Jak naprawić zawieszenie w samochodzie?

Układ zawieszenia to jeden z podstawowych systemów w aucie. Jego poprawne działanie zwiększa komfort i bezpieczeństwo jazdy. Uszkodzenie jednego z elementów układu zawieszenia będzie skutkować szybszą eksploatacją pozostałych. Wydłuża drogę hamowania, zmniejsza przyczepność pojazdu i wpływa na pogorszenie jakości prowadzenia samochodu. Jak naprawić zawieszenie?

Zawieszenie to nie jeden element, tylko cały układ różnorodnych części obejmujących sprężyny, amortyzatory, sworznie, stabilizatory, drążki skrętne i wiele innych. Jeśli zdecydujemy się na samodzielną naprawę, musimy najpierw zidentyfikować problem, aby wiedzieć, czy konieczna będzie wymiana wszystkich elementów zawieszenia, czy tylko jego wybranych elementów. 

Lista potrzebnych przedmiotów:

Klucz płasko-oczkowy 12 x 160 mm 09-656
Klucz płasko-oczkowy 12 x 160 mm 09-656
Special Price 7,20 zł Zamiast 9,00 zł

Od czego zacząć naprawę zawieszenia? 

Najpierw należy zidentyfikować problem. Jak już zostało wspomniane, układ zawieszenia obejmuje bardzo wiele elementów, które w dużym uproszczeniu można podzielić na trzy podgrupy, czyli elementy tłumiące, sprężyste oraz prowadnice i łączniki. Przeglądu układu zawieszenia powinniśmy dokonywać co roku lub co około 20 tys. przejechanych kilometrów. Jego stan musi być również weryfikowany po wymianie jakiegokolwiek elementu eksploatacyjnego wchodzącego w skład tego układu. Pozwoli to na szybką identyfikację problemu i uniknięcie dodatkowych kosztów. Pamiętajmy, że uszkodzenie nawet jednej części układu, np. lewej sprężyny przedniego amortyzatora, doprowadzi do szybszego zużywania się pozostałych części układu zawieszenia na tej osi, również tych znajdujących się po przeciwnej stronie. Dlatego też regularne przeglądy, które szybko zidentyfikują problem, są podstawą. 

Kiedy znasz już przyczynę kłopotów, możesz przejść do pracy

Jak już ustaliliśmy, każda naprawa układu zawieszenia może przebiegać w nieco inny sposób. Wiąże się to z mnogością elementów wchodzących w jego skład oraz typami tych układów. W większości przypadków budowa układu jest podobna, natomiast różni producenci przez lata doświadczeń doszli do różnych rozwiązań tego samego problemu. Może być zawieszenie na mcphersonie, zawieszenie typu multilink, belka skrętna. Warianty różnią się od siebie w zależności od tego, czy auto ma napęd na jedną oś czy na obie. Z tego powodu nie da się napisać uniwersalnego poradnika naprawy układu zawieszenia. Podstawą będzie odpowiedni dostęp do samochodu, który zapewnią nam podnośniki lub kanał. Pamiętajmy, że wszelkie elementy zawieszenia musimy wymieniać parami. W przeciwnym wypadku nasz samochód może przechylać się w jedną stronę, a w konsekwencji dalej być narażonym na utratę przyczepności, wydłużenie drogi hamowania i szybszą eksploatację części. 

Do wymiany poszczególnych elementów zawieszenia powinniśmy przygotować kilka narzędzi. Szczególnie przydatny może okazać się młotek, łom, zestaw kluczy i śrubokrętów oraz klucz francuski. Takie narzędzia będą pomocne w sytuacji, gdy będziemy chcieli samodzielnie wymienić łączniki stabilizatora, wahacze i sprężyny amortyzatora. Nie możemy zapomnieć również o rękawicach roboczych, które zabezpieczą nasze dłonie przed zabrudzeniami oraz zadrapaniami. Szczotka druciana przyda się do oczyszczenia poszczególnych elementów zawieszenia z brudu.

Kupować części oryginalne czy zdecydować się na zamiennik?

Wiele osób decyduje się na zakup zamienników w celu ograniczenia kosztów związanych z naprawą. Pamiętajmy jednak żeby wybierać tylko takie, które są produkowane przez renomowanych producentów. Rzeczywiście, koszt zakupu oryginalnych części potrafi przyprawić o zawroty głowy. Na szczęście na rynku znajdziemy wiele wysokiej klasy tańszych zamienników, które różnić się będą wyłącznie marką i ceną. Pamiętajmy jednak o tym, aby zawsze wybierać produkty najlepszej jakości. 

Zbytnie oszczędzanie na częściach może się na nas zemścić i w niedalekiej przyszłości wygenerować dodatkowe koszty. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zakupu danego elementu, nie bójmy się poprosić o poradę fachowca. Również w kwestii samej naprawy, jeśli nie mamy odpowiedniego doświadczenia, zdecydowanie bezpieczniej będzie skorzystać z usług zaufanego mechanika. Naprawa zawieszenia wcale nie musi być bardzo kosztowna – w zależności od marki i modelu samochodu powinna zamknąć się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W przypadku nowszych modeli oraz samochodów klasy premium musimy jednak liczyć się z większymi wydatkami.