Dobre oświetlenie garażu - led i żarówki energooszczędne

Oświetlenie garażu powinno być tak dobrane, żeby gwarantowało dobrą widoczność na całej powierzchni. Nie musi być szczególnie intensywne, jeśli pomieszczenie służy wyłącznie do parkowania auta. Jeśli jednak jest jednocześnie warsztatem, warto zainstalować silniejsze lampy ogólne.

Jako zapaleni majsterkowicze z pewnością będziemy chcieli wykorzystać wolną przestrzeń garażu i wstawić stół, który przyda się podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Warto dobrze go oświetlić, szczególnie jeśli będziemy posługiwać się narzędziami do precyzyjnej obróbki.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • kołki rozporowe;
  • śruby;
  • elementy instalacji elektrycznej;
  • lampy.

Co warto wziąć pod uwagę, planując oświetlenie do garażu?

Bardzo istotnym z punktu widzenia użytkownika parametrem charakterystycznym dla oświetlenia sztucznego jest jego natężenie, czyli po prostu intensywność, z jaką świeci dana lampa. Nie musi ono być duże, jeśli nasz garaż służy wyłącznie do parkowania samochodu i przechowywania rowerów lub innych przedmiotów. Powinno jednak umożliwiać dobrą orientację w przestrzeni i łatwe rozróżnianie większych przedmiotów.

A co, jeśli zgubimy w garażu jakiś drobiazg? Wtedy z pomocą może nam przyjść latarka lub przenośna lampa warsztatowa, którą warto mieć na wyposażeniu każdego garażu.

Jeśli pomieszczenie garażowe służy też do innych celów, np. majsterkowania czy napraw auta, lepiej zdecydować się na bardziej intensywne oświetlenie. W takim przypadku istotna jest również jego równomierność. Co to oznacza? Pojedyncza oprawa sufitowa, nawet silna, daje dużo światła w danym punkcie, pozostawiając pozostałe obszary pomieszczenia w półmroku. Jeśli zamierzamy w garażu wykonywać różne prace, w tym te precyzyjne, warto zainstalować więcej niż jedną lampę oraz rozmieścić oprawy w taki sposób, żeby doświetliły całe wnętrze.

Oświetlenie LED do garażu, czyli dobre, ekonomiczne rozwiązanie

Nowoczesne oświetlenie garażu, podobnie jak to we wnętrzach mieszkalnych, opiera się na technologii LED. To rozwiązanie ekonomiczne, w dodatku współczesne ledowe źródła światła dają równomierny i silny strumień. Jeśli garaż służy nam również jako warsztat, warto nad stołem roboczym zainstalować silną lampę, która zapewni odpowiednie oświetlenie niezbędne do wykonywania precyzyjnych czynności.

Jeśli miejsce pracy jest zmienne, w garażu sprawdzą się lampy warsztatowe zasilane przewodem z gniazdka 230 V. Zwykle mają one moc 60 W i umożliwiają instalację żarówek energooszczędnych. Ponadto wyposażone są w hak pozwalający na zawieszenie oprawy, a żarówkę osłonięto metalową siatką, aby chronić ją przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Czy oświetlenie garażowe można zainstalować samodzielnie?

Wszelkie prace związane z ingerencją w instalację elektryczną zgodnie z przepisami powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Dlatego, jeśli ich nie posiadamy, możemy jedynie wymienić źródło światła w oprawie. Mimo że to bardzo łatwe zadanie, zawsze musimy pamiętać o odłączeniu zasilania. Nie wystarczy wyłączyć lampę – bezpieczniej będzie odłączyć obwód oświetleniowy w rozdzielnicy za pomocą odpowiedniego bezpiecznika lub wyłącznika.

Jeśli mamy odpowiednie uprawnienia, nie musimy nikogo zatrudniać do montażu oświetlenia w garażu. Możemy przeprowadzić wszystkie te czynności samodzielnie, a przy okazji dopasować instalację elektryczną do nowych warunków, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Przed zainstalowaniem oprawy warto sprawdzić parametry zasilania przy użyciu miernika uniwersalnego. Jeśli są one właściwe, po wyłączeniu zasilania można przystąpić do montażu oprawy. Najczęściej wiąże się to z wywierceniem otworów w suficie za pomocą wiertarki, zamontowaniem kołków rozporowych oraz mocowaniem lampy za pomocą śrub. Oczywiście trzeba wykonać również połączenie elektryczne – tu przydadzą się złączki oraz wkrętak, a także nożyk i ściągacz izolacji. Z pomocą tych narzędzi odpowiednio przygotujemy instalację i zamontujemy lampę.

Oświetlenie garażu na zewnątrz

Poza oświetleniem wnętrza garażu, ważne jest oświetlenie go na zewnątrz, szczególnie jeśli po zmroku wokół niego jest ciemno z uwagi na oddalenie od świateł ulicznych. Dojeżdżając do garażu samochodem, z powodzeniem oświetlimy drogę światłami auta, jednak już po zaparkowaniu i zamknięciu bramy przyda się przynajmniej jedna lampa.

Optymalne będzie oświetlenie nad garażem, tuż nad wjazdem. Choć większość montowanych obecnie bram zamyka się i otwiera radiowo, w razie awarii lub braku prądu dobre oświetlenie pozwoli na otwarcie i zamknięcie bramy z pomocą klucza, bez konieczności użycia latarki.