Jak zrobić drewniane przepierzenie w pokoju?

Przepierzenie to popularne rozwiązanie na podział pokoju. Dzięki niemu możesz wydzielić strefy w pomieszczeniu. Oprócz przepierzenia drewnianego można stworzyć również ściankę ze szkła lub metalu.

Salony w polskich mieszkaniach bardzo często są wielofunkcyjne. Spędzamy tam czas wspólnie z rodziną, a wieczorem zamieniamy w sypialnię. Niekiedy salon również łączy się z aneksem kuchennym. Co zrobić, aby dobrze zaaranżować tę przestrzeń i zyskać nieco prywatności? Dobrym rozwiązaniem jest przepierzenie drewniane.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • drewniane listwy – o długości równej wysokości pomieszczenia mierzonej od sufitu do podłogi,

  • impregnat, lakier, lakierobejca lub farba, pędzel,
  • regulowane nóżki i śruby

opcjonalnie:

  • kilka kątowników ciesielskich
  • kołki rozporowe z wkrętami
  • wkręty do drewna
  • deska o szerokości 10 cm

Przepierzenie drewniane, metalowe, a może szklane?

Przepierzenie to rodzaj lekkiej i cienkiej ścianki działowej, która służy do podziału pomieszczenia. Stosowane jest przykładowo do oddzielenia strefy wypoczynkowej od sypialnianej w salonie lub też oddzielenia sypialni od garderoby. Ścianka najczęściej ma ażurową konstrukcję i może być: zamontowana na stałe, przesuwna lub w formie parawanu, któremu można swobodnie zmieniać miejsce. Do wyboru są najpopularniejsze obecnie przepierzenia drewniane, ale też metalowe czy szklane.

  • Przepierzenie drewniane – zależnie od wyboru surowca do budowy może mieć konstrukcję ażurową lub pełną. Na topie są przepierzenia wykonane z drewnianych listewek ułożonych pionowo lub poziomo. Drewnianą ściankę dzielącą pomieszczenie można stworzyć również z płyt drewnopochodnych – MDF lub OSB.
  • Przepierzenie metalowe – stanowi bardzo popularne rozwiązanie do wnętrz w stylu loftowym lub industrialnym. Najczęściej występuje w formie malowanego proszkowo metalowego ażurowego rusztu, który może, ale nie musi, być wypełniony szkłem.
  • Przepierzenie szklane – można wykonać ze stosowanych dawniej na szeroką skalę luksferów, szklanych szyb lub luster. Szklana ścianka powinna powstać z bezpiecznego szkła hartowanego o wzmocnionej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. Szklane przepierzenie doskonale nadaje się do niewielkich wnętrz, które przedziela, ale jednocześnie go nie przytłacza.

Jak wykonać drewniane przepierzenie?

Drewniane przepierzenie w pokoju jest dobrym wyborem na podział jego przestrzeni. Jeśli lubisz majsterkować, ściankę z drewna z powodzeniem możesz zrobić samodzielnie. W porównaniu do przepierzenia ze szkła lub metalu przepierzenie z drewnianych listewek nie jest wcale trudne w wykonaniu. Przede wszystkim wybierz odpowiedni materiał. Drewno powinno być solidne i dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła, gdyż konstrukcja ścianki musi być wytrzymała i odporna na ewentualne uszkodzenia. Masz do wyboru różne gatunki drewna, np. sosnę, świerk, dąb lub drewno egzotyczne, takie jak teak lub merbau. Listewki z drewna egzotycznego będą nieco bardziej odporne na działanie wilgoci niż wersje z drewna rodzimego, dlatego będą idealne, jeśli planujesz zrobić ażurową ściankę w kuchni lub łazience. Pamiętaj, by zawsze pracę zacząć od zabezpieczenia drewna. Zwróć najpierw uwagę, czy materiał jest gładki i pozbawiony wystających drzazg. Jeśli ma drobne nierówności, przeszlifuj listwy papierem ściernym. Następnie surowe drewno zabezpiecz przy pomocy impregnatu lub – jeśli drewniane przepierzenie będzie stać w łazience – lakieru albo lakierobejcy. Pokryj listewki co najmniej dwoma warstwami preparatu przy użyciu pędzla. Jeśli zależy ci na zmianie koloru drewna, możesz wybrać lakier lub lakierobejcę z pigmentem, który nieco zmieni barwę drewna, ale nie zakryje rysunku jego słojów, albo całkiem kryjącą farbę. Listwy będą tworzyć drewniane przepierzenie na stałe przymocowane do sufitu i podłogi. Nie musisz się jednak martwić wierceniem otworów w suficie czy niszczeniem dziurami podłogi. Do montażu poszczególnych listew wykorzystaj regulowane nóżki i śruby. Ustawiaj je kolejno w rzędzie i dokręcaj. Listwy wraz z mocowaniem powinny być maksymalnie rozprężone między sufitem a podłogą. Tak wykonana ścianka ma tę zaletę, że jej likwidacja nie pozostawi widocznych śladów ani w suficie, ani też w podłodze. Jeśli jednak chcemy, żeby konstrukcja była bardziej stabilna, wystarczy u dołu listewek przymocować po jednej stronie ścianki deskę, która zapewni jej odpowiednie podparcie. Najlepiej użyć do tego celu wkrętów do drewna. W górnej części warto posłużyć się kątownikami ciesielskimi, które mocujemy do ścianki za pomocą wkrętów, a do sufitu, używając wietarko-wkrętarki lub młotowiertarki kołków rozporowych z wkrętami.