Jak zrobić stół do ping-ponga z betonu - poradnik

Betonowy stół do ping-ponga znaleźć można w wielu parkach i na placach zabaw. Cieszy wszystkich, którzy lubią prowadzić sportowy tryb życia. Betonowy stół do ping-ponga możesz wykonać także samodzielnie i postawić w swoim ogrodzie.

Jeśli ty i członkowie twojej rodziny lubicie grać w tenisa stołowego, warto mieć własny stół do uprawiania tego sportu i miłego spędzania czasu. Aby jednak grać w tenisa stołowego, potrzeba dużo wolnego miejsca i to nie tylko dla samego stołu, lecz także wokół niego (należy zostawić około 8,75 × 4,5 m wolnej przestrzeni dookoła stołu, aby móc swobodnie grać). Nie każdy miłośnik ping-ponga ma tyle przestrzeni w domu, ale można też ustawić stół w przydomowym ogrodzie. Niestety typowy stół tenisowy na zewnątrz jest narażony na niekorzystne warunki atmosferyczne, co sprawi, że szybciej zaczyna niszczeć. Rozwiązaniem jest betonowy stół do tenisa, który możesz wykonać samodzielnie.

Co będzie potrzebne do wykonania stołu do ping-ponga?

Aby wykonać betonowy stół do ping-ponga, będziesz potrzebował płyty OSB, wylewki betonowej, prętów zbrojeniowych oraz narzędzi, takich jak m.in.: wkrętaki, szczypce, młotek, ściski, piły i zszywacze.

Przygotowanie płyty OSB na betonowy stół do ping-ponga

Korpus betonowego stołu pingpongowego wykonany będzie z płyty wiórowej OSB – drewnopochodnej, trójwarstwowej płyty kompozytowej. Zamów płytę o wymiarach 274 × 52,5 cm (takie wymiary ma stół do ping-ponga) i grubości 8 cm – dzięki temu stół będzie wytrzymały i solidny. Przy pomocy szlifierki dokładnie wyszlifuj powierzchnię blatu z każdej strony, a następnie odpyl. Na wierzchniej stronie dokładnie w połowie długości wywierć otwory, które posłużą do zamocowania stalowej siatki. Natomiast na spodzie wywierć otwory, które posłużą do umieszczenia prętów mających stać się nogami.

Gruntowanie płyty OSB

Kolejny etap to zagruntowanie powierzchni płyty wiórowej – użyj do tego gruntującej warstwy podkładowej. Nałóż ją przy pomocy wałka z końcówką do lakierów. Po 2 godzinach podkład powinien wyschnąć – wówczas przeszlifuj lekko płytę papierem ściernym, a następnie odkurz powierzchnię.

Przygotowanie masy betonowej

Teraz czas na przygotowanie masy betonowej. Jeśli chcesz, aby twój stół do ping-ponga miał wybrany przez ciebie kolor, wlej pigment do mleka zarobowego i dokładnie wymieszaj. Masę wykończeniową wsypuj partiami do pojemnika, w którym znajduje się mleko zarobowe. Mieszaj dokładnie całość, aż masa betonowa stanie się zupełnie gładka, bez grudek – najlepiej użyć do tego wiertarki z końcówką koszyczkową.

Betonowanie stołu i szlifowanie

Masę betonową aplikuj pacą, wykonując szybkie, mocne koliste lub podłużne ruchy. Pamiętaj, aby zabezpieczyć wywiercone wcześniej otwory na nogi stołu i siatkę. Gdy warstwa betonu wyschnie, należy przystąpić do szlifowania. Wykonuj to papierem ściernym o gradacji 60 oraz 80, a następnie odkurz. Wyszlifowaną i odkurzoną powierzchnię przetrzyj wilgotną szmatką. Teraz możesz przystąpić do nakładania drugiej warstwy betonu. Po jej wyschnięciu ponownie wyszlifuj i odkurz powierzchnię.

Wykonanie nóg stołu do ping-ponga

W otworach na dole stołu umieść pręty stalowe. Będą one stanowić szkielet nóg. Na każdą z ośmiu nóg potrzebne będą po cztery pręty umieszczone w otworach. Wysokość stołu do ping-ponga to 76 cm, musisz więc przygotować pręty o długości 100 cm. Z desek przygotuj formę, do której wlejesz beton. W ten sposób wykonaj każdą z ośmiu nóg. Kiedy już wszystkie będą gotowe, możesz umieścić stół do ping-ponga w ogrodzie. Nogi są dłuższe, gdyż zostaną wkopane w ziemię na około 20 cm, aby stół trzymał się stabilnie podłoża. Sprawdzaj za pomocą poziomicy, czy konstrukcja stoi równo.

Wykończenie betonowego stołu do ping-ponga

Jeśli umieściłeś już stół w przeznaczonym do tego miejscu, czas na zamocowanie stalowej siatki na środku, a także pomalowanie powierzchni stołu i linii. Gdy farba wyschnie, możesz z rodziną lub znajomymi zacząć grać w tenisa stołowego na świeżym powietrzu.

Może cię również zainteresować: Stół z palet do ogrodu