Jak samemu zrobić stroik na cmentarz?

Alternatywą dla gotowego stroika na cmentarz jest własnoręczne wykonanie wiązanki. Pozwala to dobrać wszystkie jej elementy według własnego uznania i ułożyć kompozycje dokładnie tak, jak tego chcemy. Wykonanie stroika nie jest trudne ani pracochłonne. Wymaga jedynie zakupu kilku niezbędnych materiałów.

Oryginalne stroiki na cmentarz to zwykle takie, które zostały wykonane samodzielnie, z materiałów dobranych specjalnie do konkretnej wiązanki. Dekoracje stworzone w ten sposób są doskonałą alternatywą dla dostępnych w sprzedaży gotowych produktów i pozwalają rozwijać własną kreatywność. Podczas tworzenia stroika można wybrać dowolne materiały, z jakich powinien być wykonany, jednak przyjmuje się, iż najtrwalsze są sztuczne elementy, w tym sztuczne kwiaty.

Co jest potrzebne do zrobienia stroika na cmentarz?

Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie stroika na cmentarz, najistotniejsze będzie zakupienie wszelkich niezbędnych elementów, z jakich powinien składać się wieniec oraz narzędzi, które pomogą w jego wykonaniu. Wszystkie materiały muszą być dobrane zgodnie z tym, jaki rozmiar ma mieć stroik oraz z czego chcemy go wykonać. Do najbardziej popularnych elementów wykorzystywanych do tworzenia stroika na cmentarz zalicza się przede wszystkim:

  • suche lub żywe kwiaty, w zależności od indywidualnych upodobań;
  • sztuczne elementy roślinne np. trawy, ozdobne gałązki liściaste lub iglaste;
  • gąbkę florystyczną, na której zostanie zamocowana cała kompozycja;
  • dekoracje ozdobne, takie jak wstążki, kokardki czy zawieszki;
  • elementy kory do ozdoby lub sztuczne owoce;
  • naczynie na gąbkę, w którym zostanie umieszczony cały stroik (np. doniczka);
  • elementy łączące, do których zalicza się różnego rodzaju sznurki, ozdobne druciki;
  • narzędzia pomocnicze, takie jak sekator, obcęgi, nożyczki czy pistolet klejowy.

Jak zrobić stroik na cmentarz ze sztucznych kwiatów?

Chcąc wykonać samodzielnie stroik na cmentarz, prace należy rozpocząć od określenia, z jakiego materiału ma być zrobiona dekoracja. Przyjmuje się, iż najlepszym, a zarazem najczęściej stosowanym produktem są sztuczne kwiaty, ze względu na trwałość, a także dużą różnorodność niezależnie od pory roku. Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych elementów oraz narzędzi przydatnych w wykonaniu stroika, jest obrobienie gąbki florystycznej w taki sposób, aby dopasować jej kształt do naczynia, w którym ma być osadzona cała dekoracja. Przygotowaną gąbkę umieszcza się w pojemniku, do którego można ją przykleić klejem na gorąco, by cała konstrukcja stała się stabilniejsza. Następnie powinno się przystąpić do wbijania poszczególnych elementów stroika. Należy pamiętać, aby najpierw wbić głęboko w gąbkę zielone elementy roślinne, takie jak gałęzie z liśćmi lub gałązki iglaste, które będą stanowiły bazę dekoracji. Muszą być wbite dość gęsto, aby zasłonić gąbkę florystyczną oraz naczynie. Kolejnym etapem jest umieszczenie sztucznych kwiatów według zaplanowanej wcześniej kompozycji – w zależności od potrzeb można przycinać je np. sekatorem. Następnie cały stroik powinien zostać udekorowany dodatkowymi ozdobami w postaci wstążek czy kokardek. Na tym etapie prac przydatne będą sznurki lub druciki, za pomocą których przymocujemy elementy, które nie były wbijane bezpośrednio w gąbkę. Jeżeli pozostały wolne przestrzenie znacząco odsłaniające gąbkę florystyczną, należy je zasłonić, wbijając dodatkowy kwiat lub element zielony. Kiedy stroik na cmentarz będzie już gotowy, można spryskać go nabłyszczaczem dla uzyskania większej trwałości kolorów na sztucznych elementach.

Zobacz również: Jak zrobić stroik bożonarodzeniowy?