Montaż paneli winylowych krok po kroku

Panele winylowe tworzą trwałe, odporne na wilgoć i ciekawe pod względem aranżacyjnym podłogi we wnętrzach. Nic więc dziwnego, że są chętnie wybierane do salonu, kuchni, a nawet łazienki. Gwarancją pięknej podłogi winylowej jest jednak jej prawidłowy montaż. Podpowiadamy, jak układać panele winylowe. 

Panele winylowe ze względu na swoje parametry użytkowe i atrakcyjny wygląd mogą pojawić się zarówno na podłogach, jak i ścianach. Zależnie od rodzaju przy układaniu paneli winylowych można zastosować klej lub system click.

Lista potrzebnych produktów:

Podłoże pod panele winylowe

Przed montażem paneli winylowych należy zadbać o staranne przygotowanie podłoża. Jego powierzchnia musi być przede wszystkim równa. Cienka podłoga z paneli winylowych nie wybacza żadnych nierówności – będą na niej od razu widoczne. Wszelkie krzywizny można zniwelować np. przy użyciu samopoziomujących podkładów podłogowych. Podłoże pod panele winylowe powinno również być mocne, suche, bez pęknięć, zanieczyszczeń, pyłu, plam z farb czy olejów.

Dużym walorem paneli winylowych jest możliwość ich ułożenia na starej posadzce. Można tak postąpić w przypadku np. podłogi z płytek ceramicznych lub desek drewnianych. Panele bez problemu zamontujesz też na umytej i odtłuszczonej wykładzinie PCV, która jest w dość dobrym stanie i nie odstaje od podłoża. Przed montażem elementów winylowych na istniejącej podłodze warto jednak wylać cienką warstwę wylewki samopoziomującej. Również w sytuacji, gdy stara posadzka jest bardzo nierówna i odstaje od podłoża, lepiej ją zerwać, pokryć podłogę wylewką samopoziomującą i dopiero wtedy położyć panele.

Układanie paneli winylowych – podłoga pływająca

Podłoga pływająca z paneli winylowych powstaje dzięki zastosowaniu przez producentów systemu montażu typu click. Przed ich zamontowaniem posadzkę należy wyłożyć folią polietylenową, która zabezpieczy ją przed wilgocią, a następnie ustalić kierunek układania paneli.

Montaż paneli winylowych zacznij przy ścianie, która znajduje się naprzeciwko drzwi. Pamiętaj, że poszczególne elementy powinny być układane zgodnie z kierunkiem padania światła w danym wnętrzu. Istotną kwestią jest również pozostawienie 10-milimetrowej szczeliny dylatacyjnej między każdą ścianą i stałym elementem pomieszczenia a panelem. Przed montażem pierwszego rzędu paneli umieść przy ścianie klocki dystansowe.

Panele winylowe, które mają charakterystyczną budowę na pióro-wpust, zawsze umieszczaj piórem w stronę ściany. W przypadku podłogi pływającej na klik bardzo ważne jest precyzyjne ułożenie pierwszego rzędu desek. Przy układaniu kolejnych rzędów pracę zawsze zaczynaj od tej samej strony pomieszczenia, co przy pierwszym rzędzie. Zaczynaj też od kawałka panelu, który został po ułożeniu poprzedniego rzędu. Jeśli konieczne będzie wykonanie wycięć pod różnego rodzaju elementy stałe pomieszczenia, takie jak rury czy futryny drzwi, należy je wykonać ostrym nożykiem lub wyrzynarką. Po zakończonym montażu paneli winylowych można wyciągnąć klocki dystansowe, a następnie zamontować listwy przypodłogowe.

Montaż paneli winylowych na klej

Układanie paneli winylowych i mocowanie ich do podłoża przy pomocy specjalnego kleju polecane jest przede wszystkim w przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Klejona podłoga świetnie sprawdzi się tam, gdzie zastosowano ogrzewanie podłogowe, gdyż bardzo dobrze przewodzi ciepło. Panele winylowe klejone można też układać na ścianie – ten sposób montażu gwarantuje bardzo trwałe połączenie z podłożem. Cały ten proces można także znacznie ułatwić, wybierając wersję paneli samoprzylepnych.

Montując panele winylowe przy pomocy kleju, trzeba szczególnie zadbać o równe podłoże. Wszelkie nierówności staną się jeszcze bardziej widoczne niż w przypadku podłogi pływającej. Sposób układania posadzki winylowej klejonej nie różni się bardzo od metody na click. Należy jedynie pamiętać o zastosowaniu kleju, który zaleca producent paneli oraz nakładaniu cienkich warstw. Po przyklejeniu 2–3 rzędów paneli warto odczekać, aż klej wyschnie i dopiero wtedy kontynuować montaż. Po zakończonej pracy usuwa się klocki dystansowe i przymocowuje listwy przypodłogowe.