Wymiana kierownicy w starym rowerze - jak to zrobić?

Wymiana kierownicy w starym rowerze może się okazać koniecznością, jeśli dotychczasowa jest już zniszczona. Także często kierownicę w rowerze wymienia się, żeby poprawić komfort jazdy jednośladem.

Dobór właściwej kierownicy zależy od preferencji użytkownika oraz najczęstszego sposobu użytkowania roweru. Trzeba wziąć pod uwagę również parametry techniczne, żeby nowa kierownica pasowała do pozostałych elementów pojazdu.

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • nowa kierownica.

Jak wymienić kierownicę w rowerze?

Żeby zamontować nową kierownicę, należy najpierw zdjąć starą. Odkręcenie kierownicy w rowerze to zwykle kwestia dwóch lub czterech śrub, które w przypadku nowszych jednośladów wykręcamy za pomocą klucza imbusowego o odpowiednim rozmiarze. W starszych modelach najczęściej wystarczy wkrętak.

Demontaż kierownicy rozpoczyna się jednak od odkręcenia zainstalowanych na niej rączek hamulców. Może to zająć nieco czasu, szczególnie w pojazdach starszego typu. W nowych rowerach elementy mocowane do kierownicy instaluje się zwykle za pomocą zacisków, które łatwo zlokalizować i odkręcić za pomocą imbusa.

W modelach, które są nieco starsze, spotyka się niekiedy niestandardowe rozwiązania i śrub należy szukać np. pod żyłką wewnątrz rączki – stają się widoczne dopiero po zaciśnięciu hamulca.

Po odłączeniu wszystkich elementów znajdujących się na niej odkręcamy samą kierownicę.

Analogicznie instalujemy nową, wykonując czynności w odwrotnej kolejności niż w przypadku demontażu. Najpierw mocujemy kierownicę, a następnie przykręcamy wszystkie niezbędne elementy.

Na co zwrócić uwagę, kupując nową kierownicę?

Wymiana kierownicy w starym rowerze wymaga zakupu nowej części kompatybilnej ze wspornikiem i odpowiednio dobranej do naszych potrzeb. Jeśli chodzi o parametry techniczne, a w szczególności o średnicę, na rynku dostępne są dwie wielkości: 25,4 mm oraz 31,8 mm. Należy zachować standardy, aby uniknąć niedopasowania elementów instalowanych na kierownicy, czyli mostka, manetek i chwytów.

Poza średnicą istotna jest również długość kierownicy, która może mieć od 40 do 44 cm w modelach szosowych, 50–56 cm w górskich i ponad 70 cm w przypadku rowerów downhillowych.

Wybierając nową kierownicę, warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego została wykonana. Obecnie tego typu elementy produkuje się z aluminium, stali oraz karbonu. Najpowszechniej stosowane są części aluminiowe – odznaczają się niewielką wagą, niezłą wytrzymałością oraz niewygórowaną ceną. Kierownice stalowe stosowane są w rowerach z niższej półki cenowej lub wymagających zwiększonej odporności. Choć są ciężkie, trudno odmówić im solidności.

Jeśli chcemy „odchudzić” swój rower, jednocześnie zapewniając kierownicy dużą wytrzymałość, powinniśmy zdecydować się na lekki i odporny na udary karbon.

Wymiana kierownicy w starym rowerze – prosta czy gięta?

Abstrahując od parametrów technicznych, podstawowym kryterium podziału kierownic jest ich kształt. Wyróżnia się modele proste oraz gięte.

Kierownice proste, wbrew nazwie, nie są idealnie proste – dla zwiększenia wytrzymałości stosuje się w nich około 5-stopniowe wygięcie. Te modele są zwykle lżejsze i bardziej wytrzymałe niż gięte.

Kierownice gięte wykorzystywane są w rowerach szosowych (znany wszystkim, charakterystyczny „baranek”), turystycznych, BMX, zjazdowych i miejskich („jaskółka”). Ich kształt zależy od przeznaczenia roweru i jest do niego odpowiednio dopasowany.

Wymieniając kierownicę, powinniśmy zachować kompatybilność kształtu z przeznaczeniem roweru, ale jednocześnie kierować się naszą wygodą.