Jak przeprowadzić montaż zestawu podtynkowego?

Stelaż podtynkowy jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem. W nowoczesnych łazienkach trudno znaleźć tradycyjne kompakty WC. Jest to spowodowane oszczędnością miejsca, a także walorami estetycznymi. Jak zamontować zestaw podtynkowy?

Stelaże podtynkowe ułatwiają również utrzymanie czystości w łazience. Dotyczy to zarówno samej miski, która została podwieszona, jak i obudowy. Ponadto, wszystkie rury są ukryte, dzięki czemu nie szpecą pomieszczenia. 

Lista potrzebnych produktów:

  • wkręty

  • profile stalowe
  • taśma uszczelniająca

Montaż zestawu podtynkowego – od czego zacząć? 

Na początku warto wspomnieć o tym, że wyróżnia się dwa rodzaje stelaży. Pierwszy z nich, do zabudowy ciężkiej, sprawdzi się w budynkach z cegły. Jego montaż polega na użyciu śrub mocujących, które przytwierdza się do ściany. Następnie całość należy obmurować. Drugi rodzaj, stelaż do zabudowy lekkiej, charakteryzuje się obudową gipsowo-kartonową i stanowi najczęściej wybierany typ. Oprócz tego jest wyższy i stabilniejszy, daje też wiele możliwości aranżacyjnych. Jego konstrukcję mocuje się do podłogi – to ona odpowiada za przenoszenie całego ciężaru.

Montaż geberitu należy rozpocząć od dokładnego rozplanowania prac i dokonania pomiarów. Montowanie obejmuje ustalenie tego, czy w danym miejscu zmieści się zarówno sam stelaż, jak i miska. Musi zostać osadzona w taki sposób, by korzystanie z toalety było komfortowe dla każdego domownika. Bardzo ważne jest także umiejscowienie rury odpływowej. Najczęściej w blokach mieszkalnych sieci rur są bardzo skomplikowane. W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc fachowca. Stelaż mierzy zwykle ok. 50 cm szerokości, do 20 cm długości i w przybliżeniu 120 cm wysokości. Wszystko zależy oczywiście od wybranego modelu. 

Jak zamontować geberit i wykonać zabudowę?

Aby wykonać obudowę stelaża do zabudowy lekkiej, najpierw należy kupić płyty kartonowo-gipsowe. Są wersje wodoodporne i można je łatwo rozpoznać po zielonym kolorze. Następnie trzeba wykonać konstrukcję z profili stalowych. Jej kształt w dużej mierze zależy od tego, jak chcemy zaaranżować tę część łazienki. W przypadku osobnego pomieszczenia na toaletę zwykle stosuje się zabudowę wypełniającą całą szerokość ściany czy wnęki, ze względu na jej wąską specyfikę. 

Kolejnym krokiem jest docięcie płyt kartonowo-gipsowych za pomocą piły do płyt g-k. Nie można również zapomnieć o wykrojeniu otworów na przycisk, rurę oraz inne elementy konstrukcji. Kiedy wszystko zostanie dokładnie przycięte, wkrętarką i wkrętami powinno się przymocować płyty zarówno do stelaża, jak i konstrukcji z profili stalowych. Umieszczenie ich zapobiegnie wyginaniu się ściany pod niemałym ciężarem stelaża. Aby dodatkowo zminimalizować drgania między ścianką a stelażem, łączenia warto zabezpieczyć taśmą uszczelniającą. Zabieg ten wpłynie pozytywnie na izolację akustyczną, która przełoży się na komfortowe korzystanie z WC. 

Montaż zestawu podtynkowego – prace końcowe i wykończenie konstrukcji

Montaż geberitu można zakończyć, układając na powstałej konstrukcji płytki. To najczęstsze rozwiązanie, ponieważ jest estetyczne i praktyczne, a przede wszystkim łatwe w utrzymaniu czystości. Warto również zdecydować się na zagipsowanie powierzchni i pomalowanie jej na dowolny kolor. Obecnie można znaleźć wiele farb przeznaczonych do łazienki, które są odporne na wilgoć. Niezwykle modne jest połączenie tych dwóch technik – świetnie sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach. Po zakończeniu prac należy jeszcze zamontować muszlę klozetową. Standardowo umieszcza się ją na wysokości 40 cm. Trzeba przykręcić ją do stelaża, śruby zabezpieczyć osłonkami w takim samym kolorze jak miska i gotowe. Można cieszyć się solidne zamontowanym stelażem.

Kamizelka robocza HD Slim, rozmiar M 81-268-M
Kamizelka robocza HD Slim, rozmiar M 81-268-M
Special Price 56,10 zł Zamiast 97,00 zł
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, granatowe
Ogrodniczki robocze, ostrzegawcze, granatowe
Już od 37,90 zł Zamiast 41,30 zł