Ścianka wewnętrzna z płyt kartonowo-gipsowych – jak ją wykonać?
8 grudnia 2021
Ścianką z regipsów podzielisz duże pomieszczenie lub wygospodarujesz w nim dodatkowy pokój. Montaż ścianek nie należy do trudnych. Wystarczy kilka prostych narzędzi oraz materiały takie jak profile aluminiowe, płyty gk i wełna mineralna. Sprawdź, jak w łatwy sposób postawić ściankę działową.
Ścianka działowa gk to rodzaj wewnętrznej przegrody w pomieszczeniu. Sprawdzi się w sytuacji, gdy będziemy chcieli podzielić duże pomieszczenia. Pamiętać jednak należy, iż przegroda ta nie ma właściwości nośnych, a wręcz charakteryzuje się lekkością i mniejszą trwałością.
Narzędzia i materiały niezbędne do wykonania ścianki z gk
Do wykonania ścianki z karton-gipsu będziesz potrzebować takich narzędzi jak:
Wykonanie ściany wewnętrznej z płyt gipsowo-kartonowych należy rozpocząć od rozrysowania przegrody na przyległych ścianach, do których będziemy przytwierdzać naszą nowo powstałą ścianę. Linie powinny być narysowane prostopadle do pozostałych przegród. Profile trzeba dociąć tak, aby ich wymiar pokrywał się z liniami narysowanymi na przegrodach. Kiedy całość odpowiednio dotniemy, profile należy zamontować na ścianach przy pomocy kołków rozporowych. Wkręty trzeba tak rozmieścić, by były przytwierdzone tuż przy końcach profili oraz pomiędzy. Rozstaw między nimi nie powinien być większy niż 80 cm. Po zamontowaniu na podłodze, suficie oraz ścianach bocznych profile utworzą ramę. Aby wzmocnić całą konstrukcję, ramę musimy uzupełnić pionowymi profilami, które ustawione będą nie rzadziej niż co 60 cm. Profile łączymy ze sobą za pomocą blachowkrętów oraz wiertarko-wkrętarki.
Następnym krokiem po postawieniu ramy jest docięcie płyt gipsowo-kartonowych. Przykręcamy je do naszych profili za pomocą wkrętów do płyt g-k dedykowanych do profili stalowych. Jeśli chcemy umieścić w naszej ścianie jakieś kable, powinniśmy poprowadzić je w profilach. W płytach za pomocą otwornic musimy wykonać otwory, przez które przeciągniemy przewody na zewnątrz. Gdy kable zostaną już przeprowadzone, pomiędzy prostopadłymi profilami powinniśmy umieścić wełnę mineralną – stworzy izolację akustyczną między dwoma pomieszczeniami. Wełnę mineralną można dociąć specjalnie do tego przeznaczonym nożem. Gdy całość waty umieścimy już między profilami, przykręcamy płyty z drugiej strony, zamykając wełnę wewnątrz.
Kiedy już wszystkie płyty zostaną przykręcone, powinniśmy zamocować wewnątrz ściany puszki na przewody. Połączenia regipsów musimy zakleić taśmą z włókna szklanego, a następnie zaszpachlować je, podobnie jak miejsca, w których wkręciliśmy wkręty. Gdy całość wyschnie, nierówności należy przeszlifować, odpylić i zagruntować. I gotowe – ścianka działowa z regipsu została wykonana. Ścianę można wykończyć, malując ją bądź kładąc tapetę.
Jeżeli chcesz, by twoja ścianka działowa z płyt gk miała drzwi, w miejscu, w którym chcesz, by były zlokalizowane, powinieneś przytwierdzić specjalne kątowniki na podłodze oraz suficie. Następnie przykręć do nich profile ościeżnicowe. Górną granicę drzwi wyznacz poprzez przykręcenie poziomej listwy do profili ościeżnicowych. Przestrzeń nad drzwiami wypełnij listwą pionową.
Product Manager w Grupie Topex, odpowiedzialny za produkty z grupy elektronarzędzi. Zaangażowany w aspekty jakościowe, z wiedzą użytkowo-eksploatacyjną i serwisowo-naprawczą oraz doświadczeniem w znanych markach z branży narzędziowej. Prywatnie zwolennik naprawiania a nie wyrzucania, złota rączka. Uwielbiający muzykowanie i tworzenie ulotnych kompozycji dźwiękowych. Zakochany w gitarze elektrycznej ale uwielbiający pianina elektryczne z lat ’60, ’70 i organy tranzystorowe z wirującym głośnikiem.
Strona internetowa korzysta z rozwiązań technicznych, które podczas działania strony mogą przechowywać i zapisywać informacje w pamięci Twojego urządzenia (pliki cookies). Informacje te są zbierane przez nas w celu realizacji usług oraz przez firmy badawcze w celach statystycznych, zgodnie z dostępną pod tym adresem: Polityką ochrony danych osobowych.