Jak zregenerować akumulator?

Wyczerpanie się akumulatora zwykle wiąże się z masą problemów. Niski stan energii może utrudniać jazdę, oprócz tego często dochodzi do sytuacji, w której uruchomienie samochodu jest niemożliwe. Warto więc dbać o akumulator, zanim konieczna będzie jego wymiana

Jednym ze sposobów na to, by przywrócić sprawność akumulatora, jest jego regeneracja. Co to oznacza? Jak przeprowadzić skuteczną regenerację tego elementu samochodu? 

Lista potrzebnych produktów:

  • elektrolit
  • woda destylowana
  • lejek
  • pojemne naczynie

Regeneracja akumulatora – jak powinna przebiegać?

Aby sprawnie przeprowadzić naprawę akumulatora kwasowego, najpierw należy zdemontować ten element. Następnie trzeba wylać stary elektrolit do przygotowanego wcześniej naczynia. Bardzo ważne jest, by zwrócić uwagę na obecność kawałków płytek w wylewanym płynie. Jeśli ich nie ma, istnieje jeszcze szansa na odratowanie samej baterii. W innym wypadku nie da się nic zrobić. Istotne jest również to, czy ten element był eksploatowany w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Wszelkie przeciążenia lub sporadyczne awarie w postaci nagłych rozładowań mogą wskazywać na niezdatność baterii. Innym czynnikiem, od którego zależy możliwość regeneracji, jest to, czy wcześniej dana bateria była już naprawiana. Na sam ten fakt może mieć też wpływ bezczynność urządzenia po zakończeniu jego użytkowania. 

Regeneracja akumulatorów samochodowych – czyszczenie baterii

Jeśli do tej pory wszystko przebiegło pomyślnie, następną czynnością będzie wyczyszczenie wnętrza baterii. To bardzo ważny krok w naprawie akumulatora. Należy wlać wodę destylowaną, ale w taki sposób, by nie wypełniała całkowicie wnętrza baterii. Warto użyć przygotowanego wcześniej lejka. Następnie trzeba wylać tę ciecz. Cały proces powinno się powtórzyć, aby zmaksymalizować efekty. Jednak z powodu sporej wagi samego akumulatora należy zachować szczególną ostrożność przy wylewaniu wody. 

Podłączenie prostownika 

Następny krok to podłączenie prostownika. Ważne jest, aby zachować odpowiednie natężenie (A) – zwykle powinno ono wynosić 1/20 pojemności akumulatora. W ten sposób podłączona bateria musi być ładowana przez około 3 dni. Dokładnej wartości natężenia nie da się podać, ponieważ na tym etapie regeneracja akumulatorów samochodowych różni się w zależności od rodzaju baterii.

Po upływie wspomnianego wcześniej czasu należy wylać wodę destylowaną i wlać w taki sam sposób elektrolit. Na tym etapie lepiej założyć dla bezpieczeństwa rękawice robocze lub gumowe, które ochronią skórę przed działaniem substancji żrącej, jaką jest kwas siarkowo-akumulatorowy, czyli elektrolit. 

Należy ponownie podłączyć prostownik. Tym razem jednak natężenie musi wynosić 1/10 pojemności całej baterii. Następnie powinno się ładować akumulator przez około 12 godzin. Ostatnim krokiem jest rozładowanie baterii, najlepiej przy pomocy żarówki samochodowej, a następnie załadowanie jej ponownie na 1/10 pojemności. Po wykonaniu tych czynności akumulator samochodowy powinien już być zdatny do użytku. 

Regeneracja akumulatora samochodowego – kilka wskazówek

Należy zachować szczególną ostrożność przy wymienianiu wspomnianych płynów. Musimy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo dłoni, lecz także ubrań i otoczenia. Powinno się zbadać historię samej baterii – jeśli została nabyta z innego źródła niż pojazd, mogła wcześniej zostać uszkodzona lub naprawiona. Jeżeli ktoś regenerował już dany akumulator, a na samym początku doszło do rozwarstwienia się płytek, prawdopodobnie nie da się uratować całej baterii. Najlepiej próbować naprawić oryginalny akumulator – wówczas mamy pewność, że nic złego się z nim wcześniej nie działo.