Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy?

Ponieważ piwnica znajduje się poniżej linii gruntu, narażona jest na zawilgocenie. Pojawienie się wilgoci to niebezpieczna sytuacja nie tylko dla zdrowia (z powodu rozwoju pleśni i grzybów), lecz także samej konstrukcji budynku.

Aby zapobiec rozwijaniu się wilgoci w piwnicy, należy reagować od razu, gdy tylko zauważy się jej pierwsze oznaki. Dowiedz się, jak usunąć wilgoć, aby nie zagrażała twojemu zdrowiu oraz nie przyczyniała się do pękania ścian. 

Lista potrzebnych produktów:

  • osuszacze kondensacyjne
  • preparat grzybo- i pleśniobójczy
  • środki gruntujące. 

Wilgoć w piwnicy – przyczyny jej powstawania

Wilgoć w piwnicy w bloku lub domu jednorodzinnym może pojawić się zarówno w starszych, jak i nowo wybudowanych budynkach. Przyczyną tego stanu jest często niepoprawnie wykonana wentylacja, izolacja ścian albo co gorsze – jej brak. Należy także mieć na uwadze fakt, że przyczyną zawilgocenia bywają obfite i częste opady deszczu, które podnoszą poziom wód gruntowych. To szczególnie duży problem w budynkach, które znajdują się na terenach podmokłych. Wilgoć w piwnicy może pojawić się także z powodu niewłaściwie zamontowanej stolarki okiennej i drzwiowej, niepoprawnego drenażu oraz źle dobranej izolacji fundamentów. 

Jakie są objawy wilgoci w piwnicy?

Objawy pojawienia się wilgoci w piwnicy są bardzo charakterystyczne, nie można ich pomylić z innymi usterkami budynków. Na ścianach (często także na podłodze) zauważalne są krople wody. Nierzadko pojawiają się pęknięcia w ścianach oraz szczeliny, przez które wycieka woda. Dodatkowo pojawiają się wykwity solne, a farba, którą były pokryte ściany, nieestetycznie się łuszczy i odstaje, a drewniane elementy konstrukcyjne pęcznieją. Innym znakiem, że w piwnicy pojawiła się wilgoć, jest charakterystyczny zapach, który z czasem staje się coraz bardziej uciążliwy dla mieszkańców.

Jak zlikwidować wilgoć w piwnicy? 

Jak pozbyć się wilgoci z piwnicy? Istnieje kilka sposobów, które pomogą uporać się z zawilgoceniem. Jednym z nich jest osuszanie połączone z wietrzeniem. Aby wywietrzyć pomieszczenia, wystarczy otworzyć okna. Do osuszenia jednak potrzebne będą specjalne urządzenia, np. dmuchawy grzewcze. To małe grzejniki, które wypuszczają ciepłe powietrze. Należy ustawić je kilkadziesiąt centymetrów od ścian i wybrać średni podmuch. W ten sposób po kilku godzinach pomieszczenie powinno zostać osuszone. 

Kolejnym sposobem na to, jak pozbyć się wilgoci w piwnicy, jest użycie osuszaczy kondensacyjnych. To urządzenia, które przypominają klimatyzatory. Wykorzystywane są w budownictwie, oczyszczalniach ścieków i wielu innych miejscach. Charakteryzują się dużą wydajnością przy mniejszym zużyciu energii elektrycznej. 

Usuwanie wilgoci z piwnicy – co zrobić po osuszeniu ścian?

Po wysuszeniu ścian i podłóg należy usunąć zniszczony, pokruszony tynk. Przed nałożeniem nowej warstwy warto pomalować ścianę preparatem pleśniobójczym. Jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć podłogę po wysuszeniu, najlepszym sposobem będzie wykorzystanie płynnej folii oraz środków gruntujących. Płynna folia to wodoszczelny i elastyczny materiał. Przed nałożeniem go powierzchnię należy dobrze oczyścić i zagruntować. 

Wilgoć w piwnicy – jak się pozbyć zawilgocenia na lata? 

Ponownego zawilgocenia piwnicy można uniknąć, stosując pewne rozwiązania. Dobrym pomysłem jest żel krzemionkowy. Umieszczenie tego higroskopijnego preparatu w piwnicy sprawia, że pochłania on nadmiar wilgoci. To środek bezpieczny zarówno dla środowiska, jak i zdrowia ludzi. Należy także pamiętać o regularnym wietrzeniu piwnicy. Brak przewiewu sprzyja rozmnażaniu się pleśni i grzybów. Można również zdecydować się na pochłaniacze wilgoci, które wyposażone są w pojemniki. Musimy jednak pamiętać o ich systematycznym opróżnianiu.