Jak wymienić filtr paliwa w samochodzie? Jak często należy to robić?

Choć wymiana filtra paliwa nie jest skomplikowanym procesem, wymaga pewnej podstawowej wiedzy z zakresu mechaniki i nieco doświadczenia. W przypadku wielu aut należy jednak do czynności eksploatacyjnych, które można przeprowadzić samodzielnie we własnym garażu.

Jak wymienić filtr paliwa? Co jest potrzebne do przeprowadzenia tej czynności? Z tego poradnika dowiesz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wymiany tego elementu.

Lista potrzebnych produktów:

  • odpowiedni filtr paliwa
  • końcówki wkrętakowe z uchwytem
  • szczypce do rozpinania plastikowych złączek
  • szczypce do obsługi metalowych obejm zaciskowych
  • czysta ściereczka
  • (opcjonalnie) duża strzykawka z wężykiem
  • w niektórych wypadkach podnośnik oraz kobyłki do podparcia pojazdu.

Filtr paliwa – jak często wymieniać tę część?

Odpowiedź na pytanie o to, jak często wymieniać filtr paliwa, znajdziesz w instrukcji obsługi danego samochodu. Oczywiście częstotliwość wymiany zależy w dużej mierze od ilości przejechanych kilometrów. Warto przy tym wiedzieć, że w zależności od marki, a nawet modelu auta odległości te mogą się znacznie różnić. W jednych pojazdach granicą będzie 30, a w innych – nawet 120 tysięcy kilometrów.

A co zrobić, jeśli samochód nie jest użytkowany tak intensywnie i po trzech latach ledwo osiąga 30 tysięcy kilometrów? Przy niewielkich średnich przebiegach auta należy wymieniać filtr paliwa raz w roku, niezależnie od przejechanego dystansu. W dieslu najlepiej zrobić to przed okresem zimowym w celu zminimalizowania problemów z rozruchem spowodowanych wytrącaniem się parafiny z oleju napędowego w niskich temperaturach. 

Od czego zacząć wymianę filtra paliwa?

Zanim przystąpisz do prac związanych z wymianą filtra paliwa, najpierw musisz go oczywiście zlokalizować. W większości pojazdów znajduje się w komorze silnika w widocznym miejscu i ma postać niewielkiej „puszki”, do której przymocowane są wężyki układu paliwowego. Jeśli nie ma go pod maską, należy przyjrzeć się okolicy zbiornika paliwa. W silnikach benzynowych możemy w ogóle go nie znaleźć, co oznacza, że filtr jest integralną częścią pompy paliwa zlokalizowanej w zbiorniku i nie jest wymienny (poza skrajnymi przypadkami zabrudzeń). W celu precyzyjnego określenia lokalizacji filtra paliwa zaleca się użycie instrukcji napraw dla danego pojazdu.

Zazwyczaj (choć nie we wszystkich przypadkach!), żeby zmienić filtr, przewody te należy odpiąć. W niektórych pojazdach wymienna jest cała „puszka”, w innych wyłącznie wkład w jej wnętrzu.

Jak wymienić filtr paliwa krok po kroku?

Choć proces wymiany filtra paliwa różni się nie tylko w zależności od modelu samochodu, lecz także od zastosowanego w nim silnika, a nawet innych rozwiązań technicznych, pewne elementy są wspólne dla niemal każdego przypadku. Uwaga! Jeśli wymieniamy filtr w samochodzie z silnikiem diesla przed przystąpieniem do wymiany należy sprawdzić, czy w okolicy filtra znajduje się ręczna pompka paliwa (najczęściej pod postacią „gruszki” na wężu lub przycisku na górnej części podstawy filtra paliwa). Nie rekomendujemy samodzielnej wymiany filtra w dieslu, zwłaszcza jeśli nie możemy odnaleźć ręcznej pompki paliwa. Gdy powietrze dostanie się do układu paliwowego, nie będziemy go w stanie odpalić bez ręcznego doprowadzenia paliwa do pompy wtryskowej. W tym wypadku pomoże tylko profesjonalny warsztat samochodowy.

Oto jak wymienić filtr krok po kroku:

  1. Oczyszczenie okolicy filtra za pomocą ściereczki – należy zadbać o to, żeby do układu paliwowego poprzez zdemontowane, a zatem otwarte wężyki nie przedostały się żadne drobinki. Mogą one bowiem doprowadzić do poważnych usterek, szczególnie jeśli trafią do pompy wysokiego ciśnienia lub wtryskiwaczy.
  2. Odpięcie przewodów układu paliwowego dochodzących do i odchodzących od filtra za pomocą odpowiednio dobranych szczypiec.
  3. W przypadku najbardziej typowych modeli, które wymienia się w całości, trzeba po prostu wyciągnąć filtr. Zwykle jest on mocowany za pomocą metalowej obejmy skręcanej śrubą. Kiedy jednak „puszka” zostaje na swoim miejscu, a wymianie podlega sam wkład, po wyjęciu tego elementu powinno się usunąć z obudowy filtra wszelkie zanieczyszczenia. Trzeba również pozbyć się wody pochodzącej z układu paliwowego. Jeśli obudowę można łatwo zdemontować, należy to zrobić, wylać wodę oraz dokładnie oczyścić ściereczką wnętrze filtra. Jeśli jednak demontaż obudowy okaże się zbyt trudny, powinno się odessać płyny za pomocą strzykawki z wężykiem. Wnętrze wyczyść ściereczką i dopiero wtedy wymień filtr. Jeśli filtr jest przykręcany do podstawy w pionie, warto napełnić go wstępnie paliwem w celu ułatwienia ponownego rozruchu.
  4. Zamontuj ponownie poszczególne elementy obudowy, jeśli je zdjąłeś na czas wymiany, a następnie załóż na filtr przewody układu paliwowego.

Odpowietrzanie układu paliwowego

Jeśli obsługujemy pojazd benzynowy nie ma z tym problemu, najczęściej wystarczy trzykrotne kilkusekundowe przekręcenie kluczyka w celu dostarczenia prądu do pompy paliwa znajdującej się w zbiorniku. Możemy podjąć próbę odpalenia samochodu. Sytuacja ma się jednak inaczej w przypadku pojazdów z silnikami diesla, choć zdarzają się wyjątki z pompami wstępnymi w zbiorniku paliwa. Tutaj po wymianie musimy użyć ręcznej pompki paliwa. Pompujemy do momentu, w którym wyczujemy wyraźną zmianę i  opór podczas pompowania, następnie możemy przystąpić do próby odpalenia pojazdu. 

Klucz płasko-oczkowy 10 x 140 mm 09-654
Klucz płasko-oczkowy 10 x 140 mm 09-654
Special Price 7,20 zł Zamiast 9,00 zł