Jak samemu zrobić drapak dla kota?

Nie można powstrzymać kota od drapania, jednak możliwe jest przekierowanie tej czynności na specjalny przedmiot zwany drapakiem. To ważny gadżet w domu właściciela kotów. Zwierzęta mogą w ten sposób naostrzyć pazury, a także zaznaczyć swoje terytorium. Jak zrobić drapak dla kota? Podpowiadamy. 

Jak zrobić drapak dla kota? Korzyści z drapania 

Drapanie jest dla kota czynnością naturalną i nie ma co liczyć na to, że go tego oduczymy. Zaczepianie się pazurkami o różne powierzchnie przynosi tym zwierzętom wiele korzyści, gdyż w ten sposób:

  • oczyszczają pazury ze złuszczających się martwych warstw;
  • rozsiewają zapach na własnym terytorium – wcierając w drapany przedmiot wydzielinę z poduszeczek, koty zostawiają swoje feromony, co daje drapiącemu zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa, a dla wszelkich intruzów stanowi jasny sygnał: „tu jest kot!”;
  • wyciągają łapy w trakcie drapania, co stanowi świetną okazję do rozciągnięcia mięśni.

Jak widać, drapanie jest kotu potrzebne. Na szczęście zazwyczaj da się uchronić zabytkową komodę, nowe tapety czy ulubioną kanapę przed kocimi pazurami, fundując pupilowi odpowiedni dla niego drapak. Im wcześniej przyzwyczaimy do tego gadżetu nasze zwierzę, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że obiektem kociej gimnastyki stanie się domowy sprzęt.

Materiały potrzebne do zrobienia drapaka dla kota

Drapak dla kociego lokatora można skonstruować samodzielnie. Do jego wykonania będą potrzebne następujące przedmioty:

  • deska;

  • tuby po folii stretch;
  • kocyk polarowy;
  • sznurek;
  • jutowy sznur;
  • 2 zabawki dla kota.

Może cię również zainteresować: Jak zrobić kojec dla psa w domu?

Jak samemu zrobić drapak dla kota? Czynności krok po kroku

Wielu właścicieli kotów zastanawia się nad tym, jak zrobić drapak samodzielnie, aby nie ponosić dużych kosztów oraz wykorzystać materiały dopasowane do upodobań pupila. Okazuje się, że zrobienie takiego gadżetu dla kota nie jest zbyt trudne. Najpierw za pomocą wyrzynarki należy wyciąć podstawę i odrysować ją na desce, aby wyciąć piętro o tym samym, nieregularnym kształcie. Obie płyty trzeba następnie zacisnąć i za pomocą wkrętarki wykonać trzy otwory. Zostaną tu zamontowane tuby po folii stretch. Otwornica powinna być na tyle głęboka, żeby przeszła przez pierwszą tubę. Następnie trzeba powtórzyć wiercenie na drugiej desce i powiększyć otwory za pomocą pilnika. Po upewnieniu się, że wszystko do siebie pasuje, należy całość rozebrać, delikatnie przetrzeć papierem ściernym, a później owinąć poszczególne elementy materiałem. Oczywiście możesz także użyć zwykłego ręcznego takera. Po skończeniu przyszywania powinno się odciąć nożyczkami nadmiar materiału. Materiał nie będzie się strzępił, jeśli podkleimy go klejem do klejenia na gorąco. Po wykonaniu tych czynności można posmarować klejem górne części tub i nałożyć na to deskę. Warto odstawić całość, aby przeschła. Kolejnym etapem jest owijanie sznurkiem poszczególnych elementów drapaka. Pod sznurem schowaj nacięte wcześniej fragmenty materiału. Nogi możesz zrobić w nieco innej wersji i obkleić materiałem. Po wykończeniu ich warto dorobić hamak – wzmocnienie go jest możliwe poprzez owinięcie cieńszym, jutowym sznurkiem. W górnej płycie drapaka należy wywiercić otwór – później zawiśnie tu zabawka dla kotka. Na górze można też przykleić małą myszkę.

Jeśli wykonałeś powyższe czynności, drapak jest już skończony i kot może zacząć z niego korzystać. 

Zobacz też: Jak zrobić domek dla kota z kartonu i drewna?