Jak rozwiązać problem piszczącego paska klinowego?

Pasek klinowy odpowiada za napędzanie alternatora, kompresora oraz pompy odpowiedzialnej za działanie układu wspomagania kierownicy. Został wykonany z materiałów, które z czasem się zużywają. Z tego powodu co 30–40 tysięcy kilometrów warto wymienić pasek na nowy model.

Warto pamiętać, że przebieg nie jest jedynym wyznacznikiem tego, kiedy należy dokonać wymiany paska klinowego. Nawet jeśli rzadko korzystamy z samochód, powinniśmy wymieniać ten element mniej więcej co cztery lata, ponieważ z czasem guma parcieje.

Piszczący pasek klinowy – co warto wiedzieć?

Głównym zadaniem paska klinowego jest przekazywanie napędu urządzeniom osprzętu silnika. To właśnie ten element zapewnia odpowiednie działanie takich podzespołów jak alternator, pompa wspomagania albo sprężarka klimatyzacji.

Czynników, które wpływają – bezpośrednio lub pośrednio – na piszczenie paska klinowego po uruchomieniu silnika, jest kilka. Jedną z przyczyn może być po prostu zużycie paska. W takiej sytuacji trzeba go jak najszybciej wymienić. Inny powód to prawdopodobnie zła regulacja lub awaria napinacza, która często prowadzi do obluzowania się paska, sygnalizowanego właśnie poprzez piszczenie. Czasami zaburzenie prawidłowego działania paska klinowego jest spowodowane wyciekiem paliwa lub oleju z silnika.

Jeszcze inną przyczyną piszczenia paska bywa usterka osprzętu napędzającego: pompy wspomagania, alternatora, agregatu klimatyzacji. Warto sprawdzić te urządzenia, bo uszkodzone mogą stawiać duży opór. W prostych słowach – pasek sam w sobie może być dobry i pozbawiony wad, jednak w wyniku blokowania się kompresora klimatyzacji i zbyt dużego oporu jego prawidłowe działanie staje się niemożliwe. Wówczas warto udać się do mechanika i sprawdzić dokładnie stan łożysk w elementach napędzanych przez pasek klinowy.

Jeżeli pasek piszczy niemal przez cały czas lub bardzo często i długo, to poważny sygnał alarmowy, którego nie wolno zlekceważyć. Ciągłe piszczenie może bowiem doprowadzić do silnego rozgrzania i zniszczeń w komorze silnika. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do pożaru, dlatego nie wolno lekceważyć tego typu sytuacji.

Piszczący pasek klinowy – jak sobie z tym poradzić?

Z piskiem paska klinowego można sobie poradzić, np. używając kilku specjalistycznych preparatów. Pomogą one pozbyć się uciążliwego dźwięku, należy jednak pamiętać, że to rozwiązanie jedynie tymczasowe, które nie usunie przyczyny problemu. Piszczenie paska, szczególnie wielorowkowego z reguły wiąże się z jego nadmiernym zużyciem i jedyny ratunek to wymiana. Wiąże się to z reguły także z wymianą napinacza lub rolki prowadzącej – w zależności od modelu samochodu.

Przed rozpoczęciem naprawy piszczącego paska trzeba jednak dokonać dobrej diagnostyki. Najlepiej w tym celu zdjąć pasek i bardzo dokładnie obejrzeć całą część roboczą. Warto przy oględzinach zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju poprzeczne pęknięcia oraz jasne kropki, które są oznakami wbitych głęboko drobnych kamyków. Im więcej takich kropek znajdziesz, tym gorzej, będzie to bowiem oznaczało stopniowe zmniejszanie przyczepności paska do kół pasowych. W takich przypadkach należy jak najszybciej wymienić pasek klinowy na nowy.

Jeżeli mimo usilnych starań nie możesz nic zrobić z piskiem paska klinowego, niezbędna stanie się wymiana poszczególnych elementów układu napędu osprzętu. Tylko tak uzyskasz pożądany efekt. Tego typu naprawa bywa dość kosztowna i wynosi od kilkuset do nawet tysiąca złotych.

Piszczący pasek klinowy: dodatkowe informacje

Pisk dochodzący spod maski silnika zazwyczaj spowodowany jest wyeksploatowanym paskiem klinowym lub jego złym naciągnięciem. Czasami jednak lepiej sprawdzić koła pasowe – jeśli te elementy są już mocno wyeksploatowane, również mogą powodować charakterystyczny, uciążliwy pisk spod maski samochodu. Dobrym sposobem na pozbycie się tej usterki jest lekkie przeszlifowanie koła pasowego.