Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Niezawodność układu chłodzenia w samochodzie to gwarancja wydajnej i bezpiecznej jazdy. Wielu właścicieli samochodów często pomija czynność odpowietrzania układu chłodzenia, narażając silnik swojego pojazdu na przegrzanie.

Pęcherzyki powietrza w płynie chłodniczym sprawiają, że obieg cieczy staje się nieefektywny. W konsekwencji układ chłodniczy nie jest w stanie poradzić sobie ze skutecznym chłodzeniem silnika. Jak temu zapobiec i utrzymać silnik w dobrej kondycji? 

Lista potrzebnych produktów/narzędzi:

Jak odpowietrzyć układ chłodniczy w samochodzie?

Układ chłodzenia w samochodzie pełni bardzo ważną funkcję. Bez niego niemożliwe byłoby użytkowanie pojazdu, a wszelkie próby z pewnością zakończyłyby się zepsuciem auta. Układ chłodniczy odpowiedzialny jest za utrzymanie optymalnej temperatury silnika, która ma istotny wpływ na stan mieszanki paliwowo-powietrznej i jej odpowiednie spalanie. Może się jednak zdarzyć, że konieczne będzie odpowietrzenie chłodnicy. Jak to zrobić i która z metod będzie najlepsza?

Odpowietrzenie chłodnicy – kiedy to jest konieczne?

Zapowietrzony układ chłodzenia prędzej czy później da o sobie znać. Powietrze znajdujące się w systemie negatywnie wpływa na możliwości samochodu, jego wydajność oraz ogólną optymalizację działania całego układu. Jednym z najczęstszych objawów zapowietrzonego układu chłodzenia jest przegrzewanie się płynu, a w efekcie – samej jednostki napędowej. W razie zapowietrzenia chłodnicy niestety wskazania temperatury mogą być w normie lub nawet zbyt niskie, ponieważ czujnik temperatury płynu chłodzącego najczęściej znajduje się na niej i jeśli nie jest obmywany przez płyn, nie wykaże nadmiernej temperatury jednostki napędowej.  Najczęściej jednak zapowietrzeniu ulegają elementy, które znajdują się trochę wyżej niż nagrzewnica, więc pierwszym punktem alarmowym może być brak ciepłego nawiewu.

Innym ważnym sygnałem, który może wskazywać na konieczność odpowietrzenia, są nieterminowe wymiany płynu chłodniczego. Standardowo powinno się to odbywać co ok. 2 lata. 

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia krok po kroku?

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne odpowietrzenie układu chłodzenia, warto wcześniej dobrze się do tego przygotować. Przydadzą się rękawice robocze, ponieważ płyn chłodniczy ma szkodliwe działanie dla skóry, a ponadto może być trudno zmywalny. 

Bardzo istotne w przypadku odpowietrzania chłodnicy jest odczekanie, aż silnik w pełni ostygnie. Następnie możesz odkręcić korek chłodnicy oraz zbiorniczka wyrównawczego. Następnym krokiem jest uruchomienie silnika – układ chłodzący podejmie wówczas wstępną pracę. Należy zwrócić uwagę na to, czy na płynie pojawiają się pęcherzyki powietrza. Jeśli tak, oznacza to, że układ był zapowietrzony. W przypadku, gdy auto jest wyposażone w specjalne odpowietrzniki, wystarczy umożliwić uwolnienie gazu z systemu w naturalny sposób, czego następstwem będzie opadnięcie płynu w zbiorniku wyrównawczym.

Niestety w przypadku starszych modeli samochodów konieczne może okazać się ręczne odpowietrzenie układu chłodzenia. W tym celu należy odpowiednio zacisnąć przewody, by nadmiar powietrza przedostał się do zbiornika wyrównawczego. Całą procedurę można zakończyć, gdy w przewodzie nie będą już widoczne żadne pęcherzyki.

Dolewka płynu chłodniczego

Po odpowietrzeniu układu chłodniczego nie zapomnij o dolewce płynu chłodzącego! Poziom substancji powinien sięgać do górnej kreski widocznej na pojemniku. Najlepiej będzie, jeśli użyjesz tego samego płynu, który już znajduje się w zbiorniku, choć na rynku można znaleźć wiele produktów różnych producentów, lecz mających tę samą bazę, nie ma więc przeciwwskazań, by je ze sobą mieszać. Jeśli nie wiesz jakiego typu płyn znajduje się w układzie, lepiej go wymienić, by nie pomieszać płynów o różnych bazach. Może to prowadzić do zatkania kanałów w chłodnicy lub zatarcia pompy płynu chłodzącego.

Odpowietrzenie układu chłodzenia – którą metodę wybrać?

Odpowietrzenie układu chłodzenia bez problemu możesz przeprowadzić sam, jednak wiele osób decyduje się na powierzenie samochodu specjalistom. Często korzystają oni z zaawansowanych sprzętów. Jednym z nich jest urządzenie do wytwarzania próżni. Odsysa ono całe powietrze z pustego układu, dlatego wcześniej trzeba zlać cały stary płyn chłodniczy. Nowy płyn należy wlać dopiero po odpowietrzeniu. Sposób ten jest bardzo prosty, a przede wszystkim skuteczny, jeśli więc zastanawiasz się, jaką metodę odpowietrzenia wybrać, to będzie zdecydowanie najlepsza opcja. Zyskasz gwarancję, że odpowietrzenie układu chłodzenia zostało wykonane w stu procentach poprawnie i profesjonalnie.

Regularne odpowietrzanie układu chłodzenia ma istotne znaczenie. Cała operacja nie jest trudna do przeprowadzenia ani czasochłonna, a pomaga utrzymać chłodnicę w dobrym stanie jak najdłużej. Warto pamiętać o tym, że to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie, zatem należy o niego odpowiednio zadbać.