Lakierowanie mebli - jak to wykonać?

Lakierowanie jest prostym sposobem na nadanie meblom pięknych kolorów i zapewnienie wymaganej ochrony. Aby móc je wykonać, należy odpowiednio przygotować drewnianą powierzchnię oraz zaopatrzyć się w kilka narzędzi. Dowiedź się, jak lakierować meble.

Lakierowanie mebli ma na celu nadanie im wybranego koloru, a także zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Lakierowaniu można poddać również meble po renowacji – to sposób na nadanie im nowego życia. Sprawdź, jak prawidłowo przygotować powierzchnię oraz jak poprawnie wykonać samą czynność lakierowania.

Narzędzia wymagane do lakierowania

Do przygotowania powierzchni mebla oraz samego lakierowania będziesz potrzebował takich rzeczy jak:

Jaki preparat wybrać?

Lakierowanie mebli drewnianych możemy wykonać za pomocą:

  • wodorozcieńczalnego lakieru akrylowego – jest szybkoschnący, bezzapachowy, mało toksyczny, ma jednak małą odporność na uszkodzenia;
  • lakieru rozpuszczalnikowego poliuretanowego – pozwala uzyskać odporne i funkcjonalne powierzchnie, jest jednak bardziej toksyczny niż lakiery wodne;
  • lakieru wodnego poliuretanowy – jest bezzapachowy, znacznie odporniejszy niż lakier akrylowy; nie wymaga podkładu, a czas schnięcia to 3–4 h;
  • lakieru rozpuszczalnikowego uretanowo-alkaidowego – jest odporny na ścieranie, ma długi czas schnięcia, ale łatwo się aplikuje, dobrze wnika w drewno; bardziej toksyczny produkt niż lakiery wodne.

Przygotowanie powierzchni do lakierowania

Przygotowanie powierzchni do lakierowania jest jedną z najważniejszych czynności. To od naszych starań na tym etapie zależy, czy lakier będzie trwały oraz czy dobrze ochroni drewno. Przygotowanie podłoża zaczynamy od wyczyszczenia powierzchni. Dokonując renowacji, powierzchnię należy odpowiednio oczyścić z pozostałości starej farby. Efekt ten można uzyskać, korzystając z papieru ściernego lub szlifując za pomocą elektronarzędzi, takich jak szlifierka oscylacyjna albo mimośrodowa. W przypadku nowych mebli również można przeprowadzić szlifowanie w celu zwiększania przyczepności podłoża. Po tym zabiegu powierzchnię powinno się umyć, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia, a później odtłuścić i osuszyć. Gdy mamy do czynienia z meblami używanymi, należy uzupełnić ubytki za pomocą masy szpachlowej do drewna i ponownie całość przeszlifować. Jeśli wszystkie wymienione wyżej czynności zostały wykonane, można przejść do etapu odpylania, a następnie do impregnacji drewna bądź bezpośrednio lakierowania.

Jak lakierować meble?

Lakierowanie mebli na wysoki połysk zaczynamy od trudno dostępnych miejsc i krawędzi, po czym przechodzimy do rozprowadzania lakieru po całej powierzchni. Malować powinno się równomiernymi i delikatnymi ruchami, nanosząc cienką warstwę. Ruchy pędzlem wykonujemy wzdłuż słoi. Zazwyczaj wymagana jest druga warstwa lakieru. Przed powtórnym lakierowaniem należy jednak odczekać, aż będzie całkowicie suchy, przeszlifować go przeszlifować drobnym papierem, a na koniec odpylić. Warto też pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej temperatury oraz wilgotności w miejscu pracy, gdyż ma to wpływ na długość schnięcia.

Praktyczne wskazówki, na które powinieneś zwrócić uwagę

  • Pamiętaj, by malowany mebel ustawić na kartonie lub folii malarskiej. Dzięki temu unikniesz niechcianych zabrudzeń na innych elementach, posadzce.
  • Zadbaj o prawidłową wentylacją. Zapobiegnie to gromadzeniu się uciążliwych zapachów w pomieszczeniu i dostarczy świeże powietrze.
  • Lakier przed użyciem należy wymieszać – znaczna część pigmentu zalega na dnie puszki, dlatego mieszanie powinno być przeprowadzone jak najdokładniej.
  • Przed malowaniem sprawdź, czy pędzel nie gubi włosia, gdyż może to skutkować uzyskaniem mało estetycznego efekty oraz ciągłym, uciążliwym wyciąganiem włosia z lakieru.