Jak samemu zrobić wieniec adwentowy na stół?

Wieniec adwentowy to jedna z pierwszych dekoracji świątecznych, jakie pojawiają się w grudniu w naszych domach. Gotową ozdobę można kupić w wielu sklepach, jednak samodzielne jej przygotowanie przyniesie nam sporo satysfakcji. Podpowiadamy, jak zrobić wieniec adwentowy.

Wieniec adwentowy to tradycyjna ozdoba świąteczna, która symbolizuje czas, który pozostał do świąt Bożego Narodzenia. Składa się z 4 świec, które są po kolei zapalane wraz z upływem kolejnych tygodni adwentu. Klasycznymi wieńcami ozdabiamy stoły oraz komody w naszych domach. 

Lista potrzebnych produktów:

  • styropianowe koło o średnicy 20–40 cm
  • elastyczny drucik i grubszy drut

  • gałązki świerku, sosny lub innego drzewa iglastego
  • małe bombki
  • suszone pomarańcze
  • anyżowe gwiazdki
  • laski cynamonu lub inne dekoracje świąteczne
  • 4 świece o dowolnym kształcie, wielkości i kolorze.

Jak zrobić wieniec adwentowy? 

Pierwsze wieńce adwentowe były ogromnymi ozdobami, na których mieściły się aż 24 świece – dawniej każdego dnia aż do 24 grudnia zapalano po jednej z nich. Wieszano je pod sufitem, stanowiły zatem centralną dekorację wnętrza. Obecnie tego rodzaju ozdoby są znacznie mniejsze i umieszcza się na nich jedynie 4 świece, z których każda odpowiada jednemu tygodniowi adwentu. Zapalone świeczki oznaczają czas oczekiwania na narodziny Jezusa Chrystusa. 

Stroik adwentowy możemy stworzyć na bazie okręgu o średnicy ok. 20–40 cm. Szkielet stanowią często giętkie pędy leszczyny, druciana siatka, mech, słoma, siano lub też gąbka florystyczna. Taką podstawę wypełnia się naturalnymi albo sztucznymi gałązkami drzew lub krzewów iglastych. Te elementy mocuje się w taki sposób, by tworzyły koło. W tym celu możemy użyć gałązek sosny, świerku lub cisu. Prosty wieniec będzie gotowy, kiedy wypełnimy go czterema świecami – mogą być dowolnej wielkości, kształtu czy koloru, dopuszczalne są nawet świeczki pachnące. Takiego stroika nie musimy już niczym przystrajać, jeśli nie chcemy. Niebanalną świąteczną ozdobą będzie jednak wieniec udekorowaną bombkami, suszonymi owocami, orzechami, szyszkami, figurkami aniołków, kokardami, a nawet piernikami, które możemy później zjeść. Jak zrobić wieniec adwentowy samemu? 

Jak zrobić stroik adwentowy na stół? Wykonanie 

Podstawą każdego wieńca adwentowego jest zielone koło stworzone z gałązek iglaków. Przymocujemy je do styropianowego koła przy pomocy drucika. Gałązki układamy dość gęsto, w taki sposób, by kolor styropianu nie przebijał się spod igliwia. Podczas pracy chrońmy dłonie rękawicami roboczymi, gdyż możemy się boleśnie ukłuć ostrymi igłami. 

Następny krok to zamocowanie czterech świec stroika adwentowego, który ma stanąć na stole. W tym celu ucinamy około 6-centymetrowy kawałek drutu (można zrobić to za pomocą nożyc ogrodowych). Wbijamy drucik w spód każdej świecy, a następnie przymocowujemy je do styropianowej podstawy. Świeczki powinny być rozmieszczone w równych odstępach, jak godziny na zegarze – 12:00, 3:00, 6:00 i 9:00. Wykonanie wieńca adwentowego kończymy, dekorując go. W tym celu powinniśmy użyć kleju na gorąco do zamocowania wybranych ozdób. Najlepiej w kilku miejscach przymocować kolorowe bombki lub naturalne dekoracje w postaci szyszek – możemy je pomalować na srebrno, złoto lub inny świąteczny kolor. Stroikowi adwentowemu na stole warto dodać nieco aromatu dzięki suszonym pomarańczom, laskom cynamonu czy gwiazdkom anyżu, które są nie tylko dekoracją, lecz także przyjemnie pachną.