Energy+ oferuje możliwość pracy bez ciągnących się, uciążliwych kabli i bez potrzeby szukania sieciowych źródeł energii. Co jeszcze ma do zaoferowania system akumulatorowy?
Czy system akumulatorowy sprawdzi się w twoim przypadku? Plusy i minusy zasilania akumulatorowego
Telefony komórkowe pojawiły się w Europie wraz z 1981 rokiem i zaledwie w ciągu trzech dekad niemal całkowicie wyparły z rynku aparaty stacjonarne. Ludzie – zarówno w życiu jak i w technologii – poszukują wolności, a w zasadzie niezależności od spraw, na które często nie mają wpływu.
Telefony pozwoliły uwolnić się od obowiązku czekania na ważną rozmowę, pozostając długo w jednym miejscu, a systemy akumulatorowe ułatwiają używanie swoich narzędzi dokładnie tam, gdzie tylko ma się na to ochotę.
Energy+, czyli moc bez ograniczeń
Wiele firm specjalizuje się w bezprzewodowych rozwiązaniach i dostarcza swoje dedykowane, zoptymalizowane pod kątem narzędzi systemy akumulatorowe. Marka GRAPHITE ze swoją linią Energy+ jest sprawdzonym dostawcą technologii, oferującym już od kilku lat imponujący asortyment m.in. pilarek, dmuchaw, kosiarek czy wiertarko-wkrętarek.
W skład systemów akumulatorowych wchodzą nie tylko same elektronarzędzia, ale ważnym jej elementem jest fundament, czyli akumulatory i ładowarki. Warto poświęcić chwilę, aby wybrać dla siebie odpowiednią pojemność i liczbę akcesoriów. Istotne jest także odpowiednie przechowywanie urządzeń. W tym celu przydatne okażą się praktyczne torby lub walizki z serii marki GRAPHITE.
Zasilanie sieciowe czy akumulatorowe?
Narzędzia zasilane sieciowo często kojarzą się z bardziej solidnymi i wyposażonymi w większą moc urządzeniami. Czy słusznie? Współcześnie możliwości elektronarzędzi akumulatorowych w niczym nie ustępują swoim tradycyjnym odpowiednikom.
Przykładami niech będą:
- wiertarko-wkrętarka Energy+ 18 V, Li-Ion, ze zdejmowanym uchwytem 10 mm 58G022 GRAPHITE – która osiąga 1250 obrotów na minutę, a oprócz tego umożliwia ich praktyczną regulację oraz oświetlenie miejsca pracy diodą LED,
- zakrętarka w zestawie z akumulatorem 2 Ah, ładowarką, torbą i bitami 58G012-S15 GRAPHITE – która osiąga prędkość do 2200 obrotów na minutę i generuje bezpieczny dla użytkownika moment udaru obwodowego, zwiększającego siłę oddziaływania urządzenia na materiał.
Ponad to, korzystanie z systemów akumulatorowych wiąże się z szeregiem cech wpływających zarówno na bezpieczeństwo, ale i wygodę pracy. Atutem posiadania narzędzi od jednego producenta jest możliwość podłączenia jednego akumulatora do wielu urządzeń. Jest to jednak cecha, o którą nie trzeba się martwić również w przypadku technologicznych rozwiązań sieciowych.
Co wpływa na komfort korzystania z akumulatorów?
- Mobilność – niewątpliwie spakowanie narzędzi do torby lub walizki i zabranie ich ze sobą na działkę pozbawioną podłączenia sieciowego nie stwarza w tym przypadku żadnych problemów. Wygoda korzystania z systemu akumulatorowego opiera się na pracy w niemal każdych warunkach, bez obawy o nagłe dostawy prądu lub kłopotliwą organizację agregatów.
- Brak ograniczeń – kable zasilające zawsze mają ograniczoną długość. Jeżeli pracuje się w kilku pomieszczeniach i pojawia się potrzeba szybkiej zmiany lokalizacji, trzeba poświęcić czas i energię na odpięcie przewodu i znalezienie kontaktu w nowym miejscu. Narzędzia akumulatorowe można swobodnie przenosić ze sobą. Są one natychmiast gotowe do pracy (i dużo łatwiej się je przechowuje).
