Tapicerowanie fotela - cenne wskazówki

Masz stary fotel i zastanawiasz się, czy go zachować, czy wyrzucić? Zachowaj, poddaj renowacji i ustaw w salonie na honorowym miejscu. Po odnowieniu będzie wyjątkową ozdobą wnętrza. Podpowiadamy, co należy wiedzieć o tapicerowaniu fotela.

Jeśli masz w domu stary fotel, którego wygląd już dawno ci się znudził lub mebel został mocno zniszczony, być może zastanawiasz się, ile kosztuje tapicerowanie fotela. Renowacja starego mebla może wynieść kilkaset złotych. Zaoszczędzisz, jeśli odnowienie tapicerki fotela wykonasz samodzielnie.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • maszyna do szycia
  • gąbka tapicerska
  • wigofil
  • owata meblowa
  • tkanina na tapicerkę
  • klej tapicerski

Tapicerowanie fotela – jak zdjąć stare obicie?

Prace renowacyjne przy starym fotelu rozpocznij od zdjęcia obicia. Odwróć mebel na bok, by zdemontować najpierw dolną część materiału. Odkręć nóżki, jeśli mebel je ma. Przy pomocy rozszywacza lub kombinerek, młotka i płaskiego śrubokręta usuń zszywki tapicerskie, równocześnie stopniowo odczepiając tkaninę od konstrukcji fotela. W ten sam sposób pozbądź się tkaniny z boków i pleców mebla. W większości przypadków, zwłaszcza jeśli masz mebel niewiadomego pochodzenia, warto usunąć również piankę tapicerską lub inne materiały, którymi dawniej wypychano meble, np. trociny lub szmatki. Jeśli mebel jest nam dobrze znany, a pianka po przesunięciu po niej ręką nie kruszy się, można jej użyć. Podobnie warto pozostawić wypełnienie z końskiego włosia czy trawy morskiej.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się wymienić wypełnienie, czy je pozostawić, rozkręć fotel na części, oddziel oparcie, siedzisko i boki, co ułatwi ci dalsze prace przy tapicerowaniu fotela.

Jak tapicerować fotel? Jak dociąć gąbkę tapicerską i tkaninę na obicie?

Zanim dowiesz się, jak tapicerować fotel, przygotuj niezbędne elementy do jego renowacji, czyli gąbkę i tkaninę tapicerską. W przypadku gąbki fachowcy specjalizujący się w odnawianiu starych mebli zalecają wybór produktu o gęstości co najmniej T30, a najpopularniejszą grubością jest 5 cm. Bez problemu znajdziesz taką piankę w sklepach tapicerskich. Piankę tapicerską warto nabyć w arkuszach o wymiarach 120×200 cm i samodzielnie dociąć do pożądanego wymiaru. Przed cięciem dokładnie wymierz fotel i dotnij gąbkę z zapasem 0,5 cm.
Cięcie wykonaj przy pomocy dobrze naostrzonego noża uniwersalnego bez ząbków, wykonując ruch jak piłą do drewna, tylko pionowo od góry do dołu.
Kolejnym krokiem będzie cięcie i szycie tkaniny tapicerskiej. Jeśli udało ci się zachować w miarę w dobrym stanie poprzedni materiał, którym pokryty był fotel, to zadanie będzie znacznie ułatwione. W tym przypadku wystarczy stare obicie odrysować na nowej tkaninie, a następnie wyciąć. Jeżeli stara tapicerka była zbyt zniszczona, by można ją było odrysować, zmierz dokładnie siedzisko, oparcie i boki fotela, narysuj i wytnij odpowiednie kształty z nowej tkaniny, które w dalszym etapie zszyjesz ze sobą maszyną do szycia. Zachowaj 5-6 cm zapasu tkaniny na założenie.

Tapicerowanie fotela – mocowanie gąbki i tapicerki

Przed mocowaniem gąbki i tapicerki sprawdź, czy konstrukcja mebla jest stabilna. Jeśli nie, najpierw musisz ustabilizować siedzisko i oparcie przy pomocy pasów tapicerskich. Dotnij je na odpowiedni wymiar, otocz nimi siedzisko i oparcie, mocno naciągnij i przymocuj zszywaczem tapicerskim.
W miejscu, gdzie przymocujesz gąbkę tapicerską, ułóż wytrzymały materiał – wigofil – i przymocuj do konstrukcji fotela zszywkami. Na warstwę wigofilu nałóż klej tapicerski, na gąbkę również, a następnie przyklej ją do stelaża mebla. Przed obiciem fotela tkaniną na gąbce ułóż warstwę owaty meblowej i wepchnij jej końce dokładnie pod boki pianki.
Wycięty i zszyty materiał na tapicerkę fotela pozostaje już teraz przymocować do konstrukcji mebla. Tkaninę rozłóż dokładnie na fotelu, dla ułatwienia przypnij ją do niego szpilkami i zszywaj przy pomocy zszywek tapicerskich i takera do spodu mebla. Staraj się przy tym tkaninę dokładnie naciągać, by była równo ułożona i aby nie dopuścić do powstania nieestetycznych zagięć i nierówności na wzorze.