Silikonowanie płytek krok po kroku

Silikonowanie płytek to jedna z ostatnich czynności, jakie należy wykonać po ułożeniu kafli na ścianie albo podłodze. Silikon sanitarny na styku ścian, ściany z podłogą czy też kabiny prysznicowej skutecznie zabezpieczy powierzchnię przed niszczącym działaniem wilgoci. Jak prawidłowo wykonać silikonowanie płytek?

Dzięki silikonowaniu płytek zabezpieczysz łazienkę lub kuchnię przed wilgocią, która prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów. Wiele osób uważa, że to proces trudny, dlatego zatrudnia fachowca. Najczęściej silikonowaniem zajmują się glazurnicy, którzy kładą również kafelki na ścianach lub podłodze. Jeśli jednak nie chcesz przepłacać, silikonowanie płytek w prosty sposób możesz wykonać samodzielnie.

Lista potrzebnych produktów:

Przygotowanie powierzchni przed silikonowaniem płytek

Przed silikonowaniem płytek warto zgromadzić niezbędne narzędzia i przygotować powierzchnię, którą zamierzasz pokryć preparatem. Jeśli w swojej łazience lub kuchni chcesz wymienić stary silikon, który odstaje od podłoża lub wygląda mało estetycznie, zaopatrz się w ostry nożyk i preparat do usuwania silikonu. Środek chemiczny powinien zmiękczyć starą silikonową warstwę – dzięki temu będziesz mógł ją wyciąć przy pomocy nożyka i wyciągnąć spomiędzy płytek. Jeśli silikonowanie wykonujesz w danym pomieszczeniu pierwszy raz, oprócz preparatu w kartuszu przygotuj pistolet do jego wyciskania, a także gumową profilowaną szpachelkę, którą będziesz wygładzał i kształtował powierzchnię silikonu. Przyda się również taśma malarska do zabezpieczenia powierzchni płytek oraz woda z płynem do mycia naczyń i szmatka. Silikon po aplikacji dość szybko zasycha, dlatego warto wszystkie niezbędne akcesoria mieć w zasięgu ręki.

Powierzchnię, na którą będziesz aplikował preparat, oczyść z wszelkich zabrudzeń i tłustych plam, odkurz, a następnie dokładnie wytrzyj do sucha. Płytki ceramiczne zabezpiecz taśmą malarską – przy jej pomocy wyznaczysz dokładnie miejsce aplikacji silikonu.

Jak silikonować płytki?

Silikonowanie płytek wykonuje się przy pomocy silikonu w kartuszu wyposażonym w specjalną dyszę. Przed aplikacją na kafelki utnij dyszę mniej więcej pod kątem 45 stopni – grubość wychodzącego z niej preparatu powinna być dopasowana do szerokości szczeliny. Następnie kartusz umieść w pistolecie do silikonowania i przejdź do aplikacji.

Silikon w szczeliny między płytkami należy nakładać płynnym, równomiernym ruchem. Staraj się przy tym nie pozostawiać niewypełnionych miejsc, wyciskaj  stałą porcję środka. Tuż po nałożeniu preparatu na dany odcinek wygładź jego powierzchnię gumową profilowaną szpachelką lub palcem. Dzięki temu usuniesz ewentualne niedociągnięcia i pozbędziesz się pęcherzyków powietrza. Zanim jednak wygładzisz i uformujesz preparat w szczelinie między płytkami, zwilż szpachelkę lub palec w wodzie z płynem do mycia naczyń. Nadmiar silikonu, który pozostanie na szpachelce, usuń ściereczką.

Postaraj się bardzo starannie ukształtować silikon w szczelinie między płytkami. Jego powierzchnia musi być gładka i lekko wypukła. Woda powinna z łatwością spływać z warstwy preparatu. Powierzchnia szczeliny nie może jednak być zbyt wypukła, z widocznymi przerwami, gdyż mogłaby się rozszczelnić, przez co silikonowanie okazałoby się nieskuteczne.

Po wykonanym silikonowaniu płytek oraz wygładzeniu preparatu należy szybko usunąć taśmę malarską i ewentualne zabrudzenia. Nie warto czekać, aż silikon stwardnieje (a dzieje się to bardzo szybko), gdyż wtedy trzeba będzie usunąć jego nadmiar przy pomocy nożyka. W ten sposób łatwo uszkodzić powierzchnię płytek. Na bieżąco pozbywaj się zabrudzeń na płytkach przy pomocy benzyny lakowej.