Jak wyczyścić chłodnicę i pozbyć się osadów?

Regularna i dokładna konserwacja chłodnicy jest podstawą jej długiego i poprawnego funkcjonowania. Płyn chłodniczy to mieszanina wody demineralizowanej i cieczy mającej właściwości zabezpieczające przed zjawiskiem elektryczności statycznej. Z czasem traci on swoje właściwości. Dzieje się tak m.in. w wyniku gromadzenia się osadów i zanieczyszczeń.

Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i płukanie układu chłodzenia w celu zapewnienia mu długiej żywotności. Unikanie tego zabiegu może skutkować w przyszłości poważnymi, mechanicznymi uszkodzeniami istotnych układów w silniku. Jeśli więc zależy nam na długiej i bezawaryjnej pracy jednostki napędowej samochodu, warto co jakiś czas wyczyścić układ chłodzenia. 

Lista potrzebnych produktów:

Klucz płasko-oczkowy 14 x 180 mm 09-658
Klucz płasko-oczkowy 14 x 180 mm 09-658
Special Price 8,80 zł Zamiast 11,00 zł

  • ścierki i szczotki niezbędne do usunięcia zanieczyszczeń oraz złogów z powierzchni silnika

  • duży pojemnik na zużyty płyn chłodniczy i ciecz powstałą po płukaniu układu chłodzenia.

Jak poznać, że silnik wymaga czyszczenia układu chłodzenia? 

Kiedy układ chłodzenia jest sprawny, a płyn chłodniczy wolny od zanieczyszczeń, temperatura powinna mieścić się w granicach normy nawet w przypadku intensywnej pracy silnika. Z czasem, w wyniku gromadzenia się zanieczyszczeń oraz tracenia właściwości płynu chłodniczego, może dojść do sytuacji, kiedy to substancja zacznie nagrzewać się zdecydowanie szybciej i osiągnie niebezpieczną dla silnika temperaturę nawet przy mało intensywnej pracy. Podobny sygnał lub zaobserwowanie, że pod samochodem tworzą się plamy cieczy, świadczy o tym, że niezbędne jest niezwłoczne przeprowadzenie konserwacji układu chłodzenia. Warto pamiętać, że tego typu zabieg powinien być wykonywany w miarę regularnie, raz na dwa lub trzy lata. 

Od czego zacząć czyszczenie układu chłodzenia? 

Najpierw należy usunąć zanieczyszczenia z komory silnika – to złogi powstałe z przeróżnych olejów i innych płynów eksploatacyjnych. Ich usunięcie przy pomocy zwyczajnej szmatki może okazać się problematyczne, ale nie niemożliwe. Wykorzystanie specjalistycznych środków odtłuszczających powinno jednak zdecydowanie ułatwić cały proces. Warto sprawdzić podłączenia przewodów układu chłodzącego, aby upewnić się, że są szczelne. Kiedy już zyskamy pewność, że cały układ nie ma żadnych nieszczelności, możemy przejść do czyszczenia grilla z grubszych złogów, części owadów itp., które utrudniają dopływ powietrza do chłodnicy. Można to zrobić, używając szczotki. Grill zazwyczaj jest plastikowy, więc nie będzie tu problemów. Przechodząc do chłodnicy zachowajmy ostrożność i róbmy to delikatnie szczotką z miękkim włosiem, by nie pozaginać lameli. Jeśli je pozaginany, to wydajność chłodnicy spadnie i będziemy musieli kupić “grzebień”, by je naprostować i przywrócić przepływ powietrza.

Opróżnianie i mycie chłodnicy

W celu opróżnienia chłodnicy samochód musi najechać na kanał lub zostać uniesiony na podnośniku. Kiedy już to zrobimy, pod spód należy włożyć sporych rozmiarów pojemnik. Ze zbiornika wyrównawczego ściągamy pokrywę, wykorzystując do tego przygotowane wcześniej klucze, kombinerki oraz śrubokręty (w zależności od modelu samochodu). Następnie weryfikujemy, czy przy dolnej krawędzi chłodnicy znajduje się kranik spustowy. Jeśli tak, to na zimnym silniku otwieramy go oraz zaworki odpowietrzające, jeśli takie są, żeby cały płyn spłynął do podstawionego zbiornika. Jeśli układ chłodzenia został opróżniony ze starego płynu, możemy przejść do płukania. W tym celu dokręcamy korek spustowy i zawory odpowietrzające. 

Do zbiornika wyrównawczego wlewamy wodę demineralizowaną. Następnie, po zamknięciu pokrywy zbiornika wyrównawczego, uruchamiamy silnik i pozostawiamy na kilka minut. Po ponownym ochłodzeniu go tym samym sposobem, co na początku, spuszczamy wodę, którą użyliśmy do płukania. Jeśli okaże się, że jest ona mocno zanieczyszczona, może to wskazywać na potrzebę wykorzystania specjalistycznych płynów przeznaczonych do czyszczenia układu chłodzenia. Lepiej jednak, by osoby bez doświadczenia skorzystały z pomocy mechanika, z uwagi na żrące właściwości tego typu specyfików i związane z tym niebezpieczeństwo.