Jak nitować? Nitowanie skóry, aluminium | Weź to na warsztat

Nitowanie pozwala na szybkie połączenie różnego rodzaju elementów. Przy pomocy nitów możesz łączyć elementy mebli, maszyn, pojazdów czy ubrań. Nitować możesz korzystając z nitownicy ręcznej, pneumatycznej, możliwe jest także nitowanie bez nitownicy.

Jest wiele sposobów na łączenie dwóch elementów materiału. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nitowanie. Przy pomocy odpowiednich łączników – nitów – tworzy się bardzo trwałe scalenie. Nitowanie było często stosowaną metodą łączenia elementów jeszcze zanim wynaleziono techniki spawalnicze. Po dziś dzień nitowanie jest alternatywą dla spawania, szczególnie jeśli istotne jest szybkie działanie lub gdy spawanie poszczególnych elementów nie jest możliwe.

Najważniejsze informacje o nitach i nitowaniu

Nity to metalowe elementy niewielkich rozmiarów. Ich budowa pozwala na scalenie ze sobą odrębnych, płaskich części materiałów. Nity charakteryzują się uniwersalnością względem łączonych materiałów. Parametry tych łączników przekładają się natomiast na specyfikację utworzonych przez nie połączeń, np. ich trwałość oraz system rozstawienia nitów. Typowe nity posiadają charakterystyczną główkę, lecz coraz częściej są one zastępowane tzw. nitami zrywalnymi. Innym rodzajem nitów są nitonakrętki – mają niewielki rozmiar i rurkowaty kształt, a w ich środku znajduje się gwint. Mają zastosowanie do łączenia cienkich materiałów.

Nity umożliwiają łączenie, czyli nitowanie skóry, jeansu i innych materiałów używanych do produkcji lub naprawy odzieży. Specyficznym rodzajem nitów są oczka – nity kaletnicze. O tym, jak nitować przy ich użyciu przeczytasz w dalszej części artykułu. Jeśli chodzi o zastosowanie w celach typowo przemysłowych, umożliwiają one m.in. łączenie tworzyw sztucznych, płyt g-k, dźwigarów, wsporników, elementów maszyn czy blach np. nitowanie aluminium. Do nitowania stosuje się nitownice pneumatyczne oraz ręczne, lecz dostępne są także nity, które nie wymagają stosowania takiego sprzętu. Aby połączyć dwie blachy aluminiowe, należy najpierw wywiercić w nich otwory przy użyciu wiertarki.

Nitowanie nitownicą ręczną

Instruktaż, jak nitować korzystając z nitownicy ręcznej warto rozpocząć od tego, że ręczna nitownica to odpowiednie narzędzie majsterkowiczów, hobbystów budowlańców i serwisantów. Nitowanie przy użyciu nitownicy ręcznej w dużej mierze zależy od siły twoich rąk. W związku z tym sprawdzi się raczej do pojedynczych prac przy połączeniach. Przy nitowaniu elementów tym niewielkich rozmiarów urządzeniem musisz mieć na względzie fakt, że każdy nit należy zacisnąć osobno. Taka nitownica sprawdza się do czynności, które wymagają dużej precyzji. Nitownica ręczna to urządzenie mobilne, które daje możliwość swobodnej pracy w dowolnym położeniu.

Jak gwintować?

Nitowanie nitownicą pneumatyczną

Nitując tym urządzeniem, nie zmęczysz się, ponieważ jego obsługa jest stosunkowo wygodna i szybka. Również dlatego, że do łączenia elementów nie używasz tutaj siły własnych rąk, lecz sprężonego powietrza. To bardzo efektywne rozwiązanie, które jest stosowane na liniach produkcyjnych, czy w profesjonalnych warsztatach. Przy pomocy nitownicy pneumatycznej wykonuje się m.in. montaż rozbudowanych stelaży czy obudów. W większości przypadków mogą obsługiwać zarówno nity zrywalne, jak i nitonakrętki.

Nitowanie bez nitownicy

Aby łączyć materiały za pomocą nitów, wcale nie musisz korzystać z nitownicy. Do nitowania bez nitownicy będziesz potrzebował młotka i wiertarki. Zestaw ze sobą kawałki przeznaczone do połączenia, a następnie przewierć je na przestrzał. W powstałym otworze umieść nit w taki sposób, aby jego trzpień wystawał na drugą stronę. Teraz rozklep go młotkiem, co spowoduje ściśnięcie płaszczyzn. Nitowanie bez nitownicy sprawdza się m.in. w przypadku łączenia blach aluminiowych oraz przy nitach kaletniczych.