Jak wyregulować przednie i tylne przerzutki w rowerze?

Przerzutki występują w większości współczesnych rowerów. Dzięki nim możesz komfortowo i łatwo poruszać się jednośladem. Co jednak, jeśli przerzutki działają nieprawidłowo lub z opóźnieniem? Specjalistom wyregulowanie przerzutek nie zajmuje dużo czasu, ale dla osób bez dużego doświadczenia w naprawach rowerowych czynność ta może wydać się skomplikowana.

Czy regulacja przerzutek w rowerze to naprawdę duże wyzwanie dla laika? Okazuje się, że mając podstawową wiedzę, kilka narzędzi i trochę czasu, możesz wyregulować przerzutki samodzielnie.

Lista potrzebnych produktów:

Przerzutki tylne i przednie

Przerzutka tylna służy do zmiany przełożeń na tylnych zębatkach. Składa się z wózka i korpusu, w którym znajduje się sprężyna. Dzięki niej wózek przesuwa się między zębatkami, nasuwając łańcuch na odpowiednie przełożenie.

Przerzutka przednia jest przeznaczona do zmiany przełożeń na przednich zębatkach. Zwykle obsługuje trzy tarcze. Składa się z wózka zwanego także prowadnicą, który w zależności od wybranego biegu popycha łańcuch do albo od ramy. Tym samym sprawia, że łańcuch spada na odpowiednią zębatkę. W skład przerzutki wchodzi też obejma, która umożliwia przymocowanie przerzutki do ramy.

Może Cię również zainteresować: Jak wyregulować hamulce w rowerze w zależności od ich typu?

Regulacja przerzutki przedniej

Pomimo mniejszej ilości obsługiwanych przełożeń regulacja przedniej przerzutki jest nieco bardziej skomplikowana niż nastawianie tylnej. Często najbardziej czasochłonną czynnością okazuje się precyzyjne ustawienie zmieniarki. Sprawdź, jak wyregulować przerzutkę przednią krok po kroku.

  1. Sprawdź, czy przerzutka jest dobrze zamocowana. Prowadnica powinna być umieszczona w odległości 1–3 mm nad dużą tarczą, równolegle do niej. 
  2. Zrzucenie łańcucha z przodu na małą tarczę.
  3. Sprawdzenie napięcia linki przerzutki – jeśli jest luźna, trzeba ją naciągnąć, ponieważ regulacja przerzutek przy luźnej lince nie przyniesie dobrego efektu.
  4. Zrzuć łańcuch z tyłu na środek kasety.
  5. W przedniej przerzutce, podobnie jak w tylnej, znajdują się dwie śruby wychyleń: „L” (śruba wychyleń małej tarczy) oraz „H” (dużej tarczy). Należy wykręcić obydwie śruby wkrętakiem gwiazdkowym 1–2 obrotami.
  6. Przetestuj łańcuch na najmniejszej tarczy. Jeśli przy obracaniu koła spada poza małą tarczę, należy dokręcić śrubę „L” o ćwierć obrotu. Jeśli spada na małą tarczę z trudem albo w ogóle, odkręć śrubę „L” o ćwierć obrotu. Odpowiednią czynność powtarzaj do momentu poprawnego działania przerzutki na najmniejszej tarczy.
  7. Testowanie łańcucha na największej tarczy – wykonuj je tak jak w przypadku najmniejszej tarczy, odpowiednio dokręcając lub odkręcając śrubę „H”.
  8. Regulacja indeksacji przerzutki przy pomocy śruby baryłkowej (na pancerzu lub przy manetce albo przerzutce) – reguluj napięcie linki do momentu, aż przerzutka będzie płynnie wciągała łańcuch z małej tarczy na środkową.

Regulacja przerzutki tylnej

Regulacja tylnej przerzutki przebiega podobnie jak w przypadku przedniej. Należy wykonać następujące kroki:

  1. Przerzucenie łańcucha na najmniejszą zębatkę z tyłu i na największą z przodu.
  2. Sprawdzenie napięcia linki przerzutki – delikatnie odkręć kluczem imbusowym śruby przytrzymującej linkę w taki sposób, żeby ją poluzować.
  3. Regulacja śruby nastawczej „H” – jeśli jest prawidłowo wkręcona, po zakręceniu korbą łańcuch powinien gładko poruszać się po najmniejszej zębatce. Jeżeli słychać trzaski i zgrzyty, należy dokręcić śrubę „H” wkrętakiem gwiazdkowym o ćwierć obrotu. Testuj i dokręcaj tak długo, aż łańcuch będzie się gładko poruszał po zębatce.
  4. Regulacja śruby nastawczej „L” – kręcąc korbą, wpychaj palcem łańcuch na kolejne zębatki, aż do największej. Jeśli nie spada on poza nią, przerzutki działają prawidłowo. Jeżeli spada, należy wyregulować śrubę „L”.
  5. Regulacja indeksacji przerzutki – śrubę baryłkową wkręć do oporu, a następnie zamocuj linkę przerzutki, dokręcając śrubę imbusem. Reguluj napięcie linki do momentu, aż przerzutki będą działały płynnie.

Na koniec należy przetestować rower. Jeśli wszystkie kroki zostały wykonane poprawnie, przerzutki powinny działać sprawnie i cicho.