór aerodynamiczny Kropelki jest około 10-krotnie niższy w porównaniu do typowego samochodu osobowego. Jest to trójkołowy pojazd jednoosobowy. Tylne koło napędzane jest przez silnik oraz kierowane przez drążki sterownicze. Na 1 litrze paliwa jest w stanie przejechać aż 659 km.

 

W 2012 Kropelka na zawodach zdobyła główną nagrodę w kategorii "Safety Prototype" oraz złoty medal z wyróżnieniem podczas Warszawskiej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków IWIS 2012.

 

Jeśli masz pytania lub uwagi do naszych produktów napisz do nas: