Jak zbudować saunę krok po kroku?

Sauna ogrodowa to marzenie wielu osób. Pomaga zrelaksować się w chłodniejsze dni, stanowi także świetny sposób na wypoczynek w gronie przyjaciół. Wyróżnia się kilka rodzajów saun (m.in. suche i parowe), a każdy z tych modeli ma nieco inną konstrukcję.

Już na samym początku powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką saunę chcemy zbudować oraz gdzie ją postawimy. Oprócz tego musimy przygotować niezbędne narzędzia i materiały. 

Lista potrzebnych produktów: 

  • drewno na ściany oraz podłogi (najlepiej twarde i trwałe, takie jak buk lub dąb)
  • materiał do izolacji ścian
  • materiał do pokrycia dachu
  • wyposażenie wnętrza (ławy, termometry, wskaźniki wilgotności itp.)
  • piec (opalany drewnem albo elektryczny).

Jak zrobić saunę w ogrodzie? Budowa sauny ogrodowej 

Najpierw trzeba wybrać odpowiednie miejsce. Powinno znajdować się niedaleko domu. Warto zwrócić uwagę na to, by jednocześnie było ustronne. Dokładne zaplanowanie sauny ogrodowej, określenie jej rodzaju i lokalizacji wyznaczy dokładną ścieżkę postępowania. 

Fundamenty sauny

Jeśli zależy nam na tym, by sauna mogła służyć przez lata, musimy postawić na trwałe fundamenty. Najpierw powinniśmy wykonać posadzkę, którą można wykończyć płytkami. Warto zdecydować się na drewnianą podstawę, która nie tylko wygląda efektownie, lecz także jest łatwa w demontażu. 

Nadbudowa sauny

Nadbudowę można wykonać z solidnego i ciężkiego drewna bądź lekkich bali. Obecnie w sklepach dostępne są gotowe zestawy do budowania sauny, które ułatwiają wykonanie zabudowy. Jeśli nie mamy doświadczenia w pracach remontowych, warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Media

W saunie muszą być media, takie jak woda i instalacja elektryczna. Niezbędne są do tego, by podłączyć piec oraz oświetlenie. Woda natomiast jest konieczna do podłączenia prysznica, dzięki któremu będzie można się schłodzić po wizycie. 

Wykończenie

Jeśli mowa o wykończeniu sauny, ściany oraz sufit należy wyłożyć materiałem termoizolacyjnym, takim jak np. wełna mineralna. Następnie powinno się położyć płytki i kamień. W takim wnętrzu znakomicie wygląda drewno – jodła kanadyjska, cedr lub świerk skandynawski. 

Piec, drzwi i wyposażenie sauny

Kiedy mamy już gotowe wnętrze, możemy zająć się instalacją pieca elektrycznego albo opalanego drewnem. Jego koszt to około 1000 zł. W saunie bardzo efektownie wyglądają drzwi szklane, chociaż warto też zdecydować się na drewniane. Nie można także zapomnieć o wyposażeniu takim jak wiadra na wodę, chochle, termometry, klepsydra lub system sterowania temperaturą oraz ławy do siedzenia.  

Jak zrobić saunę parową w domu? 

Jak zbudować saunę parową? Tego typu konstrukcja może być zlokalizowana zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Szczególnie polecane jest to pierwsze rozwiązanie, ponieważ niweluje ryzyko rozprzestrzenienia się pożaru w razie ewentualnej awarii. Obecnie sklepy budowlane oferują bardzo przejrzyste projekty saun, które ułatwią cały proces. Jeśli jednak nie mamy doświadczenia w tworzeniu podobnych konstrukcji, warto pomyśleć o wynajęciu fachowca. Profesjonalna pomoc sprawi, że realizacja projektu stanie się prostsza. 

Sauna parowa – co jeszcze warto wiedzieć?

Sauna parowa cechuje się bardzo wysoką (osiągającą ok. 60%) wilgotnością powietrza. Panująca w niej temperatura wynosi od 40 do 60 stopni, dzięki czemu jest odpowiednia dla większości osób. Wysoką wilgotność powietrza osiąga się dzięki zastosowaniu specjalnych pieców, które równocześnie wytwarzają parę i ogrzewają powietrze. 

Trudno o lepszą atrakcję dla domu lub ogrodu niż sauna. Jak zbudować to niewielkie pomieszczenie, aby spełniało swoją funkcję i przyciągało niebanalnym wyglądem? Przede wszystkim liczy się projekt. Już na samym początku prac warto przemyśleć podstawowe kwestie, które zadecydują o poszczególnych etapach prac i pomogą odpowiedzieć na pytanie, jak zrobić saunę samemu. Wiele sklepów budowlanych oferuje gotowe projekty saun ogrodowych, co znacząco ułatwia cały proces. Niezbędny będzie zestaw podstawowych narzędzi, takich jak m.in. wkrętarki, śruby, gwoździe i piły, które przydają się podczas każdego remontu. Jeśli nie mamy doświadczenia w samodzielnych pracach budowlano-remontowych, wynajęcie fachowca będzie jak najbardziej wskazane. Pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych pomyłek i dodatkowych kosztów.