Wylewka w garażu lub w piwnicy - jak podjąć się tego zadania?

Dobra wylewka podłogowa powinna być przede wszystkim trwała, wytrzymała i odporna na wieloletnią eksploatację. Stanowi podkład dla kolejnych warstw podłogi, bez względu na to, czy jest to kuchnia, garaż czy piwnica.

Zastanawiasz się jak wykonać wylewkę? Oto kilka najważniejszych informacji, z którymi powinieneś się zapoznać, przystępując do pracy. Staranność i dokładność jest tutaj najważniejsza.

Lista potrzebnych produktów:

  • folia budowlana
  • maty zbrojące
  • folia poliuretanowa

  • deski

  • taczka
  • betoniarka.

Jak zrobić wylewkę w garażu lub w piwnicy? Oto co trzeba wiedzieć

Wylewka podłogowa to nic innego jak pewnego rodzaju baza pod posadzkę, beton podkładowy. To od niej w dużej mierze zależy wygląd i trwałość przyszłej podłogi, dlatego tak ważna jest staranność i dokładność podczas wszelkich prac związanych z wykonywaniem wylewki. Zadaniem bazy jest również odciążanie i krycie. To pod nią znajdują się wszystkie przewody – od przewodów kanalizacyjnych aż po instalację wodną. 

Jak zrobić wylewkę? Wszystko zależy od jej rodzaju

Zastanawiasz się, jak zrobić tego typu bazę, by dobrze spełniała swoje zadanie? Sposób wykonania powinien być przede wszystkim uzależniony od jej rodzaju. Spotkać się można z wylewkami betonowymi, cementowymi oraz anhydrytowymi. W zależności od materiału sposób działania może się nieco różnić. Co warto wiedzieć o poszczególnych typach podkładów?

Wylewka z betonu to jedna z najpopularniejszych opcji. Powstaje poprzez połączenie takich materiałów jak cement, kruszywo, woda oraz różnego rodzaju dodatki modyfikujące. Podkłady betonowe cieszą się ogromną popularnością w branży budowlanej. Rozwiązanie to jest niezawodne i trwałe. Wylewki cementowe to ciekawa alternatywa – podobnie jak baza z betonu są bardzo chętnie wykorzystywane. Stanowią połączenie cementu portlandzkiego i piasku. Mogą być z powodzeniem stosowane nie tylko wewnątrz, lecz także na zewnątrz budynku. Wylewka anhydrytowa, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z anhydrytu, czyli bezwonnego siarczanu wapnia. Jej właściwości znacznie się różnią od pozostałych dwóch rodzajów podkładu, mimo to ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Wylewka anhydrytowa najczęściej stosowana jest w przypadku ogrzewania podłogowego.

Jak zrobić wylewkę betonową?

Zastanawiasz się, jak zrobić wylewkę betonową? Nic dziwnego, to jeden z najchętniej wykorzystywanych rodzajów podkładów. Szczególnie często stosuje się ją w garażach czy piwnicach. Zapewnia należytą trwałość i niezawodność oraz wyróżnia się ogromną wytrzymałością. Zanim jednak przystąpisz do pracy, musisz zaopatrzyć się w odpowiednie materiały i narzędzia. Będzie ci potrzebna przede wszystkim folia budowlana, maty zbrojące, pianka poliuretanowa, poziomica, deski, szlifierka, łopata, taczka i opcjonalnie betoniarka.

Najpierw musisz odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu należy rozłożyć na nim folię budowlaną, co zagwarantuje świetną ochronę warstw izolacyjnych. Na folii trzeba umieścić maty zbrojące wykonane z drutu o średnicy od 1,5 do 6 mm. Musisz jednak pamiętać, by rozłożyć je na podkładach dystansowych, a nie bezpośrednio na folii budowlanej. W następnym kroku należy przystąpić do dylatacji obwodowej wszędzie tam, gdzie występują pionowe elementy, a w razie konieczności również do dylatacji konstrukcyjnej. Można to zrobić za pomocą pianki poliuretanowej. 

Teraz najważniejszy etap, czyli zrobienie wylewki. W tym celu należy wymieszać cement, piasek i wodę w odpowiednich proporcjach. Wylewka powinna być wykonana z wilgotnego betonu o półsypkiej konsystencji. Podczas przewożenia takiej zaprawy warto skorzystać z taczek, aby jednak nie uszkodzić wcześniej nałożonej warstwy, lepiej ją przykryć deskami. 

Jak zrobić wylewkę w piwnicy i o czym należy pamiętać?

Nie wiesz, jak zrobić wylewkę w piwnicy? Istnieje kilka aspektów, o których trzeba pamiętać. Najpierw na ścianie należy zaznaczyć linię oznaczającą docelowy poziom wylewki. To bardzo dobra praktyka, dzięki której unikniesz późniejszych problemów. Nakładanie zaprawy powinieneś wykonywać z bardzo dużą starannością, ponieważ nie będzie możliwości naniesienia poprawek. Podczas rozprowadzania wylewki na bieżąco sprawdzaj dokładność poziomicą, aby efekt był jak najbardziej satysfakcjonujący. Po wyschnięciu podkładu należy przetrzeć całość okrężnymi ruchami z wykorzystaniem szlifierki. Dzięki temu uzyskasz idealnie płaską i gładką powierzchnię bez nieestetycznych grudek.

Bluza robocza, HD+
Kurtka robocza
Kurtka robocza
Już od 173,00 zł