Tynkowanie - jak wykonać je samemu?

Tynkowanie ścian jest nieuniknionym etapem wykańczania każdego pomieszczenia. Rozwiązanie to zabezpiecza mury przed wnikaniem wilgoci oraz zanieczyszczeń, a dodatkowo pozwala na podniesienie walorów wizualnych.

Koszt tynkowania ścian nie musi być tak duży, jak w przypadku zastosowania tynków maszynowych. Przy odrobinie wprawy z łatwością można wykonać go samodzielnie. Sprawdź, jak poprawnie wykonać tynkowanie ścian oraz jakiego rodzaju tynku użyć.

Jaki tynk wybrać?

Wybór tynku najczęściej sprowadza się do podjęcia decyzji, czy wziąć tynk gipsowy, czy cementowo-wapienny. Ostateczna decyzja często uzależniona jest od typu podłoża oraz rodzaju pomieszczenia (suche lub wilgotne).

Tynki gipsowe sprawdzą się doskonale na ścianach suchych, czyli najczęściej w korytarzach, pokojach, salonach oraz sypialniach. Możemy je stosować zarówno na ścianach z betonu komórkowego, jak i na tych z cegieł lub pustaków ceramicznych. Należy kłaść jedną warstwę tynku gipsowego, a jej grubość nie powinna przekroczyć 30 mm. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie.

Tynk cementowo-wapienny przeznaczony jest głównie do pomieszczeń wilgotnych, takich jak kuchnia czy łazienka. Sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie wymagana jest gruba warstwa tynku. Tynki cementowo-wapienne można kłaść wielowarstwowo, należy jednak pamiętać, by pojedyncza warstwa nie była grubsza niż 20 mm.

Przygotowanie podłoża pod tynk

Przygotowanie podłoża do tynkowania polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń, tłustych plam, resztek farby oraz uszkodzonych fragmentów ściany. Oprócz tego na narożnikach należy zamontować specjalne profile ochronne, które zapobiegają częstym uszkodzeniom naroży. W przypadku ścian, na których będą układane płytki ścienne, lub takich o większej powierzchni zaleca się wykorzystanie listew tynkarskich (montuje się je poziomo co 1 metr). Po zamontowaniu ich powinno się zastosować preparat gruntujący (należy użyć tzw. gruntu pod konkretny rodzaj tynku). Tzw. grunt zwiększy przyczepność masy tynkarskiej oraz zabezpieczy ścianę. W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo chłonną ścianą, na której powierzchni chcemy zastosować tynk cementowo-wapienny, powinniśmy założyć tzw. obrzutkę będącą chropowatym podłożem przygotowawczym. W jej skład wchodzi mieszanina piasku oraz cementu w proporcji 1:1, z odrobiną wody. Obrzutkę należy nakładać za pomocą kielni. Jej warstwa musi być w miarę możliwości równa i szczelna. Minimalny czas schnięcia takiego podłoża to 24 godziny.

Przygotowanie tynku

Przygotowanie tynku powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami producenta (informacje te najczęściej umieszcza się na opakowaniu). W tym celu potrzebujemy wiaderka oraz mieszarki. Należy pamiętać, aby masa była pozbawiona grudek, a jej konsystencja jednolita. Po dokładnym wymieszaniu zaprawy trzeba ją zużyć w ciągu 3 godzin, gdyż po upływie tego czasu zaczyna ona zasychać.

Jak tynkować samodzielnie?

Samodzielne tynkowanie można wykonać w kilku krokach. Sprawdź, jak to zrobić w zależności od rodzaju tynku.

Tynkowanie ręczne zaprawą gipsową należy rozpocząć od nakładania tynku na całą ścianę. Używa się do tego pacy wykonanej z nierdzewnego metalu. Grubość zaprawy nie może być grubsza niż 30 mm. Trzeba też pilnować, by gips został odpowiednio wypoziomowany. Kolejny krok to wyrównanie całej tynkowanej powierzchni za pomocą łaty tynkarskiej typu H. Należy to wykonać zdecydowanym i jednolitym ruchem. Łatę przesuwamy w różnych kierunkach, zwracając szczególną uwagę na widok od strony okna, gdyż to właśnie tam wszelkie nierówności będą najbardziej widoczne. Kiedy tynk lekko się zwiąże, trzeba dokładnie obejrzeć ścianę i usunąć wgłębienia oraz nierówności. Warto wykorzystać do tego zadania łatę trapezową. Na ostatnim etapie należy użyć szpachli powierzchniowej, aby usunąć drobne wgłębienia oraz rysy. Gdy już to uczynimy, powinniśmy delikatnie nawilżyć i przetrzeć tynk pacą gąbkową. W efekcie na ścianie pojawi się mleczko gipsowe i po chwili lekko zmatowieje. Na koniec musimy usunąć wszystkie delikatne wgłębienia, aby uzyskać gładką powierzchnię ściany.

W przypadku tynków cementowo-wapiennych nakładanie powinno nastąpić dopiero po dokładnym wyschnięciu obrzutki. Tynk należy nanosić równomiernie, za pomocą kielni bądź pacy. Warto zwrócić szczególną uwagę na dokładne wyznaczenie płaszczyzny ściany – pomóc nam w tym mogą listwy tynkarskie. Po nałożeniu tynku całość należy wyrównać pacą, wykonując ruch zygzakowaty, za każdym razem w tym samym kierunku. Po wyrównaniu trzeba poczekać, aż zaprawa wyschnie. W przypadku tynków dwuwarstwowych zacieranie powinno się kontynuować do momentu, aż zostaną usunięte wszelkie nierówności. Przy tynkach trójwarstwowych najskuteczniejszą alternatywą dla zacierania jest zastosowanie gładzi, którą nakładamy na wyschnięty narzut, a następnie dokładnie wyrównujemy za pomocą pacy. Warstwa nie może być grubsza niż 2–6 mm. Gładź powinna mieć konsystencję lekko lejącą. Po nałożeniu jej trzeba poczekać, aż zaprawa w pełni wyschnie. Przyjmuje się, że każdy 1 mm tynku potrzebuje około 24 godzin do wyschnięcia. Dopiero po tym czasie można przystąpić do malowania lub klejenia płytek.

Bluza robocza PREMIUM, 100% bawełna, ripstop
Bluza robocza PREMIUM, 100% bawełna, ripstop
Już od 144,90 zł Zamiast 161,00 zł
Kurtka softshell damska
Kurtka softshell damska
Już od 150,00 zł Zamiast 167,00 zł
T-shirt czerwony
Bluza robocza CAMO
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, żółte
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, żółte
Już od 37,90 zł Zamiast 41,30 zł