Sprawdzone sposoby na remont pokoju tanim kosztem

Remont pokoju nie zawsze musi wiązać się z wysokimi kosztami. Niewielkie zmiany, a do tego samodzielna praca sprawią, że metamorfoza wnętrza okaże się tanim przedsięwzięciem. Sprawdź, jakie są sposoby na remont tanim kosztem.

Podczas remontów sporo funduszy pochłania robocizna. Kosztowne okazuje się zarówno malowanie ścian, jak i wymiana podłogi. Wiele można jednak zaoszczędzić, jeśli zdecydujemy się na samodzielnie przeprowadzony remont.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • farba akrylowa lub kredowa do mebli
  • lakier do drewna

Jak tanio wyremontować pokój?

Znudziły ci się kolory ściany, drzwi wymagają odnowienia lub też przydałaby się wymiana mebli? To wszystko może generować wysokie koszty. Cena wzrasta, jeśli remont ma przeprowadzić ekipa fachowców.

Zatem jak tanio wyremontować pokój?

Rozwiązaniem jest samodzielność i drobne zmiany. Pewne prace możesz wykonać własnoręcznie nawet bez jakiejkolwiek wiedzy budowlanej i umiejętności majsterkowicza. Okazuje się też, że czasem niewielkie zmiany wpływają na całkowitą odmianę wnętrza w naszym odczuciu. Przekonaj się zatem, jak proste jest samodzielne malowanie ścian pokoju. Przeprowadź renowację starych mebli i zakryj starą nieestetyczną podłogę wykładziną.

Remont pokoju – malowanie ścian i sufitu

Odświeżenie koloru ścian i sufitu to najtańszy i najłatwiejszy sposób na szybki remont pokoju. Często już taki zabieg wystarczy, aby twój pokój przeszedł metamorfozę i spodobał ci się na nowo. Do malowania ścian nie potrzebujesz umiejętności budowlanych czy dużej wiedzy. Zacznij przede wszystkim od przygotowania powierzchni ścian i sufitu. Oczyść je z wszelkich zabrudzeń i tłuszczu. Jeśli stare powłoki malarskie kruszą się i odspajają się od powierzchni, usuń je szpachelką. W przypadku gdy ściany pokrywała tapeta, zerwij ją i dokładnie oczyść ścianę z resztek kleju. Uzupełnij ewentualne ubytki gotową masą szpachlową, a po jej wyschnięciu, przeszlifuj szpachlowane miejsca używając papieru ściernego o niewielkiej gradacji lub szlifierki z drobnoziarnistym krążkiem z siatki ściernej lub papieru. Tak przygotowaną powierzchnię zagruntuj preparatem gruntującym, a następnie pokryj co najmniej dwoma warstwami farby. Przed przystąpieniem do malowania zabezpiecz miejsca, które mają pozostać niepomalowane taśmą malarską, oddziel nią ściany od sufitu, a podłogę i meble zabezpiecz folią malarską. Zacznij malowania sufitu, wykorzystaj w tym celu pędzel, wałek i kuwetę.

Układanie wykładziny w czasie remontu pokoju

Starej drewnianej lub wyłożonej panelami podłogi podczas remontu pokoju wcale nie musisz zrywać i wymieniać na nową. Położenie nowej podłogi z drewnianych desek lub paneli może sporo kosztować, a do tego często wymaga zatrudnienia fachowców, zwłaszcza przy układaniu posadzki z drewna. Tymczasem samodzielnie starą zniszczoną powierzchnię możesz pokryć wykładziną dywanową. W sklepach znajdziesz ich szeroki wybór. Różnią się wzorami i
kolorami, dzięki czemu z łatwością uzyskasz pożądany efekt. Oferowane wykładziny są proste w montażu – wystarczy ułożyć je na starej powierzchni z drewna lub paneli, mocując przy pomocy dobrej klejącej taśmy dwustronnej.

W ten sposób ułatwisz sobie pracę, a jednocześnie zapobiegniesz przesuwaniu się wykładziny podczas późniejszego użytkowania. Jeśli musisz wykładzinę dociąć, użyj ostrego nożyka.

Remont pokoju – renowacja mebli

Zakup nowych mebli do pokoju zazwyczaj jest dość kosztowny. Dlatego jeśli chcesz zaoszczędzić, a meble w twoim pokoju zdecydowanie wymagają odświeżenia, możesz zrobić to samodzielnie. Zwróć uwagę najpierw, z jakiego materiału są zrobione, i w jakim są stanie.

Szafa lub komoda z płyt MDF może zostać odnowiona przy pomocy farby akrylowej lub kredowej. Jednak przed nałożeniem ich warstw należy zmatowić nieco powierzchnię mebla papierem ściernym i odtłuścić benzyną ekstrakcyjną, dzięki czemu farba będzie się lepiej trzymać. W przypadku mebla drewnianego możesz użyć farby kredowej, którą można aplikować bez konieczności ściągania starych powłok lakierniczych – wystarczy je trochę przeszlifować, żeby zwiększyć przyczepność podłoża. Jeśli chcesz jedynie odnowić warstwę lakieru lub pomalować
mebel na inny kolor farbą akrylową, zetrzyj stary lakier przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego. Następnie dokładnie oczyść i odkurz mebel. Nałóż odpowiednią ilość warstw lakieru lub farby przy pomocy wałka i pędzla. W przypadku farby warto jeszcze zabezpieczyć powierzchnię mebla bezbarwnym lakierem. W tak odnowionej szafie czy komodzie możesz również wymienić gałki na kolorowe lub bogato zdobione, które sprawią, że ze zwykłych mebli staną się nietuzinkową dekoracją wnętrza.