Jak wymienić płyn hamulcowy? Kompleksowy poradnik

Płyn hamulcowy jest higroskopijny – oznacza to dużą podatność na wchłanianie wilgoci. Między innymi z tego powodu skład płynu hamulcowego  ma właściwości, które docelowo powinny zapobiegać powstawaniu korozji na metalowych częściach.

Wymiana płynu hamulcowego –O czym trzeba pamiętać?

Wymiana płynu hamulcowego jest niezwykle istotna, gdyż wraz z upływem czasu do układu hamulcowego przedostaje się woda. Może ona dostać się do płynu nie tylko w wyniku normalnego użytkowania, lecz także poprzez np. nieszczelne cylinderki hamulcowe. Obecność wody w płynie hamulcowym wpływa negatywnie na skuteczność hamowania, a w efekcie zmniejsza bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego też regularna wymiana płynu hamulcowego jest tak istotna.

Płyn hamulcowy – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są płyny hamulcowe, które występują w trzech różnych kategoriach: DOT-3, DOT-4 (najbardziej popularna odmiana na rynku) oraz DOT-5. Różnią się od siebie temperaturą wrzenia, dlatego też przed wymianą płynu hamulcowego warto upewnić się, który typ będzie idealny do twojego samochodu. Pamiętaj, że płynów z poszczególnych grup pod żadnym pozorem nie wolno mieszać, sprawdź więc dokładnie, jakiego rodzaju potrzebujesz.

Jak skutecznie wymienić płyn hamulcowy?

Wymiana płynu hamulcowego nie jest zbyt skomplikowanym zabiegiem, jednak podczas tego procesu musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przyda się również pomoc drugiej osoby, która zajmie miejsce za kierownicą pojazdu i będzie naciskała pedał hamulca w celu zwiększenia ciśnienia w układzie hamulcowym. Ponadto miej przy sobie klucz do kół akumulatorowy, klucz dynamometryczny oraz zestaw do odpowietrzania (11-267).  Oprócz tego warto mieć również takie narzędzia jak:

  • zbiornik na stary płyn;
  • przeźroczysty wężyk dobrany średnicą do odpowietrznika;
  • kluczyk płaskooczkowy (10 lub 11 m) do odkręcania odpowietrznika.

Zainteresuje cię też: Wymiana klocków i tarcz hamulcowych

Jak więc skutecznie wymienić płyn hamulcowy? Najpierw musisz wjechać na podnośnik i zdjąć wszystkie koła. Następnie odkręcić korek i dolej nowy płyn hamulcowy, do tego, który znajduje się już w zbiorniku (przed dolaniem płynu do zbiorniczka, dobrze jest odessać zużyty płyn, dużą strzykawką, tak, aby oba płyny niepotrzebnie się ze sobą nie zmieszały).Po wlaniu nowego płynu możesz wypompować stary przez odpowietrznik na zacisku lub cylinderku. Pomocnik powinien pompować pedałem aż poziom świeżego płynu w zbiorniczku znacząco opadnie. Potem pomocnik, przy zakręconym odpowietrzniku powinien “napompować” pedał, a my luzujemy odpowietrznik aż pedał wpadnie w podłogę i natychmiast zakręcamy. Jeśli w wypływającym płynie nie ma bąbelków powietrza to po sprawie, jeśli są to procedurę powtarzamy aż do skutku (brak bąbelków). Pamiętaj jednak, że jeśli posiadasz samochód, który jest wyposażony w system ABS, musisz wymieniać płyn hamulcowy przy włączonym silniku!

Po zakończeniu wyżej wspomnianych działań poproś pomagającą ci osobę o zdjęcie nogi z hamulca i powtórz czynność przy kolejnych zaciskach hamulcowych. Pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej kolejności – prawy tył, lewy tył, prawy przód i lewy przód. W przypadku pojazdu z układem ABS, kolejność będzie odwrotna, więc miej to na uwadze! Później możesz założyć koła, zdjąć samochód z podnośnika i sprawdzić w bezpiecznym miejscu, czy cały proces przebiegł poprawnie. W nowych samochodach ze skomplikowanymi systemami ABS i ESP zalecana jest wymiana płynu w autoryzowanym serwisie przy pomocy specjalnych urządzeń. Wymiana płynu hamulcowego nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Jeśli jednak nie jesteś pewny swoich umiejętności i boisz się, że coś może pójść nie tak, warto poprosić o pomoc mechanika. Wymianę płynu hamulcowego możesz również połączyć z obsługą serwisową hamulców, dzięki czemu zaoszczędzisz nieco czasu i sporo niepotrzebnych nerwów.