Stół z palet do ogrodu - jak zrobić? Instrukcja krok po kroku

Koszt własnoręcznie wykonanego stołu do ogrodu z palet może być nawet o połowę niższy niż zakup gotowego mebla w sklepie. Drewno z palet jest łatwe w obróbce, a w dodatku solidne. To zadanie nie sprawi więc ci trudności, a gotowy stolik ogrodowy będzie służył przez lata.

Koszt własnoręcznie wykonanego stołu do ogrodu z palet może być nawet o połowę niższy niż zakup gotowego mebla w sklepie. Drewno z palet jest łatwe w obróbce, a w dodatku solidne. To zadanie nie sprawi więc ci trudności, a gotowy stolik ogrodowy będzie służył przez lata.

Content: Meble z palet to bardzo modne rozwiązanie. Jednym ze sposobów na wykorzystanie tego typu materiału jest zrobienie stołu ogrodowego. Montaż takiego mebla przynosi wiele satysfakcji, w dodatku jest prosty – wystarczą podstawowe umiejętności majsterkowicza amatora. Poniżej szczegółowy instruktaż, jak krok po kroku wykonać stół ogrodowy z palet.

Stół z palet do ogrodu – co będzie potrzebne do zrobienia go?

Do samodzielnego stworzenia stołu ogrodowego przydadzą się trzy lub cztery palety, a także impregnat do drewna i lakier, farba, pędzel lub wałek, które posłużą do zabezpieczenia i pomalowania drewna. Oczywiście do skonstruowania stolika ogrodowego potrzebować będziesz też narzędzi. Powinieneś zaopatrzyć się w następujący sprzęt: młotek, ściski, piły, zszywacze, wkrętaki, szczypce, pilarka tarczowa, wyrzynarka, bity, brzeszczoty, wiertarko-wkrętarka (najlepiej akumulatorowa), szlifierka mimośrodowa, papier ścierny.

Szlifowanie palet na stół ogrodowy

Tworzenie stolika z palet rozpocznij od dokładnego wyszlifowania drewna. To zdecydowanie najbardziej czasochłonny i wymagający cierpliwości etap prac. Nie możesz go jednak pominąć ani wykonać niedbale, gdyż od tego zależy zarówno estetyka meble, jak i bezpieczeństwo osób, które będą z niego korzystać.

Do szlifowania użyj szlifierki do drewna i papieru ściernego o różnych stopniach granulacji. Rozpocznij od granulacji 60–80 i stopniowo ją zwiększaj, aż dojdziesz do około 220–240. Dzięki temu z powierzchni drewna w paletach pozbędziesz się bruzd i drzazg. Możesz także użyć szlifierki elektrycznej. Jeśli w dalszym ciągu pozostają ubytki w drewnie, wypełnij je masą szpachlową.

Jak zrobić stół z palet krok po kroku?

Następnym etapem jest zaimpregnowanie powierzchni palet. Twój stolik będzie stał na zewnątrz, użyj więc emalii wodoodpornej. Po wyschnięciu farby należy połączyć ze sobą poszczególne elementy mebla. Połącz dwie lub trzy palety, ustawiając je jedna na drugiej – od ich ilości zależy wysokość stołu. Do połączenia palet użyj kątowników, płaskowników i śrub. Pamiętaj, aby przykręcać je w miejscach najmniej widocznych.

Na spodzie zamontuj nóżki – mogą to być małe bloczki drewna, np. pochodzące z czwartej palety. Materiały z dodatkowej palety posłużą także do wykonania blatu stołu. Rozkręć ją, a uzyskane w ten sposób deski użyj do uzupełnienia przerw na górze powstającego stołu. W ten sposób otrzymasz gładką powierzchnię blatu – możesz na niej umieścić odpowiednio dopasowaną szybę. To rozwiązanie doda elegancji twojemu meblowi ogrodowemu. Warto też dodać, że szklaną powierzchnię łatwo utrzymać w czystości.

Wykończenie stołu ogrodowego z palet

Ostatni etap konstruowania stołu to odpowiednia konserwacja i zabezpieczenie drewnianych elementów. Surowe drewno najlepiej pokryć bezbarwnym impregnatem. Po naniesieniu impregnatu pomaluj powierzchnię lakierem, lakierobejcą, woskiem lub olejem, jeśli chcesz uwydatnić naturalny kolor drewna. To rozwiązanie sprawi, że stół będzie wyglądać bardzo efektownie w ogrodzie. W ten sposób wygładzisz powierzchnię mebla i podkreślisz jasny, sosnowy kolor palet. Stół ogrodowy możesz także pomalować na dowolny, wybrany przez ciebie kolor. W tym celu najpierw zagruntuj drewno – dzięki temu zwiększysz przyczepność farby, Następnie nanieś za pomocą wałka lub pędzla emulsję do drewna.