Drewutnia - jak zrobić składzik na drewno? Wykonaj go samodzielnie

Drewno na ognisko, do grilla, wędzarni czy kominka nadaje się na opał po odpowiednim wysezonowaniu. Żeby je przechować we właściwych warunkach, warto zbudować na działce nawet niewielką drewutnię. Czy można ją wykonać samodzielnie?

Z czego zbudować drewutnię, żeby była funkcjonalna i służyła przez lata? Najczęściej składziki na opał buduje się z drewna. W tym celu wykorzystuje się drewno konstrukcyjne oraz deski. Konstrukcję dachu zwykle pokrywa się papą albo mocuje się do niej blachę falistą.

Lista potrzebnych produktów:

  • śruby
  • wkręty do drewna
  • płyta OSB i papa lub blacha na dach
  • drewno lub palety ogrodowe
  • preparat do impregnacji.

Jak zbudować drewutnię? Niezbędne formalności

Budowa drewutni nie wymaga uzyskania ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia budowy. Zgodnie z ustawą o prawie budowlanym na każde 1000 ㎡ działki, bez pozwolenia i zgłoszenia mogą powstać aż 2 wiaty o powierzchni nie większej niż 50 ㎡. Planując wybudować drewutnię, mamy więc dość spore możliwości, nawet jeśli chcemy, żeby była to dość duża konstrukcja.

Stawiając składzik na działce, musimy jednak wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię formalną. Zgodnie z przepisami (Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, par. 4, ust.1 pkt 6) zabrania się składowania „poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu”. Drewutnię należy więc umieścić przynajmniej w odległości 4 m od ogrodzenia.

Jak zrobić drewutnię? Składzik z palet

Ciekawą alternatywą dla składziku wykonanego z tradycyjnych materiałów (kantówek, desek, krawędziaków) jest drewutnia z palet. Jak zrobić taką konstrukcję? Warto wykorzystać palety jako drewno z recyklingu – rozkręcić je i po prostu użyć takich desek zamiast nowych.

Można też po prostu wykorzystać gotowe palety i za pomocą wkrętów do drewna oraz kątowników połączyć je ze sobą. Na stronach internetowych znajduje się wiele pomysłowych instrukcji, jak zbudować drewutnię z palet.

Jak zrobić drewutnię krok po kroku?

Samodzielne wykonanie drewutni nie jest skomplikowanym zadaniem, jednak trzeba dysponować podstawową wiedzą i doświadczeniem w zakresie budownictwa.

Krok pierwszy – przygotowanie podłoża

Drewutnia, mimo że nie jest dużym i skomplikowanym obiektem budowlanym, powinna być posadowiona na solidnej podstawie, niekiedy nawet na betonowym fundamencie. Wszystko zależy od tego, czy zamierzamy ją zbudować na podjeździe z kostki brukowej, gruncie, tarasie itp. Podłoże musi być równe – można to sprawdzić za pomocą poziomicy.

Krok drugi – montaż słupów nośnych

Po przygotowaniu podłoża można przejść do budowy konstrukcji. Należy ustawić odpowiednio docięte przy pomocy piły tarczowej słupy nośne. Warto pamiętać, że te znajdujące się z przodu powinny być dłuższe niż tylne, żeby zachować spadek dachu na poziomie przynajmniej 3%.

Liczba słupów zależy od długości i wielkości drewutni – zwykle mieści się w przedziale od 4 do 10 sztuk.

Krok trzeci – instalacja podpór dachu, podłogi i ścian

Do słupów nośnych należy przytwierdzić krokwie dachowe, najlepiej używając kątowych złącz ciesielskich mocowanych za pomocą śrub. Po wykonaniu podpór dachu można zająć się podłogą.

Budowę podłogi zaczyna się od przymocowania legarów do słupów nośnych, a najlepiej także do podłoża. Do legarów należy przymocować deski (w tym celu warto użyć wiertarko-wkrętarki i wkrętów do drewna).

Podobnie należy wykonać ściany składziku. Najlepiej zacząć od solidnych podpór na dole i na górze konstrukcji, a następnie przytwierdzić do nich tylne, boczne i – opcjonalnie – ściany przednie, w zależności od projektu drewutni.

Krok czwarty – montaż dachu i impregnacja

Ostatnim krokiem jest pokrycie drewutni dachem – można wybrać blachę stalową albo płytę OSB, którą dla lepszego efektu wizualnego warto pokryć papą gontową.

Drewno należy bezwzględnie zaimpregnować, aby ochronić je przed zgubnym wpływem czynników atmosferycznym oraz korozją biologiczną. Na rynku dostępne są różne preparaty – od pozostawiających drewno w naturalnym kolorze poprzez lekko zmieniające odcień aż po barwiące.