Wybierając dla siebie urządzenie, podejmujemy wiele decyzji dotyczących jego parametrów. Sprawdź, kiedy zdecydować się na narzędzie z silnikiem szczotkowym lub bezszczotkowym.
Czym różnią się silniki szczotkowe od bezszczotkowych?
Silnik elektryczny jest kluczowym elementem każdego urządzenia zasilanego energią. Odpowiada za wytwarzanie mocy (tzw. energii mechanicznej), która jest impulsem do rozpoczęcia pracy. W zależności od potrzeb i modeli wyposaża się narzędzia w silniki szczotkowe lub bezszczotkowe prądu stałego (tzw. silnik BLDC). Jak działają? Czym różnią się one od siebie? Na jaki typ postawić podczas swoich decyzji zakupowych? Na wszystkie powyższe pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.
Silnik szczotkowy i bezszczotkowy – sposób działania
Zarówno silnik szczotkowy jak i bezszczotkowy działają na bardzo podobnej zasadzie. Ich funkcjonowanie opiera się na wzajemnym oddziaływaniu pól magnetycznych stojana lub wirnika. W przypadku silnika szczotkowego uzwojenie na wirniku posiada zamocowane na zewnątrz magnesy – w silniku bezszczotkowym, uzwojenie miedziane na stojane ma magnesy zintegrowane w sam wirnik.
Różnice można także zaobserwować w budowie obu tych typów silników. Prosta analogowa konstrukcja pierwszego, versus precyzyjnie kontrolowane natężenie prądu za pośrednictwem układu scalonego.
Silnik ze szczotkami czy bez?
Znaczący wpływ na działanie obu typów silników ma przede wszystkim konstrukcja, która zawiera szczotki lub rotory (wirniki). Klasyczne modele wyposażone są zazwyczaj w szczotki węglowe oraz komutator. Te dwa elementy, wchodząc ze sobą w interakcję uruchamiają proces powstawania pola magnetycznego. Szczotki wymagają jednak konserwacji i przy intensywnym użytkowaniu, także okresowej wymiany.
W przypadku wirników, funkcjonują one w zespole ze specjalistycznymi magnesami neodymowymi i łożyskami, gdzie cewki odpowiedzialne są za podtrzymywanie zmiennego pola magnetycznego. Pole oddziałuje na magnesy i wprawia w ruch rotor silnika. Tego typu konstrukcja jest niemal bezawaryjna – czy oznacza jednak, że nie ma ona wad?
Elektronarzędzia szczotkowe i bezszczotkowe
Rynek oferuje bogaty asortyment elektronarzędzi wyposażonych w silniki szczotkowe i bezszczotkowe. Marka GRAPHITE opracowała urządzenia z różnych kategorii, które doskonale sprawdzą się w ogrodzie, na placu budowy czy w warsztacie stolarskim.
- Te wyposażone w silniki bezszczotkowe dedykowane są zawodowcom oraz osobom, które często korzystają ze swoich narzędzi. Przykładem może być profesjonalny sekator akumulatorowy bezszczotkowy Energy+ 18 Li-Ion 58G029 GRAPHITE lub kosa akumulatorowa bezszczotkowa Energy+ 36V, Li-Ion, szerokość koszenia 350 mm 58G035 GRAPHITE.
- Urządzenia oparte na funkcjonowaniu silników szczotkowych są powszechniejsze i często zalecane do domowego oraz półprofesjonalnego użytku. Zazwyczaj sprawdzają się tam, gdzie ważny jest stosunek jakości do ceny. Świetnym przykładem jest np. dmuchawa do liści akumulatorowa Energy+ 18V, Li-Ion, wydajność 190 km/h 58G031 GRAPHITE lub pistolet klejowy akumulatorowy Energy+ 18V 58G040 GRAPHITE.
Wady i zalety silnika bezszczotkowego
Nie ma jednak silnika, który byłby bezawaryjny, doskonałej jakości, wydajny i jednocześnie w dobrej cenie. Przy zakupie urządzenia warto zastanowić się na których jego cechach zależy nam najbardziej.
Nie da się ukryć, że silniki bezszczotkowe uważane są pod wieloma względami za bardziej pożądane, niż ich szczotkowe odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje?
- Silniki bezszczotkowe posiadają od 20% do nawet 30% większą wydajność.
- Charakteryzują się niższą emisją ciepła.
- Praktycznie nie wymagają konserwacji i są niemal bezawaryjne.
- Potrafią pracować dłużej na jednym akumulatorze.
- Cechują się 10x większą żywotnością.
- Są cichsze w użytkowaniu.
Ich największą (i jedyną) wadą jest oczywiście cena. Narzędzia z silnikiem bezszczotkowym są zauważalnie droższe niż te z silnikiem szczotkowym. Jeżeli jednak wciąć pod uwagę intensywność użytkowania, z pewnością różnica ta zwróci się z nawiązką.
Wady i zalety silnika szczotkowego
Urządzenia wyposażone w silniki szczotkowe są szeroko dostępne w każdym sklepie specjalistycznym oraz markecie narzędziowym. Z pewnością każdy posiada w swoim domu wkrętarko-wiertarkę lub kosiarkę zasilaną tego rodzaju silnikiem – być może nawet już od wielu lat. Jakie są więc atuty, ale i wady tego typu rozwiązania konstrukcyjnego?
- Na rzecz narzędzi z silnikiem szczotkowym z pewnością przemawia atrakcyjna cena.
- Wyróżniają się również prostą, zrozumiałą nawet dla laika konstrukcją.
- Są łatwe w naprawie, a ich części są powszechnie dostępne.
Do wad silników szczotkowych można zaliczyć niższą wydajność oraz znaczną emisję ciepła. Trzeba się także liczyć z wymienianiem szczotek w pewnych odstępach czasu.
Który rodzaj silnika wybierzesz?
Finalna decyzja zawsze jest jednak po stronie nabywcy. Czasami nie warto przepłacać za narzędzia, które będą użytkowane okazjonalnie. Z drugiej strony, warto zainwestować w te urządzenia, od których oczekuje się trwałości i wydajności na lata.
Marka GRAPHITE odpowiada na potrzeby wszystkich klientów, a za sprawą dedykowanego serwisu – gwarantuje dostępność części nawet do 10 lat po nabyciu urządzenia.