Woskowanie drewna - rodzaje wosków, narzędzia, wskazówki

Woskowanie drewna to dobry sposób na zabezpieczenie surowca przed wnikaniem wilgoci. Własnoręczne woskowanie mebli drewnianych czy innych przedmiotów z surowego drewna nie jest trudne. Dowiedz się, jakich wosków możesz użyć, jakich narzędzi będziesz potrzebował, aby nawoskować drewno.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • wybrany rodzaj wosku do drewna
  • bawełniane lub lniane szmatki
  • bawełniane pakuły 
  • wata stalowa 0000
  • pędzel z miękkim włosiem
  • szczotka z miękkim, naturalnym włosiem

Woskowanie drewna – rodzaje wosków

Wybór wosków do drewna dostępnych w sprzedaży jest bardzo duży, dzięki czemu z łatwością dopasujesz produkt do efektu, jakiego oczekujesz, i rodzaju powierzchni, którą zamierzasz pokryć. W sprzedaży dostaniesz produkty do woskowania drewna na wysoki połysk lub o satynowym albo matowym wykończeniu. Wśród nich znajdują się środki transparentne i barwiące, których możesz użyć przykładowo do woskowania drewna na biało.

Z szerokiej gamy wosków dostępnych w sklepach można wyróżnić kilka rodzajów:

  • woski naturalne – to produkty z dużą zawartością wosku pszczelego lub wyciągu z roślin (np. carnauba z liści kopernicji). Ze względu na nietoksyczność idealnie nadają się do zabezpieczania elementów drewnianych w pokojach dzieci;
  • woski mineralne – to inaczej parafina;
  • olejowoski – mieszanina wosków naturalnych i oleju roślinnego, najczęściej lnianego.

Woski stosowane do renowacji i zabezpieczenia drewna podzielić można nie tylko ze względu na pochodzenie czy skład, ale także z uwagi na ich konsystencję. Wyróżnia się:

  • woski płynne – dobrze sprawdzają się do zabezpieczania detali, elementów toczonych i żłobień, np. tralek schodów lub rzeźbionej ramy;
  • woski półpłynne – w postaci kremu, stosowane są do zabezpieczania surowego drewna lub renowacji starego. Dzięki nim w prosty sposób można usunąć drobne rysy i ubytki w drewnie;
  • woski o stałej konsystencji – w postaci kostek lub pasty, stosowane przede wszystkim do renowacji starych powłok drewnianych i wykończenia mebli intensywnie użytkowanych, np. blatów stołów.

Czym należy woskować drewno?

Woskowanie drewna przeprowadza się przy użyciu specjalnych narzędzi, które należy dobrać pod kątem rodzaju wosku. Z pewnością przydatne okażą się bawełniane lub lniane szmatki. Pamiętaj tylko, by ściereczki do aplikacji wosku były suche i czyste. Wosk na drewno możesz nakładać również bawełnianymi pakułami lub watą stalową typu 0000. Materiałowe szmatki, pakuły i wata doskonale nadają się do aplikacji wosków stałych lub półpłynnych. Natomiast wosk w płynie z łatwością nałożysz na drewno za pomocą pędzla o miękkim, delikatnym włosiu.
Po nałożeniu na drewno warstwy wosku będziesz musiał powierzchnię wypolerować. W tym celu zależnie od rodzaju podłoża zastosuj materiałowe szmatki, watę stalową, miękką szczotkę z naturalnego włosia lub bawełniane pakuły. Przed aplikacją wosku i polerowaniem pamiętaj o zabezpieczeniu dłoni rękawicami ochronnymi.

Jak nawoskować drewno surowe?

Ważnym etapem woskowania mebli lub innych drewnianych elementów jest przygotowanie powierzchni. Surowe, niezabezpieczone drewno powinno zostać wcześniej przeszlifowane w celu pozbycia się nierówności. Przed aplikacją wosku upewnij się też, że powierzchnia drewna jest sucha, odkurzona i czysta. Do zabezpieczenia surowego drewna woskiem najlepiej wybrać produkt w płynie, który łatwo wnika w głąb drewna i skutecznie je chroni. Nakładaj go pędzlem lub szmatką bawełnianą wzdłuż słojów drewna. Wcieraj delikatnie okrężnymi ruchami. Pamiętaj, by jedna warstwa wosku nie była zbyt gruba – wosk nakłada się na drewno oszczędnie. Po aplikacji odczekaj, aż wosk wyschnie, czyli mniej więcej 12 godzin. Po wyschnięciu wosku przetrzyj drewno suchą, bawełnianą szmatką lub pakułami w celu zebrania nadmiaru wosku. Następnie nałóż kolejną warstwę wosku – dla dobrego efektu
ochronnego należy nałożyć co najmniej dwie warstwy wosku na surowe drewno. Ostatnim etapem woskowania drewna jest polerowanie, które należy wykonać bardzo dokładnie za pomocą materiałowych ściereczek, bawełnianych pakuł czy waty stalowej. To polerowanie sprawia, że drewno uzyskuje gładką, satynową, błyszczącą powłokę.