Oświetlenie ogrodu - jak zaaranżować i jakie lampy wybrać?

Projekt oświetlenia zewnętrznego jest równie ważny, co światła wewnątrz domu. Lampy do ogrodu mają bowiem za zadanie podkreślić jego walory oraz zapewniać bezpieczeństwo po zmroku. Podpowiadamy, jak zaaranżować oświetlenie wokół domu, jak podzielić działkę na strefy i jakie rodzaje lamp w nich umieścić.

Projektując oświetlenie do ogrodu, warto podzielić działkę na najważniejsze strefy, które wymagają zastosowania lamp zewnętrznych. Różnego rodzaju oświetlenie powinno znaleźć się przede wszystkim blisko drzwi wejściowych, schodów, podjazdu, ścieżek, bramy wjazdowej, furtki i garażu, a także na tarasie. Pamiętać również należy o oświetleniu nastrojowym, które po zapadnięciu zmroku umili przebywanie na zewnątrz.

Lista potrzebnych produktów:

  • kinkiety
  • lampy z czujnikiem ruchu
  • zewnętrzne lampy stojące
  • reflektorki
  • girlandy świetlne
  • lampy podwodne.

Jakie lampy do ogrodu – nowoczesne, LED, na prąd?

Oświetlenie zewnętrzne najczęściej wymaga podłączenia instalacji elektrycznej również przed domem. Chociaż możemy posiłkować się w ogrodzie lampami solarnymi, to nie będzie wystarczające. Większość źródeł światła, które należy wykorzystać do odpowiedniego oświetlenia poszczególnych stref wokół naszego domu, wymaga podłączenia do prądu. Projekt i montaż instalacji elektrycznej, która ma zasilać lampy na zewnątrz, najlepiej powierzyć doświadczonemu elektrykowi z uprawnieniami. Wybór poszczególnych lamp jest już jednak uzależniony od naszego gustu.

Wybierając punkty świetlne oraz urządzenia elektryczne, należy sprawdzić, czy ich montaż jest możliwy na zewnątrz. Bezpieczne i bezawaryjne w użytkowaniu będą jedynie takie lampy, które mają szczelną i trwałą obudowę. Powinny być odporne na niszczące warunki atmosferyczne takie jak deszcz, śnieg, mróz, zmiany temperatury czy porywisty wiatr. W przypadku lamp montowanych w nawierzchniach warto sprawdzić odporność tych modeli na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne.

Na zewnątrz stosować można źródła światła różnego rodzaju. Prym wiodą energooszczędne diody LED, jednak wielu inwestorów nadal sięga po żarówki halogenowe, które do najoszczędniejszych nie należą. Nowoczesne oświetlenie to również lampy solarne zasilane promieniowaniem słonecznym. Ich zaletą jest brak konieczności podłączenia do prądu.

Praktyczne oświetlenie ogrodu

Oświetlenie zewnętrzne powinno zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo po zmroku. Dlatego, planując rozmieszczenie lamp ogrodowych, należy zadbać o oświetlenie wejścia do domu, schodów, furtki, podjazdu, garażu oraz bramy wjazdowej.

  • Oświetlenie podjazdu, chodnika, ścieżek – w tym przypadku dobrze sprawdzą się lampy słupkowe umieszczane w gruncie lub wyposażone w oprawy najazdowe, które są wpuszczane bezpośrednio w nawierzchnię utwardzoną.
  • Drzwi i schody wejściowe – źródło światła może zostać umieszczone nad drzwiami, w daszku lub podsufitce, jeśli ganek jest zadaszony. Dobrym wyborem są kinkiety, których światło pada bezpośrednio na klamkę i zamek, ułatwiając domownikom wejście do domu. W przypadku długich schodów warto rozważyć montaż punktów świetlnych przy każdym stopniu.
  • Furtka i brama wjazdowa – ledowe lampy umieszczone bezpośrednio na ogrodzeniu oświetlą osoby, które chcą wejść na posesję, a także umożliwiają nam bezpieczny wjazd i wejście. Warte wyboru są zwłaszcza nowoczesne lampy ogrodowe wyposażone w czujnik ruchu. To funkcjonalne i wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić na prądzie, ponieważ oświetlenie włącza się tylko wtedy, kiedy ktoś znajduje się blisko posesji.
  • Garaż – wjazd do garażu powinien być na stałe oświetlony silnym źródłem światła wyposażonym w czujnik ruchu. Aby światło nie raziło kierowcy w oczy, należy skierować je w dół, na drzwi garażowe.

Nastrojowe i dekoracyjne lampy ogrodowe

Delikatne, ciepłe światło w ogrodzie jest odpowiedzialne za przyjemny nastrój w ogrodzie. Niektóre punkty świetlne są stosowane również w celu podkreślenia detali architektonicznych lub roślinności ogrodowej. Projektując oświetlenie zewnętrzne, nie bagatelizujmy lamp o czysto dekoracyjnej roli, gdyż to one mają największy wpływ na to, jak czujemy się w naszym ogrodzie na co dzień. O czym zatem warto pamiętać?

  • Oświetlenie tarasu – musi być zarówno nastrojowe, jak i funkcjonalne. Źródła światła na tarasie powinny oświetlać meble i inne znajdujące się na nim przedmioty, byśmy nie potykali się o nie po zmroku. Dobrym rozwiązaniem będą w tym przypadku kinkiety zamontowane na elewacji domu, a nawet zewnętrzne lampy stojące. Jako oświetlenie nastrojowe świetnie sprawdzą się girlandy świetlne, które rozwiesza się między drzewami lub na zadaszeniu tarasu, a także pojedyncze lampy solarne umieszczone bezpośrednio w gruncie, na stoliku lub w donicach zewnętrznych.
  • Oświetlenie pergoli, rabaty, fontanny czy oczka wodnego – wiązka światła powinna być skupiona na wybranym obiekcie, aby stworzyć silny kontrast między nim a ciemnym tłem. W tym celu zastosować można niewielkie reflektory umieszczone na rabatach lub przy oczku wodnym. Fontannę na zbiorniku wodnym podświetla się natomiast specjalnymi lampami podwodnymi. Zdecydowanie warto, bo efekt jest niesamowity!