Dokręcanie kół - sprawdzone sposoby

Dokręcanie kół samo w sobie nie jest trudnym zadaniem, jednak istotny jest moment, z jakim należy dokręcać śruby. Należy zadbać o to, aby śruby nie zostały dokręcone ani za mocno, ani za słabo. Warto więc dowiedzieć się, jakie są sprawdzone sposoby dokręcania kół, a przede wszystkim, z jakim momentem należy dokręcać śruby kół w naszym samochodzie.

Siła dokręcania śruby jest praktycznie niemożliwa do wyczucia, dlatego mechanicy mają specjalne klucze dynamometryczne. Można tam precyzyjnie ustawić żądany moment obrotowy i dokręcić śrubę w sam raz.

Dokręcanie kół: podstawowe informacje

Na początek warto przypomnieć kilka faktów:

  • koła w samochodzie osobowym są mocowane do piast za pomocą czterech lub pięciu śrub/nakrętek, w zależności od modelu samochodu;
  • każdy producent samochodów określa moment obrotowy, czyli siłę, z jaką powinno się te śruby dokręcać;
  • do mocowania kół należy stosować odpowiednio dopasowane śruby/nakrętki – inne do felg stalowych, inne do aluminiowych.

Dokręcanie kół – dlaczego jest ważne?

Możemy wyszczególnić trzy powody wykonywania prawidłowo tej czynności: bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i… bezpieczeństwo. Pierwsza z przyczyn wynika z faktu, że śruby mogą być za słabo dokręcone (chociaż to mało prawdopodobne w warsztacie). Jeśli tak się stanie, najpierw zacznie nam coś stukać, może dojść do uszkodzenia śrub lub szpilek mocujących, a w efekcie nawet do odpadnięcia samego koła. Drugie bezpieczeństwo ma związek z sytuacją, kiedy „łapiemy gumę”. Trzeci, ostatni z powodów to za mocne dokręcenie śruby, co może skutkować uszkodzeniem gwintów i naciągnięciem szpilek, przez co tylko dwie lub trzy śruby odpowiednio będą trzymały koło. Z czasem trzeba będzie też wymienić niektóre elementy lub całą piastę.

Moment dokręcania kół

Teraz kwestia siły dokręcania. Zalecany moment obrotowy, z jakim powinno się dokręcać śruby kół, to ok. 110–140 nm w zależności od producenta samochodu.

Dokręcenie z odpowiednią siłą daje nam pewność, że nic nie zostanie uszkodzone, koło będzie wystarczająco mocno dokręcone i nie odpadnie na drodze, a w razie awarii odkręcimy je spokojnie kluczem z zestawu samochodowego. Warto wcześniej sprawdzić warsztat, do którego odstawiamy samochód, oraz upewnić się, czy wymiana opon lub kół została wykonana prawidłowo.

Należy pamiętać, że:

  • jeśli mamy fabryczne felgi i śruby, przy wymianie opon wystarczy tylko zachować właściwy moment dokręcania;
  • jeśli mamy dwa komplety kół i zazwyczaj stosujemy felgi stalowe zimą, a aluminiowe latem, trzeba pamiętać o odpowiednim doborze śrub/nakrętek. Śruby do felg aluminiowych są z reguły dłuższe i mają inną geometrię punktu styku z felgą niż te do „stalówek”. To samo dotyczy nakrętek na szpilki – będą miały one inną geometrię punktu styku. Przy złym doborze koło może zacząć się samoczynnie odkręcać;
  • jeśli jeździmy na oponach wielosezonowych i nie odkręcamy tak często kół, musimy uważać, żeby nie dokręcać za mocno śrub, gdyż te mogą się zapiec. Koła z oponami wielosezonowymi powinno się raz do roku (przy małych przebiegach) lub co ok. 10000 km przekładać z przodu na tył i odwrotnie w celu równomiernego zużycia.

Dokręcanie kół i ich wymiana: sprawdzone narzędzia

Dokręcanie kół jest niezwykle ważną czynnością, która gwarantuje bezpieczeństwo na drodze, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Oto lista przedmiotów, w które należy się wyposażyć, jeśli planujemy samodzielnie wymieniać koła w samochodzie:

  • podnośnik – najlepiej niskoprofilowy, nie będzie wtedy problemu z podstawieniem go pod samochód;

  • podstawki pod samochód – stanowią dodatkowe zabezpieczenie, gdyż zapobiegają zsunięciu się auta z podnośnika (koszty ewentualnej naprawy uszkodzonego w wyniku takiego upadku samochodu mogłyby być wyższe niż zakup podstawek);

  • aby nie mieć problemu z opornymi śrubami i nakrętkami, warto wyposażyć się w przedłużane pokrętło z przegubem;