Jeśli survival, to tylko z dobrym sprzętem

Interesuje Cię survival i chcesz nauczyć się trudnej sztuki przetrwania w ekstremalnych warunkach? Jeżeli tak, to poza dobrymi chęciami, niezłą kondycją i przyswojeniem nieintuicyjnej nieraz wiedzy, potrzebny Ci będzie wysokiej jakości sprzęt umożliwiający egzystencję na odludnych terenach.

Każdy miłośnik survivalu przed pierwszą wyprawą kompletuje odpowiedni ekwipunek, w którym nie może zabraknąć najważniejszych narzędzi oraz akcesoriów. Taki sprzęt przyda się również fanom pieszych wędrówek w terenie oraz osobom, które uwielbiają górskie wyprawy.

Survival – podstawowe narzędzie, czyli nóż. Co jeszcze przyda się do cięcia?

Jeśli planujesz survivalową wyprawę albo tylko pieszą wycieczkę do lasu, najważniejszy w Twoim ekwipunku będzie nóż. Survivalowe noże często spełniają wiele funkcji. Nadają się oczywiście do cięcia, ale także do rozpalania ognia (posiadają krzesiwo), otwierania butelek, rąbania czy strugania drewna. Oczywiście w leśnej głuszy przyda Ci się więcej niż jeden nóż, jednak podczas zwykłych pieszych wędrówek po szlakach, doskonałym rozwiązaniem może być wielofunkcyjny nóż składany, taki jak np. oferowany przez NEO Tools nóż 6 w 1, który przyda się także w aucie. Poza ostrzem, gwizdkiem i krzesiwem, posiada również klucz (rozmiar M3, M5, M6 i M8) oraz rozbijak szyb i ostrze do cięcia pasów samochodowych.

Poza nożami, w survivalu do cięcia używane są również maczety, toporki oraz składane piły. Dość często sprzęt outdoorowy obejmuje również multinarzędzia. Takie multitoole mogą pełnić wiele funkcji naraz, podobnie zresztą jak survivalowe saperki, które łączą wiele narzędzi w jednym – np. szpadel, kilof, nóż wielofunkcyjny, piłę, wybijak, otwieracz butelek, krzesiwo i gwizdek.

ZDJĘCIE

Obozowisko – jak przetrwać zimno, deszcz i przejmujący wiatr

Survival podczas pięknej pogody to niemal wycieczka. Dopiero ekstremalne warunki, które w naszych szerokościach geograficznych wiążą się z niskimi temperaturami i dokuczliwymi opadami, sprawiają, że nasza wyprawa zasługuje na miano trudnej i ryzykownej.

Rzeczywiście, żeby przetrwać w niskich temperaturach, trzeba, poza odpowiednią odzieżą, zapewnić sobie możliwość zorganizowania obozowiska. Tu przyda się tarp i hamak. Producenci narzędzi i akcesoriów outdoorowych oferują zarówno hamaki bez siatek, jak i z siatkami, które ochronią nas przed komarami podczas nocnego obozowania latem. Sprawdzą się także w bardziej zaawansowanym survivalu, np. w strefie podzwrotnikowej.

Domeną wypraw w naszych szerokościach geograficznych jest jednak raczej chłód, któremu towarzyszą opady. Dlatego szczególną wagę należy przyłożyć do sprzętu umożliwiającego ogrzanie ciała i ugotowanie rozgrzewającego posiłku. Krzesiwo wraz ze składaną kuchenką to przydatny tandem, jednak podczas rzęsistej ulewy znacznie łatwej posłużyć się palnikiem gazowym.

Zdjecie

Przydatne gadżety – zabezpieczenie na wypadek utraty sprzętu

Poza nożami, maczetą, palnikiem, hamakiem czy tarpem, dobrze jest wyposażyć się w tzw. niezbędnik, który zawsze należy mieć przy sobie. Wówczas nawet przy utracie całego sprzętu, nie pozostajemy bezradni. Minimalna ilość narzędzi może pomóc nam przetrwać.

Niezbędniki zwykle zawierają pełną gamę najważniejszych mininarzędzi. Jest więc ostrze do cięcia, krzesiwo, gwizdek, kompas czy sznurek. Zwykle podstawowe, niezbędne w wyprawach outdoorowych narzędzia, uzupełnione są o dodatkowe akcesoria: klucze, szpilkę, pęsetę czy otwieracz do puszek.

Latarka – niezbędna w nocy nie tylko w survivalu

Oświetlenie to jeden z najważniejszych elementów każdej wyprawy. Stanowi absolutne must have podczas survivalu, ale przyda się również na górskim szlaku czy nawet zwykłej pieszej wycieczce. Zawsze możemy przecież źle obliczyć czas, czy zabłądzić i znaleźć się w terenie po zapadnięciu zmroku. Latarka umożliwi nam dalszą drogę bez narażenia się na wypadek.

Oczywiście doskonałym rozwiązaniem są czołówki, ale w survivalu przydadzą się również większe latarki oraz lampy wielofunkcyjne, które mogą służyć zarówno do oświetlenia drogi, jak i obozowiska.