Jak wykonać montaż lampy sufitowej?

Montaż lampy sufitowej może być wykonany na własną rękę. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji. Sprawdź, jak można wykonać montaż lampy krok po kroku.

Do montażu lampy sufitowej nie potrzebujemy skomplikowanych narzędzi. Wystarczą takie przyrządy jak m.in.: wiertarka, próbnik do prądu lub detektor prądu. Podłączając lampę, musimy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych osób.

Narzędzia potrzebne do montażu lampy sufitowej

Montaż lampy sufitowej nie może się odbyć bez potrzebnych narzędzi. Wśród nich możemy wyróżnić:

Jak podłączyć lampę sufitową?

Montaż lampy sufitowej zaczynamy od wyłączenia bezpiecznika odpowiedzialnego za dany obwód. Jeśli korzystamy z urządzeń akumulatorowych i chcemy mieć pewność, że wyłączyliśmy dobry obwód, możemy odciąć całe zasilanie. Kiedy już tego dokonamy, dla bezpieczeństwa sprawdźmy za pomocą miernika, czy prąd nie płynie w przewodach. Można dokonać tego poprzez przyłożenie próbnika do przewodu, jednocześnie dotykając końca przyrządu palcem. Próbnik powinien się zaświecić, jeśli w przewodzie płynie prąd.

Kiedy będziemy mieli już pewność, że w przewodzie nie płynie prąd elektryczny, możemy rozpocząć montowanie lampy sufitowej. Z sufitu w nowych mieszkaniach najczęściej wychodzą trzy przewody – dwa fazowe i jeden neutralny, który warto zaznaczyć izolacją. Przewody fazowe doprowadzone są do włącznika, a przewód zerowy do skrzynki rozdzielczej. Jeżeli końcówki nie są obrobione, tzn. nie wystają z nich miedziane druty, z każdego przewodu trzeba usunąć około 3 cm izolacji. Dokonać tego można za pomocą ściągacza do izolacji lub nożyka. Kiedy przewody zostaną przygotowane, powinniśmy je oddzielić od siebie, by się nie stykały, a następnie włączyć bezpiecznik.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, które z przewodów są fazowe. W tym czasie włącznik musi być włączony, należy jednak pamiętać, by nie dotykać ręką ani żadną inną częścią ciała przewodów. Sprawdzenia dokonujemy za pomocą próbnika. Jeden z przewodów powinien być zerowy, a pozostałe dwa – fazowe. Mając włącznik dwubiegunowy, łatwo sprawdzimy, który z przewodów fazowych reaguje dany włącznik. Musimy zapamiętać kolejność przewodów, a następnie wyłączyć bezpiecznik lub całkowicie odciąć prąd. Po wyłączeniu upewnijmy się, czy w przewodzie przestał płynąć prąd.

Po opisaniu przewodów powinniśmy przygotować miejsce na lampę. Dokonać tego możemy, przykładając lampę do sufitu i zaznaczając miejsce (za pomocą ołówka), w którym wywiercimy otwory za pomocą wiertarki udarowej. Jednak przed rozpoczęciem wiercenia sprawdźmy za pomocą detektora, czy nie przechodzą tam przewody zasilające lampę. Po upewnieniu się należy wywiercić otwory, w które włożymy kołki rozporowe (zazwyczaj są dołączone do lampy).

Lampy zwykle wyposażone są w kostkę do łączenia z przewodami sieciowymi. W instrukcji najczęściej oznacza się miejsca, w których trzeba podłączyć przewody fazowe oraz zerowy (neutralny). Jeżeli sieć elektryczna w domu wykonana została na przewodach aluminiowych, nie powinno się łączyć ich bezpośrednio z przewodami miedzianymi. Problem ten możemy rozwiązać, montując stalową podkładkę.

Po połączeniu wszystkich przewodów należy sprawdzić, czy lampa działa prawidłowo. W tym celu włączamy bezpiecznik i poszczególne żarówki. Możemy poprosić o pomoc inną osobę.

Jeżeli lampa działa prawidłowo, powinniśmy zaizolować połączenia między przewodami. Izolacja stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed wilgocią oraz zwarciem. Następnie lampę należy przykręcić do sufitu. W tym celu najpierw za pomocą wkrętów wkręcanych w kołki rozporowe montujemy specjalny uchwyt na suficie – dzięki niemu przytwierdzimy lampkę. Kolejny krok to schowanie wystających przewodów i przytwierdzenie lampy sufitowej do naszego uchwytu. Na koniec należy ją zabezpieczyć za pomocą wkrętów krzyżakowych bądź śrub imbusowych.