Malowanie płytek - w kuchni, łazience, na ścianie

Malowanie płytek to szybki sposób na odświeżenie ścian i podłogi w łazience, kuchni lub na balkonie. Wystarczy  Malowanie płytek – jak przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza? Dobra farba i kilka podstawowych narzędzi, aby diametralnie zmienić wygląd pomieszczenia. Co najważniejsze, można zrobić to samodzielnie, bez wynajmowania kosztownej ekipy remontowej.

Remont wcale nie musi być kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Malowanie płytek to najlepszy sposób na metamorfozę kuchni, łazienki lub balkonu w kilka dni.

Lista potrzebnych produktów:

  • folia malarska;
  • odtłuszczacz do płytek;
  • mieszadło plastikowe do farb;
  • farba.

Malowanie płytek – od czego zacząć remont?

Malowanie płytek łazienkowych lub znajdujących się w innym pomieszczeniu należy rozpocząć od zabezpieczenia podłogi, mebli oraz innych przedmiotów i elementów pomieszczenia, których nie chcesz zabrudzić. W tym celu warto wykorzystać folię malarską. Po wykonaniu tego zadania możesz przejść do właściwych prac remontowych. Malowanie uszkodzonych kafelków mija się z celem – efekt prawdopodobnie będzie nieestetyczny. Dlatego też pierwszym krokiem jest uzupełnienie ubytków w płytkach (jeśli takie występują). Następnie oczyść powierzchnię, którą chcesz odświeżyć. Nie wolno malować płytek kuchennych lub łazienkowych, jeśli są brudne, ponieważ wtedy farba nie będzie się dobrze trzymać podłoża i cała praca zwyczajnie pójdzie na marne.

Czym odtłuścić płytki przed malowaniem? Warto użyć specjalnych zmywaczy (odtłuszczaczy). Świetnie usuwają nie tylko tłuste plamy, lecz także kamień i inne zabrudzenia. Przed malowaniem płytek w łazience lub kuchni należy również zdjąć stary silikon, a po zakończeniu prac ponownie go uzupełnić.

Czym pomalować płytki ceramiczne? Jaką farbę do malowania wybrać?

Wiesz już, jak przygotować płytki do malowania, trzeba jednak jeszcze poruszyć kwestię farby, dzięki której dokonasz metamorfozy wnętrza. Produkt, którym pokryjesz kafelki, powinien przede wszystkim charakteryzować się dobrą przyczepnością, zwłaszcza do śliskich powierzchni (takie najczęściej są płytki). Przed zakupem farby musisz sprawdzić, czy płytki są ceramiczne, gresowe, gipsowe itd. Coraz więcej producentów tworzy środki przeznaczone do konkretnych typów materiału. Warto po nie sięgnąć, bo wtedy masz pewność, że dobrze się sprawdzą i pozostaną na ścianie przez długie lata. 

Dużą popularnością cieszą się produkty, które można określić jako „2w1”. Wybierając je, nie musisz wcześniej stosować podkładu, co znacznie skraca czas remontu. W sklepach znajdziesz wiele farb, a wśród nich akrylowe, epoksydowe, alkidowo-uretanowe oraz polimocznikowe. Ich wspólnym mianownikiem jest pozostawianie na płytkach gładkiej i zwartej powłoki. W zależności od wybranego rodzaju farba jest mniej lub bardziej odporna na czyszczenie, działanie wody, temperaturę oraz środki chemiczne. Przed zakupem warto sprawdzić, jakimi właściwościami charakteryzuje się dany produkt lub skonsultować się z fachowcem. 

Zobacz także: Jak odnowić boazerię?

Jak pomalować płytki w kuchni i łazience?

Przed przystąpieniem do malowania płytek należy za pomocą taśmy malarskiej oddzielić je od linii ściany. Jeśli chcesz wykonać na kafelkach wzory, również musisz je wyznaczyć wcześniej. Taśmę naklejaj w taki sposób, by chroniła przed przedostaniem się farby na zabezpieczone powierzchnie, a jednocześnie by na koniec można ją było łatwo odkleić, bez niszczenia wykonanej już pracy.

Włóż rękawice ochronne i przystąp do pracy z farbą. Pamiętaj o tym, by wcześniej odpowiednio ją wymieszać – klasyczne mieszadło tradycyjne powinno wystarczyć. Jeśli kupiłeś produkt „2w1”, możesz od razu przejść od malowania. Jeśli nie, najpierw musisz nałożyć farbę podkładową. Dzięki niej właściwa warstwa dekoracyjna będzie lepiej się trzymać i mieć większą trwałość. 

Kiedy podkład wyschnie, zacznij malowanie płytek, używając do tego wałków i pędzli. Jeśli fugi i kafelki mają być w tym samym kolorze, nanieś farbę najpierw na fugi, a dopiero później na samą płytkę. Jeżeli jednak chcesz nadać fugom inny odcień, pomaluj kafelki, a następnie powierzchnię między nimi. Całą procedurę powtórz, jeśli producent zaleca nałożenie drugiej warstwy lub obecny efekt cię nie satysfakcjonuje. Pamiętaj, że z drugim malowaniem trzeba nieco poczekać. 

Kiedy skończysz malowanie płytek, po około 15–30 minutach ściągnij taśmę malarską. Jeśli zostawisz ją na dłużej, istnieje ryzyko, że oderwiesz ją razem z fragmentami nowej farby. Pomieszczenie będzie gotowane do użytkowania mniej więcej po 3–4 dniach. Jeżeli musisz skorzystać z danego wnętrza wcześniej, nie narażaj restaurowanych powierzchni na kontakt z wodą i nadmierną wilgocią.

Bluza robocza CAMO