Jak w prosty sposób zrobić stroik świąteczny bożonarodzeniowy?

W sklepach dostępnych jest mnóstwo propozycji stroików świątecznych, więc bez problemu każdy znajdzie tam coś odpowiedniego do swojego domu. Wielu osobom nie brakuje kreatywności i często same decydują się wykonać stroik bożonarodzeniowy. Jak go można zrobić?

Przed rozpoczęciem tworzenia świątecznego stroika trzeba zastanowić się, jakie materiały będą niezbędne do tego zadania. Warto postawić na naturalne elementy, takie jak m.in. gałązki jodły, sosny lub świerku, które są najczęściej używane do produkcji ozdób bożonarodzeniowych.

Stroiki świąteczne – o czym trzeba pamiętać?

Stroik bożonarodzeniowy jest jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych w każdym domu w okresie świątecznym, nadającym wyjątkowy klimat pomieszczeniu, w którym się znajdzie. Pomysłów na zrobienie tej ozdoby jest bardzo dużo, jednak wybór odpowiedniego zależy od indywidualnych preferencji. Stroik świąteczny może mieć kształt prostokątny, okrągły albo przybrać formę wieńca – jego finalny wygląd zależy jedynie od twojej fantazji.

Materiały, które przydadzą się do wykonania stroika świątecznego:

  • doniczka lub drewniana skrzynka;
  • gałązki jodły, świerku lub jałowca (im więcej rodzajów weźmiesz, tym lepiej będzie się prezentował stroik);
  • laski cynamonu;
  • gąbka florystyczna;
  • pierniczki;
  • świeczki;
  • wstążki.

Dodatkowo przyda się pistolet klejowy do łączenia materiałów.

Stroik bożonarodzeniowy – jak go zrobić krok po kroku?

Tworzenie stroika świątecznego bożonarodzeniowego musisz zacząć od wypełnienia plastikowej doniczki lub drewnianej skrzynki gąbką florystyczną. Powinna ona szczelnie wypełnić całe wnętrze pojemnika – dzięki temu ozdoba nie będzie się przesuwała. Następnie musisz wziąć wszystkie gałązki i wbić je w gąbkę. Pamiętaj, by dobrze zaplanować tę czynność. Warto uniknąć robienia niepotrzebnych dziurek w podłożu, dlatego najlepiej będzie, jeśli wbity element pozostanie już na swoim pierwotnym miejscu. Gałązki powinny pokryć powierzchnię gąbki florystycznej w taki sposób, aby ją całkowicie zasłonić. 

Po wykonaniu powyższych kroków możemy przejść do dalszego etapu, jakim jest udekorowanie stroika bożonarodzeniowego. Do tego celu warto wykorzystać świąteczne pierniki oraz suszone owoce, które nadadzą odpowiedni klimat całej dekoracji. Zarówno pierniczki, jak i laski cynamonu czy plasterki pomarańczy najlepiej przyczepić za pomocą wstążeczek – to prosty sposób, dzięki któremu te elementy nie spadną z gałązek. Pamiętaj, że im więcej dekoracji zawiesisz, tym efektowniej i bardziej magicznie będzie wyglądała twoja świąteczna ozdoba.

Po udekorowaniu stroika bożonarodzeniowego należy zająć się wbijaniem świeczek – ich ilość jest uzależniona przede wszystkim od gabarytów danej dekoracji. Najlepiej zdecydować się na trzy małe świeczki, które równomiernie oświetlą cały stroik i sprawią, że będzie wyglądał jeszcze bardziej magicznie.

Stroik świąteczny – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Tworzenie stroika świątecznego bożonarodzeniowego jest w stanie dostarczyć sporo radości całej rodzinie, zwłaszcza dzieciom, dlatego najlepiej tworzyć go wspólnie. Odpowiednio wykonana dekoracja posłuży nam przez kilka lat i zapewni magiczny, świąteczny nastrój w całym domu. Tego typu ozdoby świetnie będą wyglądały na stole lub komuniku, na schodach, a nawet na drzwiach. Stroik bożonarodzeniowy to tradycyjna dekoracja świąteczna, która daje duże możliwości aranżacyjne – w końcu jego ostateczny wygląd zależy od naszych własnych preferencji i upodobań. Postaw na nietuzinkowe rozwiązania, które sprawią, że twoja ozdoba będzie przyciągała uwagę wszystkich odwiedzających cię w okresie świątecznym gości.