Jak wykonać jesienne dekoracje na stół, okna, drzwi i parapet?

Wśród jesiennych dekoracji domu dominują naturalne materiały, które można znaleźć podczas spaceru. Będąc w lesie lub w ogrodzie, nazbierajmy liści, kasztanów, szyszek i gałązek drzew iglastych, by w niebanalny sposób udekorować nimi stół, drzwi lub parapet okienny.

Wraz z pożegnaniem lata do swojego domu warto wprowadzić jesienne dekoracje. Ozdoby w formie stroików lub wieńców na drzwi stworzą przytulny klimat i ożywią aranżację feerią jesiennych barw. Tworząc samodzielnie ozdoby, warto stawiać przede wszystkim na zielone, żółte, czerwone i brązowe odcienie liści oraz ciepłe ciemne barwy kasztanów.

Jesienne dekoracje na stół – stroiki i wazony

Nadejście jesieni warto podkreślić dekoracją stołu w jej klimatach. Doskonałym przykładem będzie jesienny stroik na stół, który stworzymy z materiałów zebranych w ogrodzie lub lesie. Naturalistyczna ozdoba będzie prezentować się świetnie zarówno we wnętrzu rustykalnym, skandynawskim, jak i nowoczesnym, wystarczy nadać jej tylko odpowiedniego charakteru.

Do wykonania stroika jesiennego na stół potrzebujemy takich przedmiotów jak:

  • talerzyk, drewniana podstawka lub coś innego, co będzie stanowiło bazę stroika
  • liście, gałązki iglaków, szyszki, kasztany, żołędzie, orzechy

  • świeca o dowolnym kształcie, rozmiarze, kolorze, może być wersja zapachowa, w szkle lub na podstawce.

Przygotowanie dekoracji jesiennej na stół takiej jak stroik jest bardzo proste i intuicyjne. Na talerzyku lub podstawce w dowolny sposób układamy wybrane ozdoby i przymocowujemy je przy pomocy kleju na gorąco. Na koniec na środku stroika umieszczamy świecę. Następnie gotową jesienną dekorację stawiamy na stoliku! 

Doskonałą ozdobą stołu na jesień będą również wazony wypełnione roślinnością, która w piękny sposób zmienia swoje barwy. Wróćmy ze spaceru z lasu z bukietami różnokolorowych liści, zwiążmy je naturalnym sznurkiem i umieśćmy w szklanym pojemniku. Dzięki temu nasz dom będzie gotowy na przyjście nowej pory roku. Świetną alternatywą dla liści jest wypełnienie przezroczystych wazonów kasztanami lub szyszkami.

Stroik jesienny na drzwi lub okno

W roli jesiennych dekoracji okien lub drzwi doskonale sprawdzą się własnoręcznie wykonane wieńce. Wianek z liści, gałązek igliwia lub jarzębiny to bardzo popularna ozdoba drzwi wejściowych na jesień. Do jego wykonania potrzebne będzie m.in.:

  • obręcz z wikliny lub ze słomy przygotowana samodzielnie albo kupiona np. w kwiaciarni
  • klej na gorąco i pistolet klejowy
  • cienki i elastyczny drucik
  • nożyczki
  • sznurek
  • dekoracje, np. wstążki, jarzębina, dzika róża, wrzosy, mech, liście i kwiaty hortensji.

Do podstawy wianka przymocujmy sznurkiem lub drucikiem mech w taki sposób, by dość szczelnie ją wypełniał. Następnie z gałązek jarzębiny, dzikiej róży i kwiatów hortensji formujemy niewielkie bukiety i obwiązujemy drucikiem. Elastyczny drut przyda się również do przymocowania ich do obręczy z mchu. Pistoletem klejowym przyklejamy pozostałe ozdoby do wianka – mogą to być pojedyncze owoce dzikiej róży, jarzębiny, małe szyszki lub żołędzie.

Gotowy wianek pozostaw na płaskiej powierzchni przez kilka godzin, aby mieć pewność, że klej wyschnie i utrzyma wszystkie elementy dekoracyjne. Na koniec wystarczy przy pomocy sznurka powiesić wieniec w oknie lub na drzwiach do domu. Warto go spryskać lakierem do włosów – to przedłuży jego żywotność i nada ładny połysk.

Jesienne dekoracje na parapet – lampiony z liśćmi

Świetną dekoracją jesienną, którą można ustawić na parapecie, będzie lampion wykonany ze słoika i liści. Taka ozdoba zapalona wieczorową porą z pewnością ociepli klimat wnętrza. Przed wykonaniem lampionu przygotujmy:

  • przezroczysty słoik lub inne szklane naczynie
  • łańcuchowe lampki LED (te na druciku łatwo schować do słoika)
  • klej typu wikol
  • pędzel
  • różnokolorowe liście.

Przygotowanie lampionu rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia słoika z wszelkich zabrudzeń. Następnie smarujemy pojemnik od wewnątrz klejem i przyklejamy do niego liście. Kiedy słoik w całości zostanie wypełniony liśćmi, odstawiamy go, by dobrze wysechł (najlepiej na całą noc). Na drugi dzień do wnętrza lampionu wystarczy włożyć lampki LED, zapalić i cieszyć się pięknym klimatycznym światłem.