Drewniane schody - jak je zrobić?

Drewniane schody to coraz częściej spotykany element wyposażenia domów. Są one uniwersalne, ponadczasowe, a przede wszystkim niezwykle stylowe. Świetnie komponują się z wieloma aranżacjami, a do tego są solidne i wprowadzają przytulny klimat w każdym wnętrzu.

Wykonanie drewnianych schodów nie jest jednak łatwym zadaniem, dlatego warto przygotować się odpowiednio do tej pracy. Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do pracy. 

Lista potrzebnych produktów:

  • wkręty

Drewniane schody zawsze na czasie

Drewniane schody doceniane są przez bardzo dużą liczbę osób. To rozwiązanie uniwersalne, niezawodne i wytrzymałe. Co więcej, taki element stanowi świetną ozdobę każdego domu. Drewniane schody doskonale pasują zarówno do eleganckich lub klasycznych wnętrz, jak i do tych nieco bardziej nowoczesnych. Ich ostateczny wygląd i funkcjonalność w głównej mierze zależy od tego, jak je zaprojektujemy i wykonamy. Kwestie dotyczące tego, jak wykonać schody z drewna, bardzo często budzą liczne wątpliwości. W artykule postaramy się przybliżyć, jak powinno to wyglądać oraz o czym należy pamiętać.

Jak zrobić schody drewniane? Dobry materiał to podstawa

Przed przystąpieniem do działania trzeba zastanowić się nad tym, jakiego materiału użyć. W przypadku schodów najczęściej wykorzystywane są drzewa liściaste. Wiele osób decyduje się również na użycie nieco bardziej egzotycznych gatunków, które są niespotykane w Polsce. Dzięki temu konstrukcja będzie wyjątkowa. Wybierając drewno na schody, musimy zadbać o to, aby było ono jak najwyższej jakości. Należy pamiętać, że tego typu konstrukcje to inwestycja na wiele lat, więc materiał powinien odznaczać się najwyższą trwałością i niezawodnością.

Odpowiedni materiał to jednak nie wszystko. Przed przystąpieniem do działania musimy podjąć decyzję dotyczącą typu konstrukcji i kształtu schodków. Wiele osób decyduje się na schody ażurowe, drabiniaste, spiralne, policzkowe albo zwykłe proste. Możliwości jest naprawdę dużo. 

Proste schody drewniane – jak zrobić?

Schody z drewna wykonuje się znacznie później niż żelbetowe. Pracę nad drewnianą konstrukcją należy rozpocząć dopiero na końcowym etapie wykańczania całego domu. Najpierw trzeba ustawić podstawę, jaką będzie słup konstrukcyjny, a następnie przystąpić do montażu kolejnych stopni. Co jest bardzo ważne podczas realizacji projektu? Zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy poszczególnymi stopniami. Musi ona być nie tylko dopasowana do potrzeb użytkowników, lecz także taka sama w przypadku każdego schodka. W tym celu należy dokonać odpowiednich pomiarów za pomocą miarki, chyba że zdecydujemy się na montaż schodów z gotowych elementów.

Jak zrobić schody drewniane? Najważniejszy jest projekt

Poszczególne elementy konstrukcji powstają w zakładach stolarskich lub halach produkcyjnych. Jeśli jednak mamy odpowiedni sprzęt i umiejętności, możemy wykonać je własnoręcznie. Pierwszym etapem prac powinien być starannie przygotowany projekt, uwzględniający wysokość pomieszczenia, dostępną przestrzeń oraz wymiary otworu w stropie. Konstrukcja schodów musi również spełniać wymóg stosunku wysokości do głębokości stopnia.

Malowanie i lakierowanie drewnianych schodów

Konstrukcja drewnianych schodów powinna składać się z takich elementów jak: belki, stopnie i podstopnice. Po ich wykonaniu należy przystąpić do malowania i lakierowania solidnym pędzlem, z którego nie wypada włosie. Najlepiej, jeśli czynności te powtórzymy kilka razy – dzięki temu nasze schody będą pięknie się prezentować, a dodatkowo zostaną dobrze zabezpieczone przed różnymi uszkodzeniami. Przed przystąpieniem do montażu należy sprawdzić, czy lakier zdążył wyschnąć. 

Montaż drewnianych schodów

Ostatni z etapów to montaż drewnianych schodów. W tym celu warto skorzystać z pomocy innych osób. Zadanie to przebiegnie wówczas znacznie szybciej i bezpieczniej. Najpierw należy zamontować belki, a następnie przejść do układania stopni i podstopnic. Ich stabilność to absolutna podstawa, dlatego trzeba je dobrze zabezpieczyć z pomocą kleju do drewna lub wkrętów. W tym celu najlepiej skorzystać z pistoletu klejowego lub wkrętarki, w zależności od wybranej metody.