Jak wymienić starą fugę na nową?

Należy wymienić fugi dużo wcześniej niż same płytki. Spojenie po prostu szybciej się brudzi, a ponadto narażone jest na uszkodzenia. Jeśli fuga przyjmie na siebie zbyt wiele naprężeń, po pewnym czasie pęknie. Im jest starsza, tym staje się bardziej nieestetyczna.

Aby więc odświeżyć wnętrze, nie trzeba wymieniać całej glazury, wystarczy wymienić starą fugę na nową. To nie jest trudne zadanie, można je przeprowadzić samemu i w krótkim czasie. 

Lista potrzebnych produktów:

  • nakładka do frezowania
  • rylec
  • nożyk

  • narzędzie wielofunkcyjne
  • gumowa szpachelka
  • packa.

Jak wymienić fugi w zależności od ich rodzaju?

Obecnie dostępne jest kilka rodzajów tego spojenia, które różnią się właściwościami. Aby usunąć konkretny typ, trzeba zastosować zróżnicowane metody. Wymiana fug nie zawsze jest konieczna. Jeżeli nasza spoina jest po prostu mocno zabrudzona lub pokryta pleśnią, warto wcześniej zakupić i wypróbować specjalne środki chemiczne, które pomogą uporać się z problemem. Jeśli jednak po użyciu preparatów nie uzyskamy oczekiwanego efektu, konieczna będzie całkowita zmiana: 

  • wymiana fugi silikonowej (elastycznej) może być przeprowadzona przy użyciu środków chemicznych – wystarczy nałożyć wybrany preparat na spoinę i odczekać kilka minut, aż wejdzie w reakcję z silikonem. Rozpuszczoną fugę należy zebrać gąbką lub szmatką.
  • wymiana fug ceramicznych (mineralnych) wymaga bardziej skomplikowanych i pracochłonnych działań – spoiny ceramiczne są twarde i mocno przytwierdzone do podłoża. W tym przypadku przydadzą się szlifierki z nakładką do frezowania, rylce i nożyki.
  • wymiana fugi epoksydowej jest najtrudniejsza – ponieważ to bardzo solidna i związana z krawędzią płytek spoina, najlepiej usunąć ją szlifierką kątową lub narzędziem wielofunkcyjnym z odpowiednią końcówką. Wymiana fugi w płytach jest w tym przypadku ryzykowna, należy postępować delikatnie i precyzyjnie, by nie uszkodzić glazury. Można także użyć opalarki elektrycznej.
  • wymiana fugi cementowej – w tym przypadku najskuteczniejsze będą takie narzędzia jak nożyki, rylce lub wiertarka z nakładką.

Jak wymienić fugę w płytkach na nową? 

Kiedy już usuniemy starą spoinę, pozostałe szczeliny należy oczyścić – w tym celu można wykorzystać odkurzacz. Kolejny krok to gruntowanie. Zagruntowanie przestrzeni pomiędzy płytkami ograniczy chłonność podłoża oraz zapewni dobre wiązanie nowej zaprawy. 

Następny etap to wypełnienie szczelin nową fugą. Należy oczywiście pamiętać o tym, by postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu zaprawy do fugowania. W przeciwnym razie nasza praca pójdzie na marne i nowe spoiny nie będą trwałe i będą wymagały wymiany.

Wymiana fugi – uzupełnianie szczelin

Do fugowania najlepiej nadaje się gumowa szpachelka lub packa. Narzędzia o ostrych lub nierównych krawędziach mogą porysować albo uszkodzić płytki. Zaprawę rozprowadza się najpierw ukośnie, a następnie prostopadle względem krawędzi kafelków. Należy pilnować, aby grubość fugi była taka sama w każdym miejscu – w przeciwnym razie będzie prezentowała się nieestetycznie. 

Wymiana fug w kafelkach dobiegła końca. Po odczekaniu mniej więcej 10 minut trzeba wygładzić powierzchnię mokrą, koniecznie czystą gąbką. W innym wypadku nieczystości przykleją się do świeżej spoiny. Warto także od razu wyczyścić pozostałości zaprawy z płytek, póki ta jest wilgotna. Kiedy wyschnie, stanie się to trudne. Zaleca się utrzymanie fug lekko wilgotnych przez kilka dni. Można je zraszać lub przemywać czystą wodą. Dzięki temu spoina nie będzie pękać. 

Jeżeli chcemy wymienić fugę w płytkach, które są duże lub mają nieregularne kształty, warto skorzystać z samorozlewnej zaprawy do fugowania. Jest ona dobrym rozwiązaniem również wtedy, gdy zależy nam na bardzo dokładnym wypełnieniu szczelin. Wymiana fugi na tarasie, balkonie czy wewnątrz domu jest o wiele prostsza z tym rodzajem spoiwa.