Montaż okapu podszafkowego - uwolnij swoją kuchnię od nieprzyjemnych zapachów

Okap podszafkowy to najczęściej wybierany rodzaj pochłaniacza kuchennego w wielu domach. Choć obecnie sprzęty te są niesamowicie estetyczne i zwykle stanowią też element wystroju kuchennego, pełnią przede wszystkim ważną funkcję. 

Zadaniem okapu kuchennego podszafkowego jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów, które często unoszą się kuchni. Opary gotujących się potraw, podobnie jak tłuszcz, mogą skutecznie zanieczyścić mieszkanie. Dlatego warto zdecydować się na montaż okapu, zwłaszcza że można to zrobić samodzielnie!

Lista potrzebnych produktów:

Montaż okapu podszafkowego – dlaczego jego rola jest tak ważna? 

Kuchnia jest sercem domu – to w tym pomieszczeniu przygotowuje się posiłki i spędza się najwięcej czasu. Jednak smażenie, pieczenie i gotowanie wytwarza ogromne ilości pary wodnej, czasami też nieprzyjemnych zapachów i tłuszczu, który jest zmorą każdego gospodarza. Montaż okapu kuchennego pozwala nie tylko zneutralizować wszelkie nieczystości, które gromadzą się w powietrzu, lecz także zapobiec osadzaniu się na meblach wilgoci i tłustego filmu. Dzięki temu wyposażenie kuchni jest wolne od skaz, pęknięć oraz wybrzuszeń. Na sprzętach nie rozwijają się grzyby, bakterie i pleśń, które mogłyby trafić do naszych posiłków i poważnie nam zaszkodzić.

Montaż okapu podszafkowego w obiegu zamkniętym czy otwartym? 

Jeśli chodzi o typ podłączenia, istnieją dwa rodzaje okapów – w obiegu otwartym oraz zamkniętym. Jakie są różnice między nimi? Pierwszy typ odprowadza zassane powietrze na zewnątrz. To możliwe dzięki podłączeniu okapu do kanału wentylacyjnego zlokalizowanego w szachcie kuchennym. Druga opcja, czyli okap z obiegiem zamkniętym, wyposażony jest w specjalne filtry, które oczyszczają wszelkiego rodzaju opary kuchenne, a następnie wypuszczają je z powrotem do pomieszczenia. 

Montaż okapu z filtrem węglowym jest nieco prostszy – wystarczy przymocować go do ściany. Jeśli jednak chodzi o skuteczność, uważa się, że jest on o ok. 20% mniej wydajny od okapu kominowego. Ponadto ten model nie odprowadza pary wodnej i kurzu poza pomieszczenie.

Montaż okapu – o czym warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do pracy należy wyznaczyć odpowiednie miejsce montażu okapu. Wszystko zależy od tego, jaki typ urządzenia kupiliśmy:

  • okap blatowy – montaż tego urządzenia jest wymagający. Jego przewody należy zwykle umieścić w podłodze, dlatego część prac będzie konieczna jeszcze przed wykonaniem wylewki betonowej;
  • okap sufitowy – montaż tego urządzenia przebiega podobnie jak w przypadku okapów wyspowych. Najczęściej rury wentylacyjne umieszcza się na suficie, aby stamtąd przedostać się do komina;
  • montaż okapu do zabudowy przeprowadza się zwykle w taki sam sposób jak w przypadku modelu okapu teleskopowego. Umieszcza się je w szafce lub blisko komina wentylacyjnego. Dzięki temu można zastosować krótką rurę, aby połączyć się z wentylacją. 

Rury

Kolejną ważną kwestią są rury. Fachowcy polecają modele okrągłe o średnicy 12 lub 15 cm albo płaskie 22 × 9 cm i 20 × 6 cm. Aby prawidłowo połączyć okap z kominem, należy pamiętać o tym, by odcinek rury był jak najkrótszy (nie powinien przekraczać 3 m!). Ponadto, zastosowane przewody muszą mieć gładką strukturę wewnętrzną, odpowiednią twardość oraz solidność. Najlepsze są rury PCV, które dodatkowo są lekkie. Należy także unikać kątów prostych – prowadząc przewody, lepiej stosować lekkie załamania. 

Wysokość montażu okapu kuchennego 

Duże znaczenie dla wydajności okapu ma wysokość, na jakiej został umieszczony. W przypadku modeli skośnych jest to minimum 65 cm nad kuchenką gazową i minimum 45 cm nad elektryczną. W przypadku okapów wyspowych oraz przyściennych typu T-Line to minimum 75 cm nad tradycyjnymi i minimum 65 nad indukcyjnymi. Jeśli chodzi o okapy do zabudowy i teleskopowe, w przypadku kuchenek gazowych wysokość wynosi minimum 65 cm, a indukcyjnych – 45 cm. Najwyżej umieszcza się modele sufitowe (minimum 150 cm).

Wysokość zależy również od wzrostu użytkowników kuchni. Okap ma być przede wszystkim funkcjonalny i nie przeszkadzać w gotowaniu. Ważny jest także styl gotowania. Miłośnicy pokazów kulinarnych i sztuki flambirowania, czyli podpalania potraw, powinni szczególnie uważać na to, aby płomień nie stykał się z powierzchnią okapu. Znajdujące się na niej drobinki brudu mogą wzniecić niemały pożar. 

Montaż okapu podszafkowego – jak to zrobić?

Samodzielny montaż okapu jest banalnie prosty, jeśli wcześniej wykonaliśmy przewód wentylacyjny zaopatrzony w odpowiednią rurę. Warto zaznaczyć, że podczas montażu najlepiej kierować się wskazówkami zawartymi w instrukcji dołączonej do urządzenia.

Montaż okapu podszafkowego należy rozpocząć od zdjęcia filtrów tłuszczowych oraz wyznaczenia środka kuchenki, nad którą zostanie umieszczony pochłaniacz. W tym celu najlepiej użyć miarki i ołówka. Następnie za pomocą poziomicy wyznaczamy prostą linię na ścianie (według środka kuchenki). Wyznaczenie środka kuchenki jest ważne w przypadku montażu okapu pod szafką, która nie jest tej samej szerokości co nasze urządzenie. Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów w szafce wiertarko-wkrętarką z wiertłem do drewna. Warto wcześniej dobrze je wymierzyć, aby odpowiadały miejscom montażowym okapu. Następnie przykładamy okap do przygotowanego miejsca i przytwierdzamy go wkrętami do drewna. Na koniec zakładamy filtry tłuszczowe i możemy cieszyć się czystym powietrzem w kuchni.