Jak usunąć farbę ze ściany? Poznaj sprawdzone sposoby

Kiedy malujemy ściany, zazwyczaj nakładamy nową warstwę farby na starą. Niestety, jeśli poprzednia powłoka źle trzyma się podłoża, łuszczy się lub odpada, należy ją usunąć przed kolejnym malowaniem.

Jeśli zmieniamy rodzaj farby, chcąc np. nałożyć emulsję na ścianę pomalowaną wcześniej farbą olejną, również musimy usunąć poprzednią warstwę. Pozbycie się starej powłoki malarskiej, choć konieczne, nie zawsze jest łatwe. Jak usunąć farbę ze ściany? Jakich użyć do tego narzędzi? Poznaj sprawdzone sposoby polecane przez specjalistów!

Lista potrzebnych produktów:

Jak usunąć starą farbę emulsyjną ze ściany?

Usuwanie farby emulsyjnej nie nastręcza zwykle wielu trudności. Stosuje się w tym przypadku najczęściej jeden z dwóch sposobów – na sucho lub na mokro.

Zdzieranie farby ze ściany – usuwanie na sucho

Usuwanie farby emulsyjnej na sucho polega po prostu na zeskrobywaniu jej za pomocą szpachelki. Tę metodę warto wybrać, jeśli ściany są nierówne, mają pęknięcia i ubytki, które przed położeniem nowej powłoki będzie trzeba uzupełnić.

Skrobanie farby szpachelką na pewno spowoduje zarysowania, dlatego należy się liczyć z koniecznością szpachlowania i szlifowania tych miejsc.

Jak usunąć farbę emulsyjną ze ściany na mokro?

Ten sposób jest mniej inwazyjny i nie powoduje zarysowań, dlatego warto go stosować, jeśli ściany mają ładną, gładką powierzchnię. Metoda na mokro polega na usuwaniu farby szpachelką po jej wcześniejszym namoczeniu za pomocą wody z szarym mydłem.

Jak usunąć farbę olejną ze ściany?

Fora internetowe pełne są zarówno pytań, jak i dobrych rad związanych z usuwaniem farby olejnej. Nie bez przyczyny. Tej trwałej powłoki dość trudno się pozbyć bez jednoczesnego naruszania tynku.

Jedną z metod usuwania farby olejnej jest zastosowanie szlifierki oscylacyjnej – całą powierzchnię pokrytą powłoką należy dokładnie przeszlifować, zdzierając warstwę farby. Innym sposobem na pozbycie się olejnicy jest użycie opalarki. Urządzenie to nagrzewa ścianę, jednocześnie rozmiękczając farbę, dzięki czemu można jej fragmenty podważyć szpachelką i usunąć.

Niestety, obie metody są dość czasochłonne i najczęściej w przypadku ścian pomalowanych farbą olejną szybciej i łatwiej będzie usunąć warstwę tynku i położyć nowy. Wiąże się to z większym bałaganem oraz koniecznością pozbycia się gruzu, jeśli więc ściana jest gładka, a tynk dobrze się trzyma, warto spróbować jeszcze jednego sposobu na usunięcie farby ze ściany i użyć specjalnego gotowego preparatu chemicznego.

Jak zmyć farbę ze ściany? Usuwanie powłok malarskich krok po kroku

Usuwanie farby ze ściany należy rozpocząć od przygotowania wszystkich niezbędnych narzędzi i akcesoriów. Kiedy już zgromadzimy potrzebne materiały, możemy przystąpić do pracy.

Krok pierwszy – przygotowanie pomieszczenia

Przed rozpoczęciem usuwania farby, niezależnie od wybranego sposobu pozbycia się starej powłoki, należy dobrze zabezpieczyć podłogę oraz inne elementy wyposażenia pomieszczenia. W tym celu najlepiej użyć folii malarskiej.

Krok drugi – przygotowanie sprzętu

W przygotowanym pomieszczeniu ustawiamy drabinę (jeśli jest potrzebna). Warto zabezpieczyć ręce rękawicami roboczymi, a oczy – okularami. Podczas usuwania farby na sucho mogą powstawać duże ilości pyłu. W takiej sytuacji lepiej założyć maseczkę.

Jeśli zamierzamy usuwać farbę na mokro, musimy przygotować we wiadrze roztwór wody i szarego mydła. Najlepiej rozpuścić je w ciepłej wodzie i przed nałożeniem na farbę odczekać, aż płyn nieco przestygnie i stanie się letni.

Krok trzeci – usuwanie farby

W zależności od wybranej metody powłokę na sucho usuwamy:

  • za pomocą szpachelki
  • opalarką – po rozgrzaniu fragmentów powłoki podważamy je szpachelką
  • szlifierką – zdzierając kolejne fragmenty farby.

Jeśli zdecydujemy się na usuwanie farby na mokro, nakładamy na ścianę za pomocą pędzla przygotowany wcześniej roztwór, a następnie, kiedy powłoka nasiąknie, pozbywamy się jej, używając szpachelki.