Jak naprawić cieknącą spłuczkę podtynkową?

Cieknąca spłuczka podtynkowa to jedna z tych usterek, które łatwo usunąć samodzielnie. Taka praca nie tylko nie wymaga dużego doświadczenia, lecz także do jej wykonania nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia czy preparaty.

Zazwyczaj koszt naprawy spłuczki podtynkowej nie przekracza kilku złotych, ponieważ jedyną częścią, którą trzeba wymienić, jest niewielka i tania uszczelka.

Lista potrzebnych produktów:

  • wężyk zasilający.

Cieknąca spłuczka podtynkowa – co mogło się popsuć?

W spłuczce mogą popsuć się dwa mechanizmy – zawór napełniający oraz spłukujący. Warto jednak zaznaczyć, że usterka mechaniczna raczej nie wchodzi tu w grę. Najczęściej przyczyną cieknącej wody jest zabrudzenie całego wnętrza spłuczki i zużycie uszczelki spustowej. Znajduje się ona między otworem spustowym, który mieści się na dnie spłuczki, a dolną częścią zaworu spustowego. Należy podkreślić, że właśnie to miejsce jest zwykle narażone na zbieranie się osadu i brudu ze spłuczki, co przyczynia się do zwiększenia nieszczelności całego układu.

Demontaż spłuczki podtynkowej

W przypadku spłuczek podtynkowych, kiedy mówimy o demontażu, mamy na myśli usunięcie przycisków wraz z płytką osłaniającą cały stelaż. Żeby wyjąć samą płytkę, należy lekko przesunąć ją w lewo, prawo, w dół lub górę – wszystko zależy od ramki, do której została przymocowana. Poruszając lekko płytą w każdym z kierunków, wyczujemy, w jakiej pozycji należy ją demontować. Po znalezieniu „luzu” odciągamy ten element od ściany i demontujemy cięgna lub popychacze (w zależności od modelu spłuczki).

Zdemontowane przyciski odkładamy. Przy użyciu wkrętaka możemy odkręcić ramkę, a następnie zdemontować plastikowe dystanse. Wewnątrz powstałej wnęki powinna znajdować się obrazkowa instrukcja demontażu zaworu napełniającego i spustowego. Jeśli jej nie ma, warto znaleźć odpowiednie materiały w internecie – to znacznie ułatwi dalszą pracę.

Cieknąca spłuczka – demontaż zaworów

Zanim przystąpimy do dalszych prac, zakręćmy zawór odcinający, który z łatwością można znaleźć wewnątrz spłuczki. Powstrzyma to wodę przed napełnianiem spłuczki po jej opróżnieniu. Następnie należy odkręcić wężyk doprowadzający wodę do zaworu napełniającego. Jeśli nie uda się nam zrobić tego dłonią, pomóżmy sobie kluczem do rur.

Po odkręceniu wężyka można zdemontować zawór napełniający – zwykle wystarczy wysunąć go, po prostu lekko ciągnąc w górę. Każdy producent ma jednak własną technologię, dlatego najlepiej najpierw zapoznać się ze wspomnianą instrukcją. Następnie trzeba zdemontować zawór spustowy.

Jak naprawić spłuczkę podtynkową?

Po kilku latach użytkowania zarówno wnętrze spłuczki, jak i zawory są zwykle bardzo zabrudzone. Po usunięciu zaworów należy poddać dokładnym oględzinom wężyk. Jeśli nie przecieka i jest sprawny, wystarczy go wyczyścić. Jeżeli jednak ma sporo nalotu bądź przecieka, lepiej wymienić go na nowy.

Wnętrze spłuczki myjemy za pomocą gąbki i ciepłej wody z delikatnym detergentem (np. płynem do mycia naczyń). Jeśli okaże się, że zawory nie wymagają wymiany, należy je dobrze opłukać, a następnie umyć wodą z płynem.

Ustalenie przyczyny usterki

Zanim przejdziemy do dokładnego mycia zaworów, należy ustalić przyczynę usterki. Czasami będzie to wyłącznie zabrudzenie i osad po kilku czy kilkunastu latach użytkowania, innym razem mocno zniszczona już uszczelka. Rzadko się zdarza, żeby uszkodzeniu uległ sam mechanizm spłuczki, dlatego na ogół po dokładnym wyczyszczeniu zaworów wraz z wnętrzem spłuczki oraz wymianie uszczelki pod zaworem spustowym całość działa bez zarzutu.

Kiedy dokładnie usuniemy wszystkie osady i wymienimy uszczelkę, możemy przejść do ponownego montażu wszystkich elementów (w kolejności odwrotnej niż w przypadku demontażu). Przed zamontowaniem przycisków pamiętajmy o odkręceniu zaworu odcinającego. Na koniec sprawdźmy, czy cały mechanizm działa bez zarzutu, a woda nie cieknie po zakończonym cyklu spłukiwania.