Jak usunąć rysy z lakieru samochodowego? Praktyczny poradnik

Pomimo należytego dbania o samochód, ostrożnej jazdy i właściwej pielęgnacji nadwozia, nie unikniesz pojawienia się rys na lakierze. To, że z czasem znajdą się one na karoserii twojego samochodu jest wręcz pewne. Możesz jednak usunąć je własnoręcznie, wykorzystując jeden ze sprawdzonych sposobów.

Zarysowania na lakierze samochodowym pojawiają się nieuchronnie. A to właściciel  zaparkowanego obok pojazdu uderzy o twój samochód drzwiami, a to mało doświadczony kierowca podczas manewrów otrze się o twoje auto albo też sam oprzesz przypadkiem  wypakowany po brzegi sklepowy wózek o własny zderzak. Na szczęście nie z każdym zadrapaniem trzeba udać się do lakiernika. W wielu przypadkach samodzielne usunięcie rys z lakieru samochodowego jest jak najbardziej możliwe.

Usuwanie rys z lakieru samochodowego – co będzie potrzebne?

Zestaw niezbędnych narzędzi oraz środków, do usuwania rys i zadrapań z lakieru z twojego samochodu, zależy przede wszystkim od tego, jak poważna jest usterka. Wśród najczęściej używanych preparatów i narzędzi należy wymienić:

  • polerkę
  • pastę polerską
  • pisaki i kredki do lakieru
  • lakier do zaprawek.

Odradzamy stosowanie tzw. domowych sposobów. Produkty do korekty zarysowanego lakieru nie należą do drogich, a próby spolerowania zadrapań np. wybielającą pastą do zębów mogą skończyć się zmatownieniem i trwałym uszkodzeniem lakieru.

Polerowanie rys na lakierze samochodowym

Powłokę karoserii współczesnego samochodu pokrywa kilka nałożonych jedna na drugą warstw. Wyliczając od najbliższej blachy samochodu, kolejno będą to: 

  • warstwa antykorozyjna
  • warstwa podkładu
  • kolorowy lakier bazowy (jest to zwykle najcieńsza warstwa)
  • lakier bezbarwny.

Niekiedy rysa wygląda naprawdę źle, jednak widoczny jasny kolor zarysowania wcale nie musi oznaczać lakieru zdartego aż do podkładu – może to być po prostu zniszczony lakier bezbarwny. Jeśli po utworzeniu na rysie tafli wody staje się ona niewidoczna, zarysowanie jest powierzchowne i dobry efekt da najprawdopodobniej po prostu spolerowanie lakieru w tym miejscu. 

Będzie do tego potrzebna polerka, gąbka oraz pasta polerska. Taka metoda najlepiej sprawdzi się przy drobnych zadrapaniach, kiedy nie sięgają one głębiej niż bezbarwnej powłoki lakieru.

Usuwanie płytkich zarysowań

Do usuwania płytkich zarysowań lakieru można zastosować dostępne na rynku kredki i pisaki. Decydując się na taki produkt, trzeba mieć świadomość, że efekt uzyskany przy ich użyciu będzie dobry jedynie w przypadku powierzchownych rys. Warto również wiedzieć, że maskowanie zadrapań przy pomocy kredek czy pisaków nie jest trwałe. Zabieg trzeba powtórzyć zwykle po kilku wizytach na myjni samochodowej. 

Krótkotrwałość naprawy nie musi jednak być minusem – kredki i pisaki to doskonałe rozwiązanie dla niedoświadczonych „naprawiaczy” lakieru. Nawet jeśli uzyskany efekt poprawek okaże się słaby, szybko zniknie.

Usuwanie głębokich rys

Jeśli zarysowanie sięga podkładu, nie pomoże ani najlepsza nawet pasta polerska, ani też kredka czy pisak. W tym przypadku trzeba wykonać zaprawkę, czyli uzupełnić rysę korzystając z lakieru w kolorze karoserii oraz lakieru bezbarwnego. 

Lakier dobiera się na podstawie numeru katalogowego koloru, lub też korzystając z komputerowego doboru odcienia. W tym drugim przypadku uwzględniona zostanie zmiana barwy, które jest nieuchronna po latach użytkowania samochodu.

Gotowy preparat dostarczany jest w formie buteleczki przypominającej lakier do paznokci, najczęściej również w komplecie z pędzelkiem, a także często z lakierem bezbarwnym w zestawie. Wykonanie zaprawki nie jest szczególnie trudne, choć wymaga nieco wprawy. Na oczyszczoną z rdzy, brudu i kurzu oraz odtłuszczoną rysę (wraz z otaczającym ją fragmentem karoserii) nanosi się lakier kolorowy. Po wyschnięciu (po około 24 godzinach), miejsce należy spolerować, a następnie po oczyszczeniu i odtłuszczeniu, pomalować lakierem bezbarwnym i ponownie spolerować, kiedy lakier wyschnie.

Zadrapania do blachy

Regeneracja zadrapań bardzo głębokich, czyli takich, które sięgają aż do powierzchni blachy również jest możliwa. Jednak potrzeba do tego wprawy, a jeśli nie masz doświadczenia w pracach lakierniczych, efekty twojej ingerencji będą najprawdopodobniej widoczne i niekoniecznie ładne. W takiej sytuacji odradzamy samodzielne naprawy i zalecamy raczej udanie się do lakiernika.

Naprawa głębokich rys przy pomocy polerki, kredek czy pisaków, a nawet lakierów do wyprawek w warunkach garażowych, bez odpowiedniego doświadczenia i narzędzi, może przynieść więcej szkody niż pożytku.