- Bezpieczeństwo – w przypadku placów budowy lub remontów, gdzie często na ograniczonej przestrzeni znajduje się wiele osób, pojawia się ryzyko nadepnięcia, a nawet przecięcia kabla. To skrajnie niebezpieczny scenariusz, który zawsze trzeba mieć na uwadze podczas użytkowania klasycznych narzędzi. Urządzenia zasilane akumulatorowo nie posiadając przewodu są w tym zakresie dużo bardziej bezpieczne i bezwypadkowe.
Systemy akumulatorowe a ekologia
Wystarczy, że wspomniany powyżej kabel zostanie przecięty w urządzeniu sieciowym, a praktycznie całe narzędzie staje się niemal bezużyteczne. Marka GRAPHITE oferuje nie tylko 3-letni okres gwarancji na urządzenia i akumulator (dla klienta prywatnego na paragon oraz biznesowego na fakturę), ale także dysponując wysoko rozwiniętą linią serwisową – zobowiązuje się do posiadania części zamiennych przez 10 lat od momentu wyprodukowania narzędzia.
Wykorzystując elementy zamienne, ale zachowując pozostałe podzespoły urządzenia, nie tylko oszczędzasz pieniądze – takie rozwiązania przyczyniają się do świadomego minimalizowania elektrośmieci oraz pozostawienia niższego śladu węglowego.
Systemy akumulatorowe sprzyjają również wypożyczaniu oraz wymienianiu się narzędziami. Wystarczy, że jedna osoba posiada urządzenie z tej samej linii z akumulatorem, aby – w zależności od potrzeb – korzystać z możliwości firmy lub przyjaciół.
Akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion)
To rodzaj akumulatora, który nie bez powodu uważany jest za najlepsze źródło zasilania narzędzi. Jego budowa opiera się na jednej elektrodzie wykonanej z porowatego węgla oraz drugiej – z tlenków metali. Elektrolitem jest z kolei ciało stałe lub ciecz bogata w sole litowe, rozpuszczone wcześniej w mieszaninie organicznych rozpuszczalników.
Co przemawia na korzyść tych akumulatorów?
- Pozwalają one na skumulowanie dwukrotnie więcej energii, niż akumulatory NiMH, o tym samym rozmiarze i ciężarze.
- Nie trzeba rozładowywać ich do końca, aby ponownie móc je naładować. Nie występuje tu tzw. efekt pamięci, który w przypadku akumulatorów innego typu, gdzie drastycznie skracałaby się ich żywotność.
- Utrzymuje on ponad 80% poziom naładowania, nawet wtedy, kiedy nie jest używany przez więcej niż 90 dni.
- Akumulatory tego rodzaju są mniejsze i nawet o 40% lżejsze niż akumulatory innego typu.
Energy+ oferuje akumulatory litowo-jonowe w trzech uniwersalnych wariantach:
- akumulator Energy+ 18 V, Li-Ion 2 Ah, 58G001,
- akumulator Energy+ 18 V, Li-Ion 4 Ah, 58G004,
- akumulator Energy+ 18 V, Li-Ion 6 Ah, 58G086.
Dodatkowo można je ładować w pojedynczej lub podwójnej ładowarce. Ten drugi model umożliwia jednoczesne naładowanie dwóch akumulatorów, co oszczędza czas.
O czym pamiętać w przypadku systemów akumulatorowych
Choć wydaje się, że akumulatory posiadają wyłącznie same plusy, warto mieć na uwadze kilka aspektów, które pozwolą na wykorzystywanie tej technologii bez niespodzianek:
- Nie zaleca się długotrwałego pozostawiania akumulatorów na słońcu. Bateria posiada wewnętrzne zabezpieczenia, chroniące ją przed przegrzaniem. W przypadku zbyt wysokiego ocieplenia korpusu, nie będzie w stanie zasilić urządzenia.
- Warto pamiętać, że wiele narzędzi z wymiennymi elementami (np. szlifierki), najpierw trzeba pozbawić akumulatora, a następnie później można przeprowadzić wymianę. Wiąże się to z bezpieczeństwem oraz wyeliminowaniem możliwości przypadkowego uruchomienia urządzenia.