Zrób to sam - nakładanie gładzi szpachlowej

Tylko dobrej jakości gładź szpachlowa pozwoli na profesjonalne i eleganckie wyremontowanie ścian. Aby spełniła swoje zadanie, musi mieć odpowiednio drobne uziarnienie. Im drobniejsze uziarnienie gładzi szpachlowej, tym gładszą i bardziej szczelną strukturę można uzyskać.

Jaka gładź szpachlowa jest najlepsza?

Na rynku dostępne są różne rodzaje gładzi szpachlowej:

  • gipsowa;
  • wapienna;
  • cementowa;
  • polimerowa.

Jaka gładź szpachlowa jest najlepsza spośród wymienionych? Ze względu na właściwości, szczególnie na uziarnienie, najlepiej zdecydować się na gładź gipsową, która może występować w dwóch odmianach – syntetycznej lub naturalnej.

Tradycyjne nakładanie gładzi szpachlowej – od czego zacząć?

Zanim przystąpisz do nakładania gładzi na ściany i sufity, powinieneś odpowiednio zabezpieczyć sprzęty znajdujące się w danym pokoju. Najlepiej przenieść je do innego pomieszczenia albo przynajmniej dokładnie przykryć je folią ochronną. Wykorzystaj ją również do osłonięcia podłogi.

Narzędzia, których będziesz potrzebować do przygotowania ścian oraz do samego nakładania gładzi, to:

  • gąbki;
  • bity (jeśli skorzystasz z płyt gipsowo-kartonowych);

Przygotowanie podłoża pod gładź szpachlową

Jeśli już zgromadziłeś odpowiednie narzędzia oraz zabezpieczyłeś podłogi, meble i sprzęty, przygotuj podłoże, na które będziesz nakładać gładź. Jeśli na danej powierzchni zalega warstwa starej farby, koniecznie sprawdź jej przyczepność. Jeżeli zaczyna odchodzić, należy usunąć ją za pomocą drucianej szczotki i szpachelki. Powierzchnia ścian i sufitów na etapie wygładzanie powinna już być oczyszczona, odtłuszczona i odpylona. Wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia będą osłabiać przyczepność gładzi do podłoża, a to z kolei sprawi, że warstwa zacznie odpadać. Dokładnie oczyszczone ściany i sufit pokryj preparatem gruntującym, który znacznie zwiększa przyczepność gładzi. Po wykonaniu tej czynności możesz przystąpić do kolejnego etapu.

Przygotowanie gładzi szpachlowej 

Gładź szpachlową w proszku wymieszaj z wodą zgodnie z proporcjami podanymi przez producenta. Zaprawę mieszaj mieszarką. Nie możesz dopuścić do tego, by w zaprawie znalazły się grudki. Pamiętaj też, żeby jednorazowo rozrobić tylko taką ilość masy, jaką zdążysz nałożyć w ciągu godziny. Po upływie tego czasu nałożenie gładzi będzie niemożliwe ze względu na jej wiązanie. Innym rozwiązaniem jest zakup gotowej mieszanki. W takim przypadku masz pewność, że jej proporcje są dobrze dobrane i zaprawa ma odpowiednią konsystencję.

Nakładanie gładzi szpachlowej – szpachlowanie ścian

Nakładanie gładzi szpachlowej rozpocznij od wypełnienia wszelkich ubytków. Pamiętaj, aby używać do tego narzędzi wykonanych ze stali nierdzewnej, gdyż gładź (zwłaszcza gipsowa) powoduje korozję metali. Dopilnuj, aby wszelkie szczeliny dokładnie wypełnić masą, w przeciwnym razie pęcherzyki powietrza, które mogłyby w nich pozostać, doprowadzą do odpadania gładzi. 

Jak już wypełnienia zaschną, możesz przystąpić do szpachlowania. Nanoszenie warstwy rozpocznij od miejsc trudnodostępnych oraz sufitu. Nakładając gładź na sufit, kieruj się od okien w głąb pomieszczenia. W przypadku ścian zacznij od podłogi i kieruj się ku górze. Czynność tę wykonuj przy użyciu pacy ze stali nierdzewnej. Pamiętaj, by grubość warstwy nie przekraczała 3 mm – dzięki temu masa szybciej będzie schnąć i nie zacznie spływać ze ścian. Jeśli okaże się, że konieczna jest druga warstwa, nałóż ją dopiero po dokładnym wyschnięciu tej pierwszej.

Ostatni etap wykonywania gładzi to szlifowanie przy użyciu odpowiedniej szlifierki do gipsu. Pozwala to wygładzić powierzchnię oraz zlikwidować rysy i inne nierówności powstałe podczas szpachlowania. Na koniec oczyść pomieszczenie z pyłu – ściany i sufity są już gotowe do malowania lub wykańczania w inny sposób.

Jak położyć gładź wałkiem?

Inne sposoby na to, jak położyć gładź szpachlową, to m.in. kładzenie jej przy użyciu wałka. Warto tu zaznaczyć, że nakładanie gładzi wałkiem jest możliwe w przypadku szpachli polimerowej. Wałek do gładzi pełni taką samą funkcję jak ten przeznaczony do farby. Służy do nakładania warstw pionowymi pasami na zakładkę, z góry na dół.

Jak położyć gładź bez szlifowania?

Kolejnym sposobem jest nakładanie gładzi bezpyłowej. W tym przypadku nie musisz szlifować ścian. Jak położyć gładź bez szlifowania? Cały proces wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnego nakładania szpachli, jednak zamiast szlifowania na koniec wykonuje się docieranie z wodą.

Ile schnie gładź szpachlowa?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile schnie gładź szpachlowa. Czas schnięcia zależy od grubości warstwy, właściwości samej gładzi oraz od warunków panujących w pomieszczeniu. Zazwyczaj jednak czas schnięcia pojedynczej warstwy gładzi (przy temperaturze 20ºC i wilgotności 65%) wynosi ok. 3–4 godziny.