Tablica manipulacyjna - zrób to sam!

Tablice manipulacyjne (zwane także sensorycznymi), które dostępne są w sklepach, zazwyczaj mają bardzo wygórowane ceny. Często zdarza się również, że rodzic nie jest w stanie znaleźć egzemplarza, który będzie dopasowany do pokoju jego dziecka i upodobań samego malucha.

Tablica manipulacyjna jest bardzo prosta do wykonania, a większość potrzebnych do niej materiałów można znaleźć we własnym domowym warsztacie. Tablice sensoryczne są znakomitym pomysłem na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. To rozbudowana zabawka rozwojowa, dzięki której pociecha będzie mogła szybciej poznawać świat. 

Lista potrzebnych produktów:

  • deska
  • filc w arkuszach
  • śruby
  • wkręty
  • elementy sensoryczne.

Jak zrobić tablicę sensoryczną? Przygotowanie deski

Jak zrobić tablicę manipulacyjną? Najpierw warto przygotować stanowisko pracy – zapewnij sobie dużo miejsca, aby wykonywanie poszczególnych etapów pracy przebiegało sprawnie. Zacznij od przyszykowania deski, która będzie podstawą tablicy manipulacyjnej. Najlepiej, aby była wykonana z drewna sosnowego, ponieważ jest miękkie i przymocowanie do niego elementów sensorycznych nie powinno sprawić problemu. Następnym krokiem jest przymierzenie tablicy do miejsca, w którym docelowo ma się znajdować, odmierzenie i wybranie odpowiedniego kształtu. Nie musi to być tradycyjny prostokąt, może mieć formę np. koła, chmurki, serca lub innej dowolnie wybranej figury.

Po wykonaniu odpowiedniego szkicu należy wyciąć go za pomocą wyrzynarki. Następnie trzeba dokładnie wyszlifować otrzymany kształt szlifierką, aby pozbyć się wszelkich drzazg i nierówności, które mogłyby spowodować skaleczenia. Poza tym zabieg ten przygotuje powierzchnię deski do pomalowania. Najlepsza do tego będzie farba kredowa, ponieważ dziecko może po niej pisać i rysować kredą, która jest łatwa do usunięcia. Oczywiście cała deska nie musi być pomalowana. Fragmenty, które mają pozostać „czyste”, wystarczy oddzielić za pomocą taśmy malarskiej.

Tablica manipulacyjna – jak zrobić i z czego wykonać elementy sensoryczne?

Tablica manipulacyjna domowej roboty jest bardzo prosta do wykonania. Aby ją stworzyć, wcale nie trzeba wydawać wielu pieniędzy. Jako akcesoria manipulacyjne, które zostaną przymocowane do tablicy, można użyć tak naprawdę wszystkiego. Najlepiej przeszukać domowy „składzik”, w którym na pewno znajdzie się mnóstwo skarbów, które zafascynują dziecko. Może to być stary włącznik do światła, gniazdko elektryczne, wtyczka z kawałkiem kabla od dawno zepsutego sprzętu, suwak od nienoszonych ubrań, breloczek, kółko od walizki, kluczyk, łańcuszek, zamek do drzwi, zasuwka, kolanko, rzep, klamka, uchwyt od szafki, dzwonki (np. od roweru), zatrzaski, odblaski, haczyki i wiele, wiele innych przedmiotów. 

Pomysłów nie brakuje, jednak najlepiej sprawdzić, co najbardziej interesuje dziecko i zdecydować się właśnie na takie przedmioty. Jak zrobić tablicę manipulacyjną dla chłopca? Mali mężczyźni bardzo często są fanami motoryzacji, więc motywem przewodnim w ich przypadku może być kształt samochodu, a ozdobami zabawkowa kierownica, światełka rowerowe, uchwyt od dźwigni zmiany biegów, pusty pojemnik po zapachu samochodowym i inne gadżety znalezione w garażu.

Jak zrobić tablicę dla dziecka? Przymocowanie akcesoriów

Jeśli pomalowana tablica już dobrze wyschła, a wszystkie elementy zostały dokładnie wyczyszczone, pozostało tylko połączyć te części w jedną całość. Akcesoria mogą zostać przymocowane do drewna za pomocą wkrętów lub kleju – wszystko zależy od gabarytów danego elementu sensorycznego. 

Następnie, aby tablica stanowiła spójną całość, warto wypełnić puste miejsca literkami, cyferkami lub obrazkami wyciętymi z filcu. To wypukły, miękki materiał, więc jego powierzchnia również będzie chętnie dotykana przez dziecko. Wystarczy przykleić gotowe fragmenty klejem i gotowe! Tak wykonaną tablicę, należy przymocować do ściany, wykorzystując klucz udarowy.