Jak zamontować ścienny wieszak na rower na ścianie?

Nie każdy dysponuje odpowiednią przestrzenią w domu albo w piwnicy, aby móc swobodnie przechowywać rower. W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest zawieszenie swojego jednośladu na ścianie na specjalnym wieszaku ściennym.

Pamiętaj, że jeśli chcesz powiesić swój rower na ścianie, musisz wziąć pod uwagę jego gabaryty, a zwłaszcza ciężar. Rower górski dla osób dorosłych waży około 12–15 kg, waga modelu miejskiego wynosi od 13 kg do nawet 25 kg, rower szosowy ma 7–10 kg, rowerek dla mniejszego dziecka to około 12–16 kg, natomiast jednoślad dla nieco starszej pociechy ma około 11–17 kg. To bardzo ważne, aby znać ciężar danego roweru, bo w ten sposób zmniejsza się prawdopodobieństwo zerwania się wieszaka pod ciężarem sprzętu.

Jak powiesić rower na ścianie?

Aby zamontować samodzielnie wieszak na rower,

trzeba mieć takie narzędzia i akcesoria jak:


Wieszaki rowerowe najlepiej zamocować przy pomocy kołków rozporowych, których długość i rodzaj należy dobrać do materiału, z jakiego została wykonana ściana. Jeśli zrobiono ją z betonu lub cegły pełnej, zastosuj kołki o długości 4 cm, w przypadku ścian z bloczków silikatowych wystarczające będą kołki o długości 2 cm. Te wykonane z pustaków będą wymagały kołków o rozparciu czterokierunkowym. Do betonu komórkowego najlepsze są kołki nylonowe o średnicy przynajmniej 6 mm.

Jakie są rodzaje wieszaków na rower?

W sprzedaży dostępnych jest wiele ciekawych wsporników, haków oraz wieszaków rowerowych, które umożliwiają zawieszenie roweru na ścianie. To z reguły bardzo proste elementy, które podtrzymują ramę roweru. Wśród rozwiązań dostępne są także stojaki rowerowe oraz wieszaki służące do zawieszenia jednośladu pod sufitem.

Najczęściej spotykanym wieszakiem na rower jest taki, na którym wiesza się go za ramę. Sam jego montaż nie należy do trudnych zadań. Umieszczenie swojego jednośladu w takim miejscu często jednak wiąże się z zabrudzeniem ściany kołami, a nawet zadrapaniem tynku pedałami. Dobrym sposobem na zabezpieczenie jej powierzchni przed tego typu uszkodzeniami jest zamontowanie płyty ochronnej. Może być wykonana np. z pleksi lub ze sklejki. Niektóre wieszaki mają dodatkowo składany pałąk, który po zdjęciu roweru nie będzie niebezpiecznie sterczał, więc nikt się zrani ani o niego nie zaczepi.

Wieszaki rowerowe, które podtrzymują jednoślad za przednie koło, nie powodują uszkodzeń ściany, ale są mniej wygodne, jeśli chodzi o zakładanie i zdejmowanie roweru. W przypadku tego rodzaju wieszaków pojazd jest zawieszony w pozycji pionowej, a jeden z elementów takiego zestawu stanowi podpórka dolnego koła. Te wieszaki rowerowe są łatwe w montażu i zapewniają stabilność zawieszonego jednośladu.

Kolejnym rozwiązaniem są wsporniki na rowery, które podtrzymują i jednocześnie blokują pedały. Mają one niewielkie rozmiary, są stosunkowo łatwe w montażu i umożliwiają stabilne zawieszenie pojazdu na ścianie. W przypadku tego typu wieszaków rama rowerowa jest odchylona od ściany pod pewnym kątem, dzięki czemu ani pedały, ani koła nie pozostawiają na niej brudnych śladów. Dodatkowo opony są podparte od dołu dwoma dodatkowymi elementami.

Gdzie umieścić wieszak na rower?

Aby wybrać odpowiednie miejsce na wieszak rowerowy, należy zastanowić się, gdzie wiszący na ścianie rower będzie najmniej przeszkadzać. Najlepsze z tego punktu widzenia są garaże, przestrzenie pod schodami, piwnice, przedpokoje, sienie oraz niezagospodarowane ściany garderób lub gabinetów. Odpowiednim miejscem na wieszaki przytrzymujące rowery w pozycji pionowej, za koło, będzie kąt między ścianami. Wówczas zarówno wspornik, jak i rower nie zajmą zbyt dużo przestrzeni.

Wybierając najlepszą lokalizację na wieszak, który przytrzyma rower w pozycji poziomej, pamiętaj o tym, aby nie umieszczać go zbyt wysoko. Unikniesz w ten sposób wkładania dużego wysiłku w zakładanie i zdejmowanie roweru. Zwróć też uwagę, czy wieszak nie koliduje z instalacjami, blokuje dostęp do gniazdka lub uniemożliwia otwarcie drzwi.