Komunikat zwiazany z incydentem bezpieczenstwa

Kompostowanie

Jak przy większości zagadnień ogrodowych sprawa wydaje się prosta, dokąd nie zaczniemy zgłębiać tematu na poważnie.

Co i jak kompostować?

Jak i czy w ogóle się da, uniknąć nieprzyjemnego odoru rozkładu?

Ile trwa produkcja kompostu i po co w ogóle go produkować?

Poniżej kilka najważniejszych zagadnień dotyczących kompostowania, które powinny nieco rozjaśnić temat:

  1. Pierwsza podstawowa sprawa o której bezwzględnie powinien pamiętać każdy: KOMPOSTOWNIK TO NIE ŚMIETNIK!
    Nasiona i korzenie chwastów nie rozłożą się tak prędko w pryzmie kompostowej. Wysypane wraz z wyprodukowanym kompostem na rabaty ozdobne mogą przysporzyć nam więcej kłopotu niż pożytku. Podobnie worki od odkurzacza, zużyte chusteczki higieniczne czy odchody zwierzęce, powinny trafić do odpowiedniego (zgodnie z aktualnym rozporządzeniem o segregacji odpadów) kosza na śmieci.Do kompostowania z pewnością nie powinny trafiać obierki i części warzyw i owoców narażonych na silne działanie pestycydów (np. owoce cytrusowe). Istnieje, bowiem ryzyko przedostania się związków chemicznych do kompostu a wraz z nim do naszej prywatnej uprawy. Fusy od kawy oraz zużyte torebki po herbacie czy papierowe filtry, zawierają sporo cynku i miedzi, dlatego także nie są najlepszym materiałem na kompost. To samo tyczy się popiołu, który może zawierać znaczne ilości metali ciężkich.Należałoby także unikać resztek jedzenia gotowanego, gdyż grożą wystąpieniem salmonelli oraz przyciągają nieproszonych gości jak np. szczury.
  2. WŁAŚCIWY WKŁAD KOMPOSTOWY, KLUCZEM DO SUKCESU. Co zatem i jak powinniśmy kompostować?
    Przede wszystkim, dla prawidłowej „pracy” kompostu, najbardziej optymalna jest mieszanina dwóch części suchego materiału na jedną część mokrego. Wśród materiałów suchych (strukturalnych) wymienić można: rozdrobnione gałęzie (sieczka, zrębek, ścinek), kawałki kory, suche liście, trociny, słoma, ścięte gałęzie ozdobnych roślin ogrodowych i żywopłotów.Wśród materiałów mokrych (tzw. miękkich) wyróżnić możemy min: resztki po kwiatach balkonowych i rabatowych, spad owocowy, resztki plonów, surowe roślinne odpadki kuchenne, świeże liście, ścinki z krzewów czy skoszoną trawę.
  3. DOJRZAŁOŚĆ KOMPOSTU
    W optymalnych warunkach kompost dojrzewa ok. 1 rok. Przygotowany wiosną, dojrzewa jednak zazwyczaj już pod koniec lata (dzięki wyższej temperaturze i wilgotności). Kompost przygotowany jesienią, przestoi praktycznie w nienaruszonym stanie aż do wiosny, gdyż w minusowej temperaturze nie funkcjonują organizmy odpowiedzialne za rozkład materii. Chcąc przyspieszyć produkcję, możemy dodatkowo nakryć kompostownik czarną folią (zatrzymuje wilgoć i ciepło).
  4. Jak rozpoznać gotowy kompost?
    Z pewnością przydadzą nam się do tego widły. Odgarnijcie pierwszą (najwyższą) warstwę, aż do miejsca gdzie coraz rzadziej pojawiać się będą widoczne resztki organiczne. Gotowy kompost powinien mieć postać brązowej, kruchej (rozpadającej się w dłoniach) masy o ziemistym zapachu. W dojrzałym kompoście trudniej także spotkać dżdżownicę.
  5. KOMPOSTOWNIK TO ZAWSZE NIEPRZYJEMNY ZAPACH.
    To zdecydowanie nieprawda! Za ten kiepski zapach odpowiedzialne są bakterie beztlenowe, które powodują fermentację. Do takiej sytuacji może dojść w dwóch przypadkach: kiedy włożymy do kompostownika zbyt grubą warstwę mokrego materiału (warstwa ta nie dopuszcza tlenu głębiej), lub kiedy kompostownik zrobiony jest z np. plastiku i nie posiada żadnej wentylacji. Dlatego właśnie tak ważnym zabiegiem jest przerzucanie kompostu widłami. Zabieg ten pozwala dobrze wymieszać cały materiał oraz dopowietrza głębsze warstwy kompostu.
  6. PO CO TEN KOMPOST?
    Kompost jest bardzo cennym materiałem. Pozwala zaoszczędzić pieniądze na nawozy, substancje poprawiające jakość gleby a także na samym podłożu. Dodatkowo, „pomaga” nam utylizować część zielonych odpadów. Zawiera cenne substancje odżywcze, które rośliny wykorzystują do prawidłowego wzrostu